Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Počuli ste o prechodových rituáloch? Každý rok ich prináša: Ktoré to sú a ako ich prežiť?

Počuli ste o prechodových rituáloch? Každý rok ich prináša: Ktoré to sú a ako ich  prežiť?

Zdroj: shutterstock

Reklama
Soňa Andrisíková

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Chystáte svadbu, meníte prácu alebo vás čaká nová životná etapa, napríklad nástup do školy? Každý kalendárny rok prináša aj stále a prechodné zmeny, ktoré by sme mali správne prežiť.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Prečo sa oplatí jesť divoké BYLINKY? Táto bylinkárka vám to prezradí! Preberáme ich...TO FAKT?

    Prechodové rituály sú akési značky na našej životnej mape. Každý prechod symbolizuje novú fázu nášho rastu a vývoja. Tieto zmeny nám pomáhajú lepšie pochopiť, ako sa meníme a vyvíjame ako osobnosti. Zmeny môžu byť akčné, no aj trochu strašidelné. A práve preto máme tieto rituály, aby nám dali pocit stability a podpory. Kedykoľvek prechádzame ďalšou, novou etapou života, dostávame nové úlohy a zodpovednosti. Prechodové rituály nám pomáhajú prijať tieto výzvy.

    Majú jasný cieľ
    Hoci majú rôzne podoby a významy v závislosti od kultúry a náboženstva, ich spoločným cieľom je pomôcť ľuďom prejsť významnými životnými zmenami s porozumením, podporou a uvedomením si nových identitných a sociálnych úloh. Symbolom prechodového rituálu môže byť napríklad aj nová školská taška, ktorú dostane školák. Odborníci prikladajú prechodovým rituálom veľký význam. Nielenže dodávajú pocit pokoja a vyrovnanosti, ale aj zvyšujú sebavedomie a poskytujú človeku pocit, že má na svete a zároveň v spoločnosti svoje miesto.

    Koniec a nový začiatok
    Prechodové rituály sa delia na jednorazové a pravidelne sa opakujúce. Narodenie potomka, svadba, ale aj úmrtie niekoho blízkeho sú udalosti, ktoré si vyžadujú určitý rituál. Ide o to, že v našom živote sa končí jedna fáza a začína sa iná, preto je podľa psychológov potrebné tú prvú fázu uzavrieť rituálom, než začnete ďalšiu. Fáza medzi nimi je potom samotným prechodom.

    A je tu znova
    Dôležitým prechodovým rituálom je začiatok nového školského roka, ktorý je práve teraz aktuálny pre všetkých školopovinných. Čaká malých školákov, starších stredoškolákov a aj tých, ktorí študujú na vysokej škole a víta ich nový semester. Všetci vstupujú do ďalšej etapy vzdelávania. Tento prechodový rituál môže byť sprevádzaný rôznymi emocionálnymi reakciami, očakávaniami a zmenami v ich bežnom živote.

    Prečo je nový školský rok dôležitým prechodovým obdobím?
    Začiatok školského roka označuje prechod zo školských prázdnin a z voľného času do obdobia aktívneho vzdelávania a rôznych previerok a testov. Tento prechod znamená nové povinnosti, rutinu a prispôsobenie sa novému prostrediu.

    Nové začiatky
    Postup do ďalšej triedy, novej školy alebo len do ďalšieho, vyššieho vzdelávacieho stupňa predstavuje nový začiatok a deti a študenti sa stretávajú s novými spolužiakmi, učiteľmi a rovnako i výzvami.

    Emocionálny význam
    Nový školský rok môže byť pre niektoré deti a mladých ľudí emocionálne náročný. Tento prechod môže vyvolať zmiešané pocity, ako je nervozita, úzkosť, dokonca i strach a stres, ale aj nadšenie a očakávania.

    Zmena rutiny
    Prechod z prázdnin do pravidelných školských dní predstavuje zmenu v každodenných rutinách a aktivitách, ktoré môžu byť náročné na zvládnutie.

    Začiatok nového školského roka môže byť rovnako vzrušujúci, ako aj stresujúci. Ako zvládnuť tento prechod bez strachu?

    1 Návrat do školskej rutiny: Je nutné žiakovi či študentovi naplánovať denný rozvrh. To pomôže získať kontrolu nad časom.
    2 Kľúčová je príprava: Je nutné pripraviť veci do školy už večer vopred.

    3 Zachovajte v nich pokoj: Snažte sa udržať pozitívny prístup, tak zájdete ďalej ako s tým negatívnym.
    4 Nech nadviažu kontakt: Veďte svoje ratolesti k tomu, aby sa tešili na nové známosti a spolužiakov a aby neváhali nadviazať kontakt so svojimi starými priateľmi a získavali nových. Tak sa budú v kolektíve cítiť prijatí a nadobudnú pocit pohodlia a sebavedomia.
    5 Vytýčte im ciele: Nastavte deťom ciele na tento školský rok. Či už ide o zlepšenie v konkrétnom predmete, zapojenie sa do školských aktivít, alebo iné veci, určte im nejaké ciele. Toto pomôže mať smer a motiváciu.
    6 Zdravý spánok: Spánok je dôležitý pre zdravý začiatok dňa. Pokúste sa dodržiavať pravidelnú spánkovú rutinu, aby sa vaše ratolesti cítili svieže a pripravené na nový školský deň.
    7 Komunikujte s nimi: Hovorte s deťmi s pokojom, otvorene a so záujmom. Potrebujú cítiť, že sa o vás môžu oprieť a zdôveriť sa v každej situácii.
    8 Doprajte im oddych: V strede všetkých nových vecí nezabudnite na voľný čas. Dajte svojim deťom každý deň čas na oddych podľa ich predstáv, na záujmy i zábavu.

    Oslávte prechodové rituály
    Prechodovými rituálmi však môžu byť aj sviatky, ktoré nám ohraničujú obdobia v roku. Pre väčšinu z nás sú významné Vianoce, Veľká noc alebo aj narodeninová rodinná oslava. „V dnešnej hektickej dobe, keď mozog musí prijímať veľké množstvo informácií, riešiť každodenné starosti a ideálne zvládať aj pracovné povinnosti, chýbajú často chvíle, keď sa ľudia zastavia, užijú si kúzlo okamihu a hlavne si uvedomia, kde sa v živote nachádzajú a kadiaľ sa chcú vydať ďalej. Na to pozastavenie sa slúžia práve spomínané rituály. Je zaujímavé, že tie sa v priebehu dejín menili a vyvíjali rovnako ako ľudia. Predtým sa veľký význam prikladal míľniku, keď chlapec alebo dievča dospeli. V súčasnosti skôr ľudia ako dôležitý prechodový rituál vnímajú začatie či dokončenie školy, či prvé samostatné bývanie, čo ide často ruka v ruke s tradičným stretnutím so svojimi blízkymi,“ hovorí psychologička Mgr. Martina Viewegová. Práve symbolika je pre človeka veľmi dôležitá. „Počas jedného kalendárneho roka je z hľadiska psychickej pohody dobré realizovať rituály, ktoré sú pre nás dôležité, a zároveň usporiadať aspoň jedno väčšie stretnutie s priateľmi spojené s posedením, dobrým jedlom a pitím. Dôležitá pri rituáloch je predovšetkým pravidelnosť a predvídateľnosť,“ dodáva Martina Viewegová.

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Soňa Andrisíková

    redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

    Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.