Reklama

Ako si nájsť prácu snov? Zvládnete to! 55 najlepších rád, ako zvýšiť svoje šance a zaujať

Ako zvýšiť svoje šance na pracovnom trhu?

Zdroj: Shutterstock, Monika Hullová

Reklama

Hľadáte si prácu, vraciate sa po materskej, rozbiehate biznis? Inšpirujte sa príbehmi žien a radami odborníkov, ako posilniť cenu na trhu práce či na aké dávky máte nárok.

Ako si nájsť prácu snov?

Zuzana Kopáčiková-Štefanská, PhD.

Spíšte si na papier vaše silné stránky: na čo ste hrdá, čo sa vám podarilo. Je to dobrý začiatok na upevnenie zdravého sebavedomia a nájdenie si práce, ktorá vám bude vyhovovať.

Začnite aktívne hľadať: dajte na vedomie aj širokému okoliu, že si hľadáte prácu. Oslovte i doteraz nevyskúšané zdroje – susedov, kamarátky z cvičenia, širokú rodinu. Buďte aktívna a nečakajte, že dobrá práca príde za vami.

Vytýčte si najskôr cieľ: čo chcete, čo vám vyhovuje. Pomôžte si napríklad týmto – akú pracovnú pozíciu hľadáte, dĺžka pracovného času či dochádzanie za prácou. Vďaka tomu sa pohnete ďalej.

Náš tip: Nezabúdajte na finančné ohodnotenie a zrátajte si svoje nevyhnutné náklady!

Buďte dôsledná: prácu hľadajte systematicky. Ak ste nezamestnaná alebo chcete prácu zmeniť, začnite na tom pracovať. Každý deň venujte hľadaniu vymedzený čas. Nájdite si nové kurzy, rekvalifikáciu či semináre, ktoré vám pomôžu vybudovať si nové kľúčové pracovné schopnosti.

Začnite si veriť: dôvera v seba a poznanie svojich schopností sú kľúčové predpoklady na úspech. Ak si neveríte vy, ako vám môžu veriť ostatní?

Lucia Synčáková (39): Nebojte sa zmeniť stereotyp

Zdroj: Shutterstock, Monika Hullová

Lucia Synčáková: Nebojte sa zmeniť stereotyp.

Mala skvelú prácu, ktorá ju bavila a prinášala aj pekné peniaze. Štvrťročná zdravotná pauza ju však prinútila od základu zmeniť život.

„Takmer desať rokov som sa venovala prekladom a tlmočeniu. O prácu a peniaze som núdzu nemala. Zišli sa. Najskôr sme prerábali byt, kupovali väčší, stavali dom... Často som robila do noci, potom som nemohla zaspať a ráno vstávala s dcérou do škôlky. Mala som málo času na rodinu, seba a bola som podráždená. Trápili ma pracovné termíny, kvalita a ako zvládnuť prácu aj domácnosť.

Skončila som v nemocnici. Telo mi poslalo účet za 6 rokov intenzívneho preťažovania. Tri mesiace som bola PN a takmer rok mi trvalo, aby som sa opäť cítila ako predtým. Za ten čas som veľa premýšľala. Potrebovala som zmenu, no desila ma predstava od základov prebudovať zabehané koľaje. Najskôr som znížila pracovné tempo a potom prišlo to najťažšie. Nájsť sa.

Bola som kvalifikovaná prekladateľka a tlmočníčka s množstvom skúseností, no k tejto práci som začala pociťovať odpor. Napokon som našla priestor na uplatnenie. Organizujem podujatia a workshopy osobnostného rozvoja a mám väčší pocit sebarealizácie. Stále mám sklony k vorkoholizmu a prílišnej aktivite, ale čas striktne delím na rodinu, seba a prácu. Ciele totiž nemusia byť len hmotné."

NÁŠ TIP!

Ste bez práce dlhšie ako 30 či 60 dní?

Zistite si, či vám poistnú ochranu pri strate príjmu neposkytuje napríklad váš účet v banke. „V prípade poistnej udalosti vypláca poisťovňa na účet majiteľa Flexiúčtu poistné vo výške 166 € mesačne, ktoré slúži na úhradu pravidelných platieb ako nájomné, elektrina, platba za telefón, a pod. Vypláca sa maximálne 12 mesiacov v závislosti od dĺžky PN, pričom majiteľ účtu neplatí extra poistné. To je už súčasťou poplatku za účet,“ radí Vladimír Hriz z VÚB banky.

