Slovenské Vianoce poznáme – každý ich chce prežiť s milovanými vianočnými odrhovačkami, jedlami, darčekmi a aj s tetou Gitou, ktorú inak nikto nemusí.

Zdroj: Eva

Zdroj: Eva

Zdroj: Eva
Galéria k článku
Čiže po svojom. Ako je to „po svojom“ v iných kútoch sveta?
Vianoce v Číne
Čína je plná paradoxov a toto je jeden z nich: Drvivá väčšina vianočných dekorácií a plastových stromčekov sa vyrába v Číne, a teraz sa podržte, mnoho Číňanov Vianoce nielenže neslávi, ale o nich ani nepočulo!!! Tento západný sviatok sa do väčšinovo nekresťanskej Číny prikráda od nás zo západu, a to tiež len cez kozmopolitnejšie z veľkomiest ako Šangaj a Beijing. Tam stretnete okolo 24. decembra aj postavičku nápadne pripomínajúcu amerického Santu. Volá sa tam Shen Dan Lao Ren a motá sa v lokalitách s vyzdobenými stromčekmi, väčšinou v nákupných centrách. A tak nemôže byť reč o tradíciách, ako ich poznáme u nás, nevynímajúc jedlá či zdobenie stromčeka. Ale tých pár oslavujúcich si aj v Číne praje šťastné a veselé touto frázou: Sheng Dan Kuai Le.
Vianoce na Jamajke
Keď v jamajskom rádiu (a všade okolo) utíchne reggae, vie sa, že idú Vianoce. Koledy z rádia vyhrávajú ekvivalentne spomínanému reggae od rána do tmy. Okrem tradičného, skoro slovenského upratovania mnoho ľudí (!) vymaľuje a vymení závesy v dome za nové. Hru na zlaté prasiatko sa tam nehrajú, štedré hody sa začínajú už niekoľkochodovými raňajkami. A že to nie sú žiadne toasty, na to vezmite jed. Je sa ryba s prílohou z ackee, čudne vyzerajúceho plodu, ktorý by sa vlastnosťami dal prirovnať najskôr k nášmu gaštanu. K tomu pečené planté a varené banány. Vianočná večera sa začína neskoro poobede. Jamajčania si pochutnávajú na kozľacine na karí, dusených hovädzích chvostoch a ako digestív sa podáva výdatný vínovo-rumový ovocný koláč – ovocie doň sa totiž marinuje v alkohole celé týždne pred Vianocami.
Vianoce v Pakistane
Bara Din Mubarrak Ho (nech na teba zostúpi požehnanie Vianoc) znie v síce minoritnej, ale asi 5-miliónovej komunite kresťanov oslavujúcich Vianoce v tejto dominantne islamskej krajine. Vianocujúci Pakistanci aj napriek chudobným pomerom vidieka oslavujú vo veľkom. Počas celého adventu sa konajú semináre a procesie, ktoré pomáhajú ľuďom pripraviť sa na Bara Din (v jazyku pandžabi Veľký deň), čím sa u nich myslí rovnako ako u nás 2. vianočný sviatok – Božie narodenie. Obyvatelia si bohato zdobia domy, špecifikom je veľká hviezda na streche každého, v ktorom sa Vianoce slávia. Spoločná živá, hlučná a radostná oslava sa začína niekoľkohodinovou púťou do katedrály, kde sa spieva, tancuje a hoduje, samozrejme, v najlepších a najfarebnejších šatách. Po návrate z bohoslužieb oslava pokračuje v rodinách.
Vianoce v Austrálii
Či je to šťastie, alebo nešťastie, posúďte samy – ale vychádzajú presne na stred austrálskych školských letných prázdnin. Tí, ktorí práve nehasia masívne požiare, ktoré v horúčavách sužujú protinožcov od decembra do februára, kempujú s rodinami, zúčastňujú sa na karnevalových sprievodoch v maskách a na verejnom spievaní kolied na námestiach, kde „neprofíkom“ chodia pomáhať aj známe austrálske hudobné hviezdy. Texty o zime, mraze a cencúľoch v horúcej Austrálii z pochopiteľných dôvodov pozmenili. Veď si len predstavte, že spievate „sniežik sa nám chumelí“ a po chrbte sa vám valia potoky potu, ktoré brzdí šnúrka plaviek. Adekvátne tomu chodí aj oproti nášmu sporejšie odetý Santa na povoze ťahanom klokanmi. Tradičná večera sa praktizuje málokde, v dobrom zmysle slova sa „zvrhla“ na plážovú grilovačku morských dobrôt s rodinou a priateľmi.
Vianoce v Dánsku
Kto chce veľa darčekov, dokonca aj počas celého adventu, nech sa vyberie na Vianoce do Dánska. V niektorých rodinách prekvitá tradícia, nazveme ju darčeková predohra – členovia rodín sa obdarúvajú každú sobotu počas adventu. Na Štedrý večer tesne po tradičnej večeri Julemanden z Grónska (Vianočný muž) nadelí darčeky, ktoré by si rodina mala „odpracovať“ tancom okolo stromčeka. A aby toho nebolo málo, extra darček sa dá získať aj priamo pri večeri, a to v prípade, že vo svojej porcii tradičného ryžového pudingu so sekanými mandľami nájdete jednu-jedinú celú, ktorú tam gazdiná presne na ten účel vždy necháva.
Vianoce v Etiópii
