Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Posledná jazda: Super lyžovačka v európskych strediskách

Ilustračné foto

Zdroj: Eva

Reklama

Rozlúčku so zimou si užite na rozprávkovo bielych svahoch s úchvatnými výhľadmi. Vyskúšali sme niektoré z najlepších európskych lyžiarskych stredísk.

Francúzsko: Vallées

Alebo 3 údolia je obľúbený a obrovský lyžiarsky raj v Savojských Alpách. Suma sumárum 16 spojených dediniek a stredísk, 6 ľadovcov, 25 vrcholov nad 3 000 m.n.m, lyžovanie až do výšky 3 230 m a dohromady neuveriteľných 600 km upravených lyžiarskych tratí! Dosť na celú sezónu. EVA odporúča stredisko Les Menuires v údolí Vallée des Belleville. S vetrom vo vlasoch (alebo radšej na prilbe) môžete testovať svoje možnosti na náročných čiernych zjazdovkách alebo vo voľnom teréne, no i začiatočníčky a rodiny s deťmi tu majú skvelé podmienky. Štyri alpské vrcholy, 160 km spojených zjazdoviek, maximálna dĺžka trate 8 km a prevýšenie až 1 300 m, tomu sa povie poriadna „lyžba“. Ak vás stereotyp – vyviezť sa hore, zjazdiť dolu – omrzí, vyskúšajte 28 km bežeckých tratí v okolí.

Kam zložiť hlavu: V ponuke sú hlavne štúdiá a apartmány v štandardných rezidenciách so štýlovou horskou architektúrou. Ak chcete ubytovanie so stravou, cenovo dostupný je napr. 2-hviezdičkový hotel Pierre Blanche, keď hľadáte vyšší štandard, tiež je z čoho vyberať. Skvelou kuchyňou sa pýši napr. Chalet hotel Isatis.

Keď vypnete lyže: Môžete sa na snehu blázniť aj bez nich – na bobovej a sánkarskej dráhe dlhej 4 km s prevýšením 450 m. Svalovicu utopíte v obrovskom vyhrievanom otvorenom bazéne či v saune. V stredisku Les Menuires je aj viacúčelové športové centrum s krytými bazénmi, diskotéka, kino či herne. Vyhodiť si z kopýtka môžete v reštaurácii La Bouitte, ocenenej dvoma Michelinovými hviezdičkami.

Slovinsko: Kanin - Bovec

Najvyššie položené stredisko v Julských Alpách ponúka skvelú lyžovačku až do mája a patrí k najzasneženejším lokalitám široko-ďaleko. Počas minuloročnej sezóny tu napadalo spolu 13 metrov snehu! Kanin sa rozprestiera nad dedinkou Bovec (v lete vyhľadávanou najmä vďaka raftingu na rieke Soča), vo výške nad 2 000 m a má vyše 30 km upravených zjazdoviek nielen na slovinskej strane, ale s jedným skipasom môžete lyžovať až v 6 rezortoch vrátane Sella Nevea a Tarvisio v Taliansku. Pri dobrej viditeľnosti budete strácať dych nad neuveriteľnými panorámami alpských vrcholov na jednej strane a dohľadnosťou až na jadranské pobrežie na druhej. K tomu prirátajte priateľskú slovanskú náturu domácich a kvalitnejšie služby za lepšie ceny ako v našich vychytených strediskách.

Kam zložiť hlavu: V Bovci a okolitých dedinkách nájdete dobré a kvalitné hotelové ubytovanie, ale najširšie možnosti ponúkajú rôzne apartmánové vily a domy. Nás oslovili apartmány Žaga len 4 km od Bovca s veľ korysými priestormi, dobrým vybavením a veľmi vkusným zariadením, ktoré vôbec nepripomínali anonymné masové nocľahárne natrieskané starým použitým nábytkom.

Keď vypnete lyže: Bovec a okolie sú celoročne vyhľadávané najmä vďaka extrémnym športom a adrenalínovým zážitkom – vyskúšať si môžete rafting na snehu, extrémne sánkovanie, ľadolezectvo alebo paraglajding. Pokojnejšie povahy sa uspokoja aj s jazdou na koni a kaviarenské typy sa môžu zašívať v štýlových krčmičkách, kde to žije do neskorej noci.

Taliansko: Val di Sole

Slnečné údolie v Brentských Dolomitoch nedostalo svoj názov len tak. Vybavte sa silným UV faktorom, kvalitnými okuliarmi a ostrým zrakom, pretože do najpopulárnejšieho európskeho strediska každý rok zavítajú nielen svetové lyžiarske špičky, ale aj rôzne movie-, tv- či popstars. Občas sa sem od kopy detí a bláznivej Angeliky odtrhne aj Brad Pitt. Rozsiahla lokalita zahŕňa viacero navzájom spojených stredísk – ako Madonna di Campiglio, Marilleva, Forgarida či Passo Tonale, čo znamená, že s jedným skipasom môžete robiť elegantné oblúky na celkovo 380 km zjazdoviek a využiť pritom 190 lanoviek a vlekov. Súčasťou Val di Sole je ľadovec Presena s výškou nad 3 000 m.n.m a možnosťou celoročného lyžovania.

