Poďte s nami splavovať Ondavu! Prekvapia vás krásne zákutia, na VÝCHODE je vždy čo objavovať
5. 9. 2022, 11:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:09)

Zdroj: archív Anna Paľunová
Ak chcete niečo zažiť, musíte si privstať. Výlet Anky Paľunovej sa začal už o tretej ráno, ale stál za to. Stihli toho neúrekom a tu sú jej tipy na výlety.
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Galéria k článku

Nedeľný výlet sa začal východom slnka na Sninskom kameni. Zo Sniny sme vyrazili o tretej ráno – smer Zemplínske Hámre. Vyrazili sme z kameňolomu cez Rovienky po zelenej značke, hoci v tej tme s čelovkou na hlave si značky veľmi nevšímate, ale obzeráte sa, čo sa kde mihne, lebo podvedomý strach funguje. No nebolo sa čoho báť, stretli sme len dve srny. Východ slnka sme pozorovali z Malého Sninského kameňa. Bol to očarujúci zážitok. Ten pocit a tá hra farieb, keď sa svet zobúdza.
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Východ slnka.
Je vhodná pre začiatočníkov
Po raňajkách sme vyrazili splavovať rieku Ondava. Pre začiatočníkov je úsek, ktorý sme splavovali, úplne dokonalý. A v lete nie je tej vody tak veľa, cítila som sa bezpečne. Zvládla som to bez vesty a prilby, mali sme skvelého inštruktora. Splnila som si jeden z malých snov, azda nazbieram odvahu aj na dravšiu rieku. Všetko je raz prvýkrát, tak som sa rozhodla, že je čas vyskúšať niečo nové. Stálo to za to!
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Splav na rieke Ondava, vhodný aj pre začiatočníkov. Zvládli sme to aj bez vesty a prilby.
Na kanoe som bola háčik
Ondava je ôsma najdlhšia slovenská rieka. Preteká okresmi Bardejov, Svidník, Stropkov, Vranov nad Topľou, Medzilaborce (juhozápadná časť), Humenné (západná časť), Michalovce (najzápadnejší pás územia) a Trebišov (sever územia). Na Ondave sa nachádza aj vodná nádrž Veľká Domaša. Naučila som sa nové pojmy. Na kanoe som bola háčik. Mojou úlohou je navigovať. Zadák je kapitán lode, ktorý riadi každý pohyb. Dostali sme inštrukcie, ako sa ktorý pohyb volá a ako sa vykonáva. Na vodu je dôležité ísť s triezvou hlavou, nepanikáriť, nepúšťať pádlo. Mať so sebou vodu, jedlo, oblečenie a dobrú partiu ľudí. Pri náročnom splavovaní je dobré, ak je tých lodiek viac, ak by mal niekto problém, vzájomne si pomôžu.
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Splav na rieke Ondava, vhodný aj pre začiatočníkov. Zvládli sme to aj bez vesty a prilby.
Hrad Čičva nevynechajte
Našu lodnú výpravu sme ukončili v obci Sedliská pod zrúcaninou hradu Čičva. Samozrejme, boli sme ho obzrieť. Čo ma najviac zaujalo, bola prázdna hrobka, v ktorej sa kedysi robili svadby, tanečné zábavy. Teraz slúži na výstavu obrazov. Hroby panovníkov, pre ktorých bola postavená, sú na neďalekom cintoríne pri hrade. Čičva alebo Čičava je zrúcanina hradu z 13. storočia. V roku 1963 bola vyhlásená za kultúrnu pamiatku. Od roku 2014 prebieha rekonštrukcia, a to občianskym združením Pro futuro hradu Čičva, ktoré je členom združenia Zachráňme hrady. Hradný areál je voľne prístupný pre turistov. Z hradieb sú nádherné výhľady na Vihorlatské vrchy. Veľmi sa mi páčil Včelársky náučný chodník na hrad Čičva. Odniesla som si z neho krásne slová v srdci: „Vzdialenosť nie je dôležitá, dôležitý je prvý krok.“
Zdroj: archív Anny Paľunovej
Hrad Čičva.
Trasy na Hrad Čičva
- Po zelenej turistickej značke z miestnej časti Podčičva obce Sedliská, trvanie: ↑ 0:20 h, ↓ 0:20 h.
- Po zelenej turistickej značke z obce Benkovce, trvanie: ↑ 1:50 h, ↓ 1:45 h.
- Po modrej turistickej značke z mesta Vranov nad Topľou cez rázcestie Dubina, odtiaľ po zelenej turistickej značke na hrad, trvanie: ↑ 3:05 h, ↓ 3:05.