1. Pokojné Vianoce môžete mať aj vy. Stačí trochu plánovať
Pohoda, pozitívna nálada a pokoj. Práve tieto tri veci pred Vianocami chýbajú v mnohých slovenských domácnostiach. Nerobte si starosti, že je to tak len u vás. Rozhodne však nerezignujte ani na zmenu k lepšiemu. Pokoj a pohodu predsa môžete mať po celý advent, nielen až potom, ako si vychutnáte Štedrý deň. Chce to však dve veci: trochu plánovania a stanovenie priorít.

Pripravte si svoju obľúbenú kávu alebo čaj, vezmite si do ruky papier a ceruzku a vyhraďte si 30 minút len pre seba. V tomto čase si spíšte všetko, čo je potrebné zariadiť, aby boli Vianoce príjemné nielen pre vašu rodinu, ale aj pre vás. Všetko si rozplánujte do štyroch až piatich týždňov. Pokiaľ už teraz vidíte, že je toho veľa a všetko stihnúť je nadľudský výkon, nebojte sa škrtať.

Na čo by ste nemali zabudnúť?
Veľké a malé nákupy: Dopredu si naplánujte, čo treba kúpiť na vianočné pečenie a varenie. Veľké nákupy trvanlivých potravín urobte s predstihom, potom už budete dokupovať len potraviny, ktoré vyžadujú rýchlu spotrebu.
Pečenie a varenie: Jedna vec sú suroviny, úplne iná potom hodiny strávené v kuchyni. Aj tie treba zahrnúť do plánu, aby sa potom nestalo, že začnete o desiatej večer a skončíte o štvrtej ráno. Pri takomto výkone nemôže byť o vianočnej pohode ani reč.
Upratovanie: Ujasnite si, čo všetko chcete zvládnuť. Urobíte deň pred Štedrým dňom len menšie upratovanie, alebo chcete pri upratovaní „obrátiť“ každý kúsok nábytku v byte? Podľa toho si rozvrhnite, kedy s upratovaním začnete.
Výzdoba domu alebo bytu: Aj na príjemné veci si treba vyčleniť čas. Len tak sa totiž vyhnete zdobeniu bytu po nociach a úplne si nesprotivíte tieto príjemné „povinnosti“. Dôležitou otázkou tiež je, či do výzdoby zapojíte deti. Malí pomocníci môžu vyrábať reťaz na stromček, svietnik z pomaranča alebo napríklad vystrihovať papierové vločky do okna. Vďaka tomu sa zabavia a vy budete mať čas na iné veci.
• Nákup darčekov, baliacich papierov a stúh. Nákup vianočného stromčeka, ozdôb, reťazí a svetielok.

Hneď ako budete mať čiastkové úlohy hotové, nezabudnite ich škrtať. Uvidíte, že s každou ďalšou škrtnutou položkou budete mať väčšiu a väčšiu radosť.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Tesco
TIP1

TIP: Nakúpte všetko potrebné na jednom mieste

Uľahčite si prácu, ako sa len dá. Pomocou služby Tesco Online nákupy ,si teraz nakúpite bezpečne online nielen potraviny a drogériu, ale aj darčekové kozmetické balíčky, hračky, alkohol (samostatne aj v darčekových baleniach) a ďalšie veci, ktoré sa pred Vianocami hodia.

2. Vyhnite sa vianočnému zhonu v obchodoch. Nakupujte online
Nakupovať vianočné darčeky online sme si už zvykli. Teraz je na rade spoľahnúť sa na online nákupy potravín, drogérie a ďalších vecí, po ktoré normálne jazdíme do supermarketu. Je to úplne jednoduché a v zásade to funguje rovnako ako ktorýkoľvek iný online nákup. Nemusíte mať strach z nevyskúšaného, naopak, tešte sa, že takto ušetríte veľa času, energie i starostí.

TIP2

TIP: Bezpečne, ľahko a bez starostí: Vybavte všetky vianočné nákupy online

Viete, že nakúpiť potraviny online môžete tiež pod značkou supermarketov a hypermarketov, ktoré dobre poznáte zo svojich bežných nákupov? Práve takúto službu poskytuje napríklad Tesco, nájdete ju pod názvom Tesco Online nákupy. Prečo by ste pred Vianocami mali túto možnosť využiť aj vy? Napríklad preto, že je maximálne bezpečná pre vás i celú vašu rodinu – vy môžete zostať doma, nákup príde za vami. Navyše si zaslúžite nechať starosti s ťažkými taškami na niekoho iného. Namiesto chodenia medzi regálmi v rúšku si urobte kávu, zatvorte oči a odpočívajte. Žiadny strach, nákup pôjde hladko ako po masle:

✓ Dostupnosť: Hneď v prvom kroku si ľahko overíte, či kuriér doručuje aj na vašu adresu.

