Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prečo nás sociálne siete tak ovplyvňujú? Naučte sa chrániť v online priestore! Vieme AKO!

Dôsledky ignorovania sebalásky

Pani Vaľovská vraví, že ak sa o seba nestaráme, môžeme ochorieť – fyzicky aj psychicky – a rovnako ako zanedbávanie fyzického zdravia, aj ignorovanie emocionálnej starostlivosti môže viesť k úzkostiam, vyčerpaniu či dokonca chorobám. „Sebaláska nie je sebeckosť – je to základ na to, aby sme mohli fungovať a podporovať ostatných. Dôraz na sebalásku reflektuje zmenu v spoločnosti, ktorá si uvedomuje, že naša hodnota nespočíva v tom, čo dosahujeme, ale v tom, kým sme,“ uzatvára Eva Vaľovská, zakladateľka organizácie Trust Woman.

Odpovedá Simona Šintalová z organizácie DigiQ

Zdroj: archiv S.Š.

Simona Šintalová z z organizácie DigiQ

Prečo sú ženy na sociálnych sieťach častejšie terčom nenávistných prejavov?
– Ženy sú častejšie cieľom nenávisti najmä pre útoky na ich vzhľad, inteligenciu či kompetencie. Časté sú sexistické poznámky alebo obťažovanie. Výskumy ukazujú, že 20 percent mladých žien zažilo nenávistné správanie v online prostredí a z nich až 77 percent uviedlo, že zažili násilie aj offline, od svojho intímneho partnera. Je zarážajúce, ako tieto dva svety – online a offline – spolu súvisia.

Ako by ste rozlíšili nenávistné prejavy od tých ubližujúcich?
– Nenávistné prejavy prekračujú hranicu legálnosti a sú namierené v kontexte chránenej charakteristiky, ako je rasa, náboženstvo alebo sexuálna orientácia. Na druhej strane, ubližujúce prejavy môžu byť nepríjemné, ale nie sú nelegálne. Napríklad kritika vzhľadu, hoci ubližuje, nepatrí medzi nenávistné prejavy. Rozlíšenie je dôležité, pretože nenávistné prejavy môžeme nahlásiť aj na polícii.

Môžu sa ženy efektívne chrániť pred nenávistnými prejavmi na sociálnych sieťach?
– Áno, jedným zo základných krokov je správne nastavenie súkromia na sociálnych sieťach – napríklad obmedziť, kto môže komentovať alebo písať správy. Ak ide o vážnejšie prípady, ako sú vyhrážky alebo šírenie „deepfake“ videí, je dôležité uchovávať dôkazy a kontaktovať políciu. Existujú aj nástroje, ako napríklad moderovanie pomocou umelej inteligencie, ktoré automaticky odstraňujú nenávistné prejavy bez toho, aby ich autor(ka) príspevku musel(a) vidieť.

Aké typy útokov sú najčastejšie voči ženám v online priestore?
– Voči ženám sú časté sexistické útoky, ktoré sa zameriavajú na ich vzhľad, inteligenciu a kompetencie. Veľká časť nenávisti má sexuálny podtón, pričom muži častejšie čelia vyhrážkam násilím. Útočníci sa snažia „upratať“ ženy späť na svoje „miesto“, často využívajú stereotypy a znevažovanie.

Ako vplýva nenávisť v online prostredí na správanie a sebadôveru žien?
– Nenávistné prejavy majú na ženy silný psychologický účinok. Mnohé ženy sa boja prezentovať svoje názory alebo fotografie, aby sa vyhli kritike. Zatiaľ čo muži váhajú „zdieľať“ svoj názor len v 23 percentách prípadov, u žien je to takmer 50 percent. Tento strach obmedzuje ich slobodu prejavu a môže dlhodobo ovplyvniť ich sebavedomie.

Vyberáme pre vás niečo PLUS

Autor článku

Soňa Andrisíková

redaktorka týždenníka Nový Čas pre ženy

Ako študentka som sa vždy tešila na nové vydanie Nového Času pre ženy a jeho pestrý obsah. Dnes mám to šťastie, že ho spolu s mojimi kolegyňami tvorím pre vás aj ja a veľmi ma to baví. Rada prinášam v jednotlivých rubrikách nové informácie, zaujímavé postrehy, i moje vlastné myšlienky. Okrem domácnosti, vzťahov, zdravia, ezoteriky či hlavnej témy, píšem aj skutočné príbehy, ktoré sa stali mojou srdcovkou. Keď som začala spracovávať príbehy, ktoré vytvoril sám život, prišla tá najväčšia radosť z práce v časopise. Rada dostávam do povedomia osudy žien, ktoré nemajú v živote na ružiach ustlané a napriek tomu sa nevzdali. Rovnako obľubujem také, v ktorých sa ženy inšpirujú navzájom. Vďaka nim i ja sama napredujem.

Reklama