Povodeň v byte: Zachráňte, čo sa dá!
11. 3. 2007, 1:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:03)

Zdroj: Archív
Zhnité tesnenie, prasknuté hadice – stačí málo a vašu domácnosť môže zaliať voda. O to dôležitejšie je vedieť rýchlo zareagovať, aby boli škody čo najmenšie.
Najdôležitejšie pravidlo: nestrácať čas!
Všeobecne platí: Voda sa musí čo najrýchlejšie odstrániť!
Steny: Inak sa bude šplhať stále vyššie po stenách, čím bude škoda rozsiahlejšia. Hrozí vznik plesní, či už na stenách, alebo pod podlahou, a tam už pomôžu len špecialisti, prípadne špeciálne prípravky, čím sa celá záležitosť riadne predraží. Preto vodu poutierajte a najlepšie ihneď postavte do izby sušič (ohrievač).
Tapety: S mokrými tapetami si už nepomôžete, buď ich odlepte, alebo poškodené miesto zakryte nejakým nábytkom. V izbe vytvorte dôkladný prievan.
Podlahy: Problémom sú často aj podlahy: Skoro žiadnu šancu v boji proti vode nemá laminát. Drevená trieska kvapalinu rýchlo nasaje, čím zväčší svoj objem a podlaha sa začne vlniť. Malé koberce sa dajú zavesiť von, aby sa vysušili. Ak však máte doma veľké koberce prilepené na podlahu, lepidlo sa v kontakte s vodou môže rozpustiť a potom si už neporadíte.
Okúpali ste mobil?
Keďže mobily nás v dnešnej dobe sprevádzajú na každom kroku, občas sa stane, že sa nedopatrením okúpu. V takej situácii netreba zúfať. Ak bol telefón zapnutý, okamžite ho vypnite. V žiadnom prípade ho však ešte mokrý nezapínajte, aby ste skontrolovali vzniknuté škody! Následne telefón rozoberte na jednotlivé časti a nechajte uschnúť na suchej podložke. Sušenie sa nesnažte urýchliť fénom alebo vystavením na priame slnko! Skôr by ste si pohoršili, ako polepšili.
Čo sa nedá zachrániť
To, že si počítače potykajú s vodou, ešte nemusí znamenať ich absolútny koniec. Ak boli vypnuté, sú väčšinou nepoškodené. Ale CD-ROM mechanika, napaľovačka a CD-prehrávač, to už je iná kategória. Voda totiž zničí citlivý laser. Rovnako ani skener, tlačiareň, kopírka a fax neznesú čo i len kvapku vody.