✓ Intuitívny nákup: Nakúpite si jednoducho priamo na stránkach služby. Ak chcete ešte pohodlnejší nákup, môžete si do svojho mobilného telefónu stiahnuť aplikáciu.

✓ Bezpečnosť na prvom mieste: Zamestnanci pri príprave nákupu dodržiavajú všetky hygienické nariadenia aj odporúčania. Vy môžete zostať v bezpečí domova a vyhnúť sa plným obchodom.

✓ Nákup ako od mamičky: Ovocie, zelenina, mäso. Nech už nakupujete čokoľvek, jednotlivé položky pre vás asistenti predaja vyberú s rovnakou starostlivosťou, ako by ste si ich z regálov vyberali vy.

✓ Doručenie až k vám domov: Kuriér vám nákup prinesie k prvým uzamykateľným dverám v čase, ktorý si sami zvolíte. Časový úsek na doručenie si môžete zarezervovať až tri týždne vopred a zmeniť ho môžete až do 23. hodiny večer deň pred doručením – do tejto doby tiež môžete priebežne upravovať svoj nákupný zoznam podľa potreby.

✓ Keď máte Tesco po ceste: Využite službu Klikni+Vyzdvihni. Váš nákup objednaný online nájdete v dohodnutom čase pripravený a zabalený vo výdajnom mieste vybranej predajne Tesco. Tento variant nákupu je rovnako bezpečný ako doručenie. Dobrou voľbou je aj vtedy, ak sú už všetky kapacity kuriérov, ktorí doručujú až domov, v daný deň obsadené.

Za nás jednoznačne najlepšia voľba!

3. Nevymýšľajte nový postup každý rok
Premýšľate každý rok nad novými receptmi? Kupujete zakaždým úplne nové dekorácie, ktoré dávate v byte na nové miesta? Rozširujete s každými ďalšími Vianocami zoznam vecí, ktoré upratujete? Nové a nové plány nás nútia robiť každý rok veci inak a tým nás spomaľujú. Nájdite si aj počas sviatkov určitý režim, ktorý budete dodržiavať. Ak pre vás nebude každý rok príprava veľkou neznámou a nebudete ju zakaždým riešiť tak nejak naslepo, budete mať všetko hotové oveľa rýchlejšie.

Ilustračné foto.
Ilustračné foto.
Zdroj: Tesco

4. Nebuďte na seba prísna. Vianoce nemusia byť dokonalé, aby boli krásne
Priznajme si to, veľa stresu si vieme vyrobiť my samy. Nebuďte na seba veľmi prísna. Najdôležitejšie je dávať si reálne ciele a dopriať si odpočinok medzi jednotlivými úlohami. Čo to znamená? Nebrať vianočné upratovanie príliš vážne, nepreháňať to s darčekmi a hlavne sa neporovnávať s ostatnými. Kolegyne v práci sa určite rady pochvália tým, čo sa im podarilo. To, čo nestíhajú, si ale pravdepodobne nechávajú pre seba. A vy sa potom zbytočne stresujete, že všetci už majú hotové, iba vy nie.

Oblúkom sa vyhnite tiež nápadom, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať: pozývanie návštev na poslednú chvíľu, prisľúbenie upratovania u rodičov, odkladanie nákupov na posledný deň, sľubovanie výletov deťom tesne pred sviatkami. To všetko vás dostane pod tlak ešte viac.

5. Poproste o pomoc. Pokojne celú rodinu
Manžel leží v pokoji na gauči a pozerá televíziu, starší syn sa od rána ešte nezdvihol od počítača a mladšia dcérka od vás neustále vyžaduje pozornosť. Niet divu, že si pripadáte unavená, keď všetky povinnosti stoja na vás. Prvým krokom je zoznámiť všetkých členov rodiny s tým, čo je potrebné urobiť. Rozdeľte úlohy medzi všetkých členov domácnosti. Pokiaľ s vami bude Vianoce tráviť aj širšia rodina, zapojte aj ju. Svokor môže pripraviť kapra, vaša mamička niektoré druhy pečiva. Úplne zabudnite na to, že ako hostiteľka musíte všetko pripraviť sama...

Stres a zhon sú hlavne pred Vianocami všade okolo nás. Nepustite si ich do bytu a užite si prípravy sviatkov v pokoji. Veď Vianoce sú hlavne o vzájomnej starostlivosti a rodinnej pohode, tak si ju tento rok doprajte aj vy!