Katka Langová (37): Zmapujte si záujem o vašu ponuku

Zdroj: Shutterstock, Monika Hullová

Katka Langová: Zmapujte si záujem o vašu ponuku.

Roky pracovala v reklame a marketingu. Dynamická práca s neustálym kontaktom s ľuďmi ju bavila aj vyčerpávala zároveň. Až si povedala, dosť!

„Neustály tlak klientov na nezmyselné termíny mi jedného dňa prišiel zbytočný. Mojou vášňou bolo varenie a pečenie. K jedným narodeninám som dostala kurz varenia s Jardom Židekom. To ma naštartovalo. Pri potulkách na webe som narazila na slovenské a české blogy o jedle a rozhodla som sa založiť si vlastný. Začala som sa venovať záhradke a variť domáce dobroty – džemíky, čatní, želé... Najskôr som ich ponúkla len priateľom a známym.

Postupne sa mi, vďaka referenciám, rozširoval počet odberateľov. S mnohými máme perfektné priateľské vzťahy. V porovnaní s reklamou je spätná väzba okamžitá. Veľmi ma baví, keď pri osobnom odovzdávaní mojich produktov vidím tú radosť v očiach ochutnávačov. Pocit na nezaplatenie. Teraz mám pauzu, lebo som na materskej, takže dobrotky nerobím a nie je ani sezóna. Zakladám si totiž na skvelom lokálnom ovocí. Už sa teším na leto a na to, keď bude malinká väčšia a bude mi chcieť pomáhať. To bude paráda! Zatiaľ mapujem trh, získavam spätnú väzbu a zlepšujem si know-how.“

Pätoro pri hľadaní práce

✱ Ak ste prišli o prácu a je to možné, prv ako sa pustíte do hľadania novej, zahojte sa, oddýchnite si a ďalšie kroky v kariére konzultujte s odborníkom.

✱ V prezentačných materiáloch, životopise, motivačnom liste či e-maile myslite na to, komu ich posielate a o akú pozíciu sa uchádzate. Snažte sa zaujať!

✱ Reagujte na ponuky, na ktoré spĺňate požiadavky. Ak reagujete bez rozmyslu na všetko, nezvyšujete svoje šance, mrháte energiou.

✱ Sledujte ponuky na stránkach firiem, kde by ste sa rady zamestnali, vyplňte tu formulár a prejavte záujem, môže to pomôcť. Kvalitný profil si vytvorte aj na profesijnej sociálnej sieti LinkedIn.

✱ Informáciu, že hľadáte prácu, rozšírte medzi priateľmi, rodinou, známymi, bývalými spolužiakmi... nikdy neviete, kde už na vás čakajú.

Zdroj: hanyhay.com

Lenka Švrčková (35): Vždy je čas na správne rozhodnutia

Zdroj: Shutterstock, Monika Hullová

Lenka Švrčková: Vždy je čas na správne

Celý život čakala, ani nevie na čo. Až keď prišla takmer o všetko vrátane strechy nad hlavou, povedala si, že nemá čo stratiť. Ak chce začať podnikať, teraz alebo nikdy.

„Myšlienka podnikať bola u mňa po skončení školy zamietnutá istotou konštantného príjmu. Snažila som sa nabrať smer, v ktorom som bola relatívne doma, ktorý by ma uživil a bavil. Skúsenosti pribúdali, no vždy som bola zamestnankyňa. Uvažovala som nad vlastnou firmou, ale obávala som sa, že mi to nevyjde, že si na seba nezarobím. Na podnikanie som stále nevidela správny čas. Impulz prišiel, až keď som zažila jedno z najhorších životných období. Prišla som temer o všetko. Skoro aj o byt.

Nemala som prakticky nič. Sama sa dnes čudujem, ako som to prežila, ale povedala som si, že už nemám čo stratiť. Keď začať podnikať, tak teraz. Vrátila som sa do rodného mesta, do založeného bytu, s prázdnymi rukami, ale rozhodnutá. Za podpory partnera a rodiny som skĺbila skúsenosti zo sveta personalistiky a vedenia ľudí s predajom technických produktov, priemyselných textílií. Po založení spoločnosti prišlo dieťa a dnes sa len pousmejem nad otázkou, kedy bol ten správny čas? Vždy, keď chcete chytiť život do vlastných rúk!"