Kam zložiť hlavu: Dedinky v údolí sú posiate štýlovými hotelíkmi horského typu a ak vám stačia tri hviezdičky, aj za veľmi príjemné ceny. Keď sa chcete trocha rozmaznať, odporúčame 4-hviezdičkový hotel Tevini v stredisku Comezzadura s veľ korysými suitami, bazénom s protiprúdom a wellness svetom. V apartmánových domoch sa bez problémov zmestíte do rozpočtu 100 € na osobu a týždeň.

Keď vypnete lyže: Môžete sa zrelaxovať v neďalekých termálnych kúpeľoch Pejo, odskočiť si na deň do Benátok, ktoré sú na jar neopakovateľné, alebo každý večer ochutnávať originálnu taliansku kuchyňu, skvelé víno a fl irtovať do rána v niektorom z množstva barov a diskoték.

Andorra: Grandvalira

Najväčšie lyžiarske stredisko Pyrenejí nájdete v horskom minikniežatstve na hranici medzi Francúzskom a Španielskom. Pre našinca síce trochu od ruky, no zážitok bude určite stáť za dlhú cestu. Tú môžete absolvovať buď vlastným autom po európskych diaľniciach, alebo letieť z Bratislavy do španielskej Girony a odtiaľ si prenajať auto. Po približne troch hodinách dobrodružnej jazdy vás uvíta Andorra. Stredisko Grandvalira je snom nielen všetkých lyžiarov, ale aj snoubordistov. Vyjazdiť do úmoru sa môžete v nadmorskej výške od 1 700 do 2 600 metrov, 110 dokonale upravených zjazdoviek ponúka 193 km kvalitnej lyžovačky, 3 freerideové zóny, k dispozícii je 67 vlekov a lanoviek a v pauzách môžete načerpať energiu v niektorej zo 40 reštaurácií priamo na svahoch.

Kam zložiť hlavu: Zážitok na celý život je aspoň jedna noc v Grandvalira Igloo Village – v dvoj- alebo šesťmiestnych iglu domčekoch zo snehu a ľadu s vytesanými umeleckými dielkami na vnútorných stenách. K dispozícii je, samozrejme, aj množstvo štandardných hotelov a apartmánové domy za rozumné ceny.

Keď vypnete lyže: Môžete sa dať ťahať psím záprahom, zajazdiť si na snežnom skútri, vyskúšať, ako to ide v motokáre na snehu, vypustiť dušu na poriadnom horskom trakingu alebo lietať na rogale, no predovšetkým, Andorra je tzv. „duty free“ zónou (čo platí aj pre skipasy) a tým pádom je rajom pre všetky šopoholičky. A keď ste už merali takú dlhú cestu, do magickej Barcelony to máte fakt na skok.

Bulharsko: Pirin - Bansko

Masívne pohorie Pirin na juhovýchode Bulharska sa stáva ďalším európskym centrom výbornej lyžovačky, kvalitných služieb a dobrého miestneho jedla za ceny, pri ktorých sa vám zdá svet krajší. V stredisku Bansko 160 km južne od Sofi e preinvestovali Bulhari za posledné dva roky pol milióna eur, a tak je tu kvalita zjazdoviek, vlekov a služieb naozaj porovnateľná s tými alpskými. Vybláznia sa tu najmä náročnejší športoví lyžiari, ktorí si môžu vychutnať extrémny zjazd na čiernej zjazdovke Tomba (áno, otváral ju Alberto Tomba osobne), alebo na voľných pláňach, je tu množstvo červených zjazdoviek so strednou obťažnosťou, ale aj začiatočníci a slabší lyžiari si bez smrti v očiach vychutnajú pohodové kilometre na dlhej modrej zjazdovke. Najvyššie vrcholy Pirinu siahajú až k 3 000 metrom nad morom a pri dobrej viditeľnosti odtiaľ dovidíte až na grécky Olymp.

Kam zložiť hlavu: Vyberať môžete z množstva štýlových horských hotelov rôznej úrovne, výbavy a ceny, od 5-hviezdičkového hotela Kempinski až po malé rodinné hotelíky s priateľskou atmosférou a domácou kuchyňou.

Keď vypnete lyže: Môžete skúšať rôzne adrenalínové disciplíny na snehu, od paraglajdingu, skialpinizmu, snežných skútrov až po heliskiing, a potom v niektorej z množstva miestnych krčiem – mechane – ochutnajte čumlek, ginveče alebo banski starec (to sú miestne sušené klobásky). Oblasť Pirinu je však jedinečná prírodná rezervácia zaradená do zoznamu svetového kultúrneho dedičstva UVESCO a za srdce vás chytí nielen jej očarujúca príroda, ale aj jedinečná architektúra a historické pamiatky.

Vyberáme pre vás niečo PLUS