Od antických bohov a mysliteľov až do barov na Kube
Mäta, z ktorej sa mentol vyrába je súčasťou nášho života od pradávna. Podľa legendy Perzefóna, manželka boha podsvetia Háda, premenila nymfu Minthe kvôli žiarlivosti na rastlinu. Hovorí sa, že rastlina dostala meno po nej. Zmienky o mäte sa našli už aj u Hippokrata či Aristotela, no jej veľkým milovníkom bol údajne aj Leonardo da Vinci, ktorý si ňou rád ozvláštnil šaláty a omáčky. Juhoamerickí Indiáni ju tiež radi používali – odtiaľ pramenia aj korene koktailu Mojito, ktorý si v legendárnom kubánskom bare La Bodeguita del Medio často vychutnával Ernest Hemingway.

Nenechajte sa mýliť, mäta vás neochladí
Mäta sa dodnes teší veľkej popularite. Dokazuje to aj nedávny prieskum NMS Market Research, z ktorého vyplynulo, že až 77 % Slovákov má rado mentolovú príchuť. Pýtali sa v ňom taktiež, čo ľudom ako prvé napadne, keď sa povie mentol. Na popredných priečkach prieskumu boli sviežosť či chlad. Je zaujímavé, že mäta navodzuje chladivý pocit napriek tomu, že sama o sebe teda rozhodne nechladí. Pri styku s pokožkou a sliznicami spúšťa teplotné receptory TRPM8, ktoré vyšlú signál o schladení do mozgu a takto nastupuje zdanlivý pocit ochladenia.

Kde sa vzali mentolové cigarety
Na pocit chladivého osvieženia vsadili aj výrobcovia cigariet, ktorí pred takmer sto rokmi uviedli na trh mentolové cigarety. Ako mnoho vynálezov, vznikli úplnou náhodou, keď si Lloyd Hughes, prezývaný Spud, vložil cigarety do plechovej škatuľky, kde mal pred tým mentolové kryštáliky a tie cigaretám dodali sviežu príchuť. Takto vznikla prvá značka mentolových cigariet s názvom Spud, ktorá sa postupne začala tešiť dosť veľkej obľube. Zakrátko si jeho vynález všimla úspešná tabaková firma a v roku 1926 kúpila od vynálezcu patent aj značku za na tú dobu veľmi slušných 90 000 dolárov. Dnes už asi neexituje tabaková spoločnosť, ktorá by v portfóliu nemala aspoň jeden takýto produkt

„Mentolky“ skončili, čo ďalej
Podľa odhadov si mentolky dopriavalo zhruba 150.000 dospelých fajčiarov na Slovensku. Niet divu, mentolová príchuť jednak maskuje nepríjemnú chuť horiacej cigarety a tiež navodzuje pocit osvieženia prostredníctvom našich receptorov. Dňa 20. mája 2020 však z predajných pultov v rámci Európskej únie nadobro zmizli všetky mentolové a kapsulové cigarety. Začal totiž platiť dokument, vychádzajúci z tabakovej smernice EÚ, ktorá zakazuje predaj cigariet s mentolovou príchuťou.

Ako sa k tomu stavajú fajčiari? Možností je niekoľko. Najlepšou je prestať fajčiť úplne. Mnohí však vedia, že to nie je také ľahké. Pre tých, ktorí prestať nevedia alebo nechcú, existujú alternatívy, ktoré budú mentolovú príchuť naďalej ponúkať. Sú to napríklad e-cigarety a zariadenia na zahrievanie tabaku ako IQOS.

Odborníci a mnohé štúdie sa zhodujú, že prechod na takéto bezdymové alternatívy je lepšou voľbou pre zdravie, nakoľko neobsahujú toľko škodlivých látok, ako klasické cigarety.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Pixabay

 

Zdroj:
Prieskum NMS Market Research realizovaný v januári 2020 na vzorke 1000 ľudí v Slovenskom národnom paneli.
Prieskum spoločnosti Kantar realizovaný v decembri 2019 na vzorke 881 respondentov zo SR (6mma).