Aj vek môže byť výhodou

Podľa štatistík sa ľudia po 50 ocitajú medzi rizikovými skupinami spolu s absolventmi, mamičkami po materskej a ľuďmi, ktorí trhu práce nestačia vzdelaním ani kvalifikáciou. Takto vek zúročíte.

● Uvedomte si vaše výhody – prax, odbornosť, skúsenosti a kontakty. Ľudia vo vyššom veku sú psychicky stabilnejší a lojálni, čo vyplýva z ich osobných vlastností, ktoré vekom nadobudli, ale aj z toho, že mnohí z nich majú ešte finančné záväzky. To ich motivuje získať aj udržať si miesto. Aj odrastené deti a časová flexibilita zavážia.

● Zaujímajte sa hlavne o miesta na odborných postoch, kde môžete uplatniť svoje dlhoročné skúsenosti, prax či emočnú stabilitu.

● Vašou veľkou výhodou je schopnosť rokovať s úradmi, konkurenciou či viesť strategické diskusie s klientom.

Zdroj: PA Manpower

Čo na to odborníčka: Sú ženy na materskej odpísané?

Hana Hochel, senior HR

Ako počas materskej či rodičovskej nevypadnúť z diania?

– Žena by sa mala aj v tomto čase o zamestnávateľa zaujímať. Sledovať jeho úspechy, stratégie, trendy aj novinky v danej oblasti. Dobré je udržiavať kontakt s kolegami. Ak je to možné, prijať aj pozvania na formálne alebo neformálne večierky. Tu by mala byť priateľská a otvorená aj k novým kolegom. Vhodné je sledovať novinky v jej povolaní, študovať jazyky a na profesijných sociálnych sieťach sledovať príspevky tých najlepších v danom odbore.

Čím vyplniť medzery v životopise počas tohto obdobia?

– Nezahmlievajte tento fakt. Hoci vás táto skutočnosť diskriminuje (všetci vieme, že akože nie), ak sa zaujímate o svoju profesiu a tento záujem dokážete predať v prezentačných materiáloch, pozvania na pohovory by nemali byť menej časté, ako keď plynulo prechádzate z jedného miesta na iné. Ak ste v tom čase pracovali hoci aj na čiastočný úväzok, nezabudnite to v životopise uviesť.

Môže sa aj žena matka na trhu práce dobre predať?

– Mala by si byť vedomá svojich kvalít a byť na seba hrdá. Priviedla na svet dieťa, je skvelý manažér svojej rodiny, dokáže viesť domácnosť (a pri výške rodičovského príspevku je navyše excelentný ekonóm). Na pohovor by sa mala dívať ako na príležitosť. Na nových miestach sa môže stretnúť so zaujímavými ľuďmi a dozvedieť mnoho inšpiratívnych informácií. Obzrie si pracovné miesto a ak ho získa, je to skvelý bonus, ktorý určite dobre zváži.

PODPIS ZMLUVY

Ing. Jiří Halbrštát, agentúra Manpower

Vybrali vás, už len podpísať zmluvu? Čo si v nej všímať, radí Jiří Halbrštát z personálnej agentúry Manpower Česká a Slovenská republika.

Kedy ju podpísať

Najneskôr v deň nástupu, a to ešte pred začiatkom práce. Ak sa dá, snažte sa pracovnú zmluvu alebo aspoň jej návrh vyžiadať už skôr.

Pripravte sa

Ujasnite si vopred pracovné a mzdové podmienky, informujte sa o právach a povinnostiach i náplni práce. Zmluvu si skontrolujte, či obsahuje všetky náležitosti.

Čo má obsahovať

Podľa Zákonníka práce povinne tri základné údaje – druh práce, miesto jej výkonu a deň vzniku pracovného pomeru (deň nástupu).

Druh práce:

➽ mal by byť špecifikovaný náz- vom pozície, ideálne aj s presným okruhom činností, alebo ešte lepšie, uvedením pracovnej náplne s presným popisom činností.

Miesto výkonu práce:

➽ najlepšie konkrétna adresa, so zamestnávateľom si však môžete dohodnúť i širšie miestne vymedzenie (mesto či kraj).

Dohodnúť možno aj:

➽ dĺžku skúšobnej lehoty

➽ mzdové podmienky

➽ spôsob odmeňovania

➽ upravený pracovný čas

➽ trvanie pracovného pomeru

➽ konkurenčnú doložku atď.

