Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Prečo zase plače?

ilustračné foto

Zdroj: shutterstock

Reklama

Bábätká sú geneticky naprogramované tak, aby plakali, keď ich niečo trápi. Plač je výrazom prosby o pomoc. Neverte zastaraným názorom, že dieťa treba nechať vyplakať sa.

V sedemdesiatych rokoch sa mamičkám odporúčalo nechať deti vyplakať a nebrať ich na ruky. Ak vraj vezmete plačúce dieťa na ruky, rozmaznáte ho. Neverte tomu. Bábätká neplačú, aby si precvičovali pľúca alebo manipulovali s nami, či len tak pre nič za nič. Plačú, keď sú nešťastné, a chcú vás upozorniť, že ich niečo trápi. Volajú o pomoc. Najnovšie výskumy mozgu dokonca potvrdzujú, že ak rodičia ignorujú toto volanie, môžu im vážne uškodiť.

Čo sa deje v mozgu

Keď dieťa plače, do tela a mozgu sa uvoľňuje stresový hormón. Ak dieťa niekto upokojí a utíši, hladina stresového hormónu opäť klesne Pri príliš dlhom plači sa však udrží vysoká hladina stresového hormónu kortizolu, ktorá môže vážne poškodiť dôležité štruktúry vyvíjajúceho sa mozgu. Takýto stres v ranom detstve pôsobí na organizmus ako jed a môže byť príčinou rôznych neuróz a úzkostí. Dieťa síce po dlhom plači plakať prestáva, zo začiatku sa unaví, neskôr však zistí, že je zbytočné plakať a vyjadrovať svoje pocity. Také dieťa môže byť v dospelosti neisté a depresívne.

Rozoznávajte plač

Mám hlad, je mi zima, bojím sa, bolí ma bruško, mám plnú plienku. Som tu sám, bojím sa. Toto a všeličo iné sa vám snažia oznámiť. Po krátkom čase vie každá mamička, ktorá počúva svoje dieťa, rozoznať aj jemné odchýlky v plači. Naučte sa ich plač rozoznávať, no nikdy ich nenechajte plakať dlho. Bábätká plačú z najrôznejších dôvodov. Môžu byť unavené, hladné, ospalé alebo podráždené.

Som bezradné

Deti plačú v rôznych denných hodinách, záleží na ich osobnosti. Niektoré môžu preplakať päť alebo šesť polhodín denne pred jedlom alebo pred spaním, iné budú plakať len na konci dňa. Novorodenec do veku jedného až dvoch mesiacov v noci plače, pretože má hlad. Nezáleží na rodičoch, ale na dieťati, kedy prestane vyžadovať kŕmenie o druhej hodine ráno. Neskôr môže nočné prebúdzanie súvisieť s nepohodlím – je mu príliš veľké teplo, má smäd, upchatý noštek alebo ho bolí bruško. Všetky príčiny je dôležité preveriť, mali by ste sa na dieťa ísť pozrieť.

Čo by ste mali vedieť

● Plač sa začína objavovať okolo 2. týždňa, zosilňuje okolo 5. týždňa a ustáva ku koncu 3. alebo začiatkom 4. mesiaca – skrátka prvé 3 mesiace sú najhoršie.
● Novorodenec počas 1. a 2. mesiaca bežne plače jednu až tri hodiny denne.
● Dĺžka plaču sa líši podľa individuality dieťaťa, asi štvrtina detí plače veľa a polovica z nich veľmi často.
● Viete, že plač novorodencov patrí medzi najostrejšie a najsilnejšie zvuky, aké môžete doma počuť? Má asi 80 až 85 decibelov.
● Dieťa rozrušené dlhým plačom už tak ľahko neupokojíte, aj kŕmenie je ťažšie.
● Bábätká, ktoré veľmi plačú, sú všeobecne aktívnejšie a čulejšie. Vyžadujú veľa pozornosti a my sa o nich staráme toľko, že im nikdy nechýbajú podnety, maznanie ani komunikácia.
● Všetky deti plačú, niektoré deti však naozaj plačú objektívne omnoho viac ako iné. Pokúste sa predchádzať nadmernému plaču i tak, že ho lepšie pochopíte a naučíte sa naň reagovať.
● Uvedomte si, že to raz prejde. Majte na pamäti, že svojmu dieťatku dávate obrovský dar, keď ho upokojujete.

Vyberáme pre vás niečo PLUS