Nezabudnite! Zmluvu máte právo upravovať, dokonca navrhnúť zmenu znenia jednotlivých bodov! Ide predsa o obojstrannú dohodu.

Je online podnikanie pre každú ženu?

– Žena zamestnaná v nejakej spoločnosti je zvyknutá podávať výkon. Neraz sa však stane, že keď prejde do podnikania, nemá prirodzenú sebadisciplínu, respektíve sa ľahko nechá stiahnuť do iných aktivít spojených s potrebami rodiny, priateľov, vlastným oddychom. Ak si neustráži čas, môže sa cítiť zaneprázdnená, no napriek tomu nevidí žiadané výsledky.

Kde môžem nájsť na úvod pomoc a byť úspešná?

– Vyhraté máte, ak dobre poznáte svojich cieľových klientov, svoj produkt (alebo službu), viete, čím ste iná, jedinečná. Na začiatok podnikania cez internet nájdete mnohé tipy, triky, poradenstvo a odporúčania aj na stránkach nášho občianskeho združenia, ktoré robí aj mnohé pravidelné aktivity.

Veronika Černá, Ústredie práce, sociálnych vecí a rodiny

Prišli ste o prácu?

✱ Môžete sa dobrovoľne zaregistrovať na úrade práce v mieste bydliska.

✱ K žiadosti potrebujete občiansky preukaz, kópiu dokladu o vzdelaní, doklad o skončení pracovnoprávneho alebo obdobného pracovného vzťahu a kópiu zápočtového listu. Tú môžete doložiť aj dodatočne.

✱ Ak vám nájdu zamestnania, individuálne či skupinové poradenstvo, pozvú vás na výberové konanie.

✱ Keď nemáte doma počítač ani internet, na úrade nájdete Informačno-poradenské stredisko s bezplatným prístupom na internet. Môžete si tu pracovné ponuky nielen vyhľadávať, ale aj tlačiť žiadosti či životopis.

✱ Vzdelávajte sa. Môžete tak urobiť tromi spôsobmi – vzdelávanie vám ako uchádzačovi o prácu zabezpečí úrad práce alebo si ho zabezpečíte z vlastnej iniciatívy. Treťou možnosťou je rekvalifikácia.

Náš tip: Okrem portálov, ktoré ponúkajú voľné pracovné miesta, môžete využívať aj internetového sprievodcu trhom práce www.istp.sk, môžete si tam tiež vytvoriť svoj profil. Na jeho základe vám systém vygeneruje vhodné miesto a vytvorí životopis.

Na aké príspevky máte nárok

✔ Počas evidencie na úrade práce vám tento poskytne náhradu časti cestovných výdavkov na hromadnú dopravu do miesta konania pohovoru, výberového konania či skupinového sprostredkovania zamestnania. Pozor! Na cestu na úrad práce sa cestovné neposkytuje.

✔ Poberať môžete aj príspevok na nezaopatrené dieťa vo výške 17,20 € mesačne na každé, ktoré si plní povinnú školskú dochádzku.

✔Ak prijmete prácu, za ktorou musíte dochádzať, úrad práce vám poskytne príspevok na úhradu časti cestovných výdavkov. Jeho výška závisí od vzdialenosti a môže sa pohybovať okolo 19 € až 135 €.

ÚSPEŠNÁ NA POHOVORE

● Na pohovor prídite včas, upravená, rešpektujúc firemnú kultúru spoločnosti a status pozície, o ktorú sa uchádzate, ale najmä oddýchnutá.

● Aj chôdza, podanie ruky, spôsob, akým sedíte – zľahka, sebavedomo, relaxovane alebo zľaknuto a ochabnuto, o vás veľa napovedia. Všímajú si ho rovnako, ako vašu energickú vitalitu, veď hľadajú človeka, ktorý svoje miesto dobre zastane.

● Dobre sa nalaďte a uvoľnite. Čas strávený s vami môže byť pre personalistov príjemným stretnutím so zaujímavým človekom.

● Ak je to vzhľadom na atmosféru vhodné, zažartujte, ak budete spestrením dňa, ľahšie si vás zapamätajú a ak spĺňate kvalifikačné predpoklady, vaše CV sa dostane na hornú časť kôpky životopisov.

Zdroj: Shutterstock, Monika Hullová

Ak je to vhodné, nebojte sa zažartovať. Ľahšie si

Zdroj: hanyhay.com