Podľa biblickej legendy bol jeden z troch mudrcov, ktorí sa zišli v Betleheme pri jasličkách, práve z Etiópie. Ťažko povedať, či práve preto, ale oslava Vianoc je v Etiópii slávnosť nad všetky slávnosti. Kostoly už o štvrtej ráno (!) vítajú sláviacich, oblečených v bielych tógach s farebnými lemom (shamma). Keďže sa riadia juliánskym kalendárom, Vianoce oslavujú rovnako ako pravoslávni na Slovensku až 6. a 7. januára. Vianoce (Ganna) sú zároveň časom rovnomennej hry, ktorá sa vzdialene podobá hokeju a hrávajú ju len muži. Že nepíšeme nič o darčekoch? Obdarovávanie nemá v Etiópii s Vianocami veľa spoločného, sú časom jedla, hier a slávnostných omší a procesií, ktoré sa, samozrejme, nezaobídu bez temperamentného zvuku čineliek, bubnov a makamye, palice na udávanie rytmu.
Vianoce vo Fínsku
Fíni to vyhrali! Keďže Joulupukki (rozumej sv. Mikuláš, Santa Claus, Ded Maroz... ako chcete) býva toť v neďalekom Laponsku, má to ku každému malému aj veľkému dieťaťu na skok a obeháva domácnosti. Len ho, ako na potvoru, človek vždy o vlások minie a nájde už len darčeky. Nič to, veď aspoň nechodí vyjedať zákusky. Na základe tejto legendy vyrástla takmer na polárnom kruhu aj vianočná rezervácia. Nápad skvelý, ale nečakajte továreň na fantáziu a peniaze, ako je Disneyland. Je to skôr taká milá farma so sobmi a ľadovými domčekmi s možnosťou ubytovania. Celkovo sa Vianoce vo Fínsku javia ako príjemný sviatok bez veľkých ovácií v rodinnom kruhu, keď sa každý snaží byť doma. Vrátane rybárov, ktorí odkormidlujú obrovské rybárske lode na breh najneskôr do 21. decembra, aby teplo rodinného krbu neprepásli, či skôr neprelovili.
Vianoce vo Francúzsku
Hlinené Betlehemy sú všade! Počas celého decembra sa dokonca usporadúvajú trhy, kde sa dajú rôzne hlinené postavičky z dobre známej betlehemskej scény kúpiť. A aby nedajbože nebola nuda, nájdete tam aj figúrky lekárov, policajtov, väzňov... zrejme poukazujúc na posolstvo, že pointa Vianoc je pre všetkých. No a nezaprajte si Joyeux Noël pri takom zábavnom betleheme! K tomu si Francúzi zapália čerešňové vetvičky pokvapkané červeným vínom, ktoré dodajú vôni domova pravý vianočný šmrnc. Keď je po paráde, zo stola sa neodpratáva ani nedopité z pohárov sa nevylieva, sviečky zostávajú horieť. Podľa tradície, keď všetci zaspia, Mária a malý Ježiško dostanú hlad a smäd tiež. Darčeky poslušným nosí Muž v čiernom. A nemyslíme Willa Smitha z filmu s podobným názvom. Vo voľnom preklade je to niečo ako Čierny Peter, ktorý s darčekmi chodieva aj do Holandska.
Vianoce na Islande
Sú a sú košaté. Každý deň sviatkov má svoj názov a dôvod, prečo sa oslavuje. Poďme však k vianočnému večeru. Podľa starej islandskej tradície sa nový deň začína už o šiestej večer, žiadna polnoc! Tomu sa vraj prispôsobil čas podávania večere, ktorá sa servíruje – o islandskej polnoci. Keby vás večera ani darčeky nenadchli a chceli by ste si pozrieť televízor, nuž, máte smolu. Vysielanie médií sa o piatej končí a do „bedne“ môžete opäť pozerať až po desiatej večer. Jedávajú sa tam pečené jahňacie stehná alebo stehná z morských vtákov, čo je v porovnaní so slovenským „nepeč na Vianoce mäso, ktoré malo nohy, lebo ti na nich šťastie utečie“ celkom zaujímavé. Darčeky islandským deťom nosia nezbední a dosť škaredí trollovia, ktorí ich nechávajú na okennom parapete. Neposlušné deti si musia vystačiť so zemiakom a lístočkom, v čom by sa mali polepšiť.
Vianoce v Mexiku
Las Posadas, ako sa Vianoce v Mexiku volajú, sú úzko späté s kresťanskými zvykmi a symbolikou. Od 16. do 24. decembra prebieha takzvané novemario, ako symbol 9-mesačného tehotenstva Márie, plné spevu, modlitieb a procesií. Deti sa prezliekajú za pastierov, anjelov a za Jozefa s Máriou, hľadajúcich v Betleheme prístrešok. Každý z týchto deviatich večerov sa oslavuje v dome iného suseda a končieva sa piňatou, búchaním do obrovskou gule s cípmi, vyrobenej podľa kreativity majiteľa. Všetky piňaty však majú jedno spoločné. Keď ich deti pastierskymi palicami rozbijú, vysype sa na ne sladká odmena, ktorej si môžu nabrať, koľko len unesú. Malé aj veľké „Mexičančatá“ sa potom v očakávaní ozajstných darčekov škvaria v napätí až do 6. januára, ktorý sa považuje za deň príchodu Troch kráľov s darmi k malému Ježiškovi.
Vianoce na Slovensku
Okrem ich (nenávideného) marketingového začiatku už v októbri ich všetci máme v kútiku duše radi. Menší kvôli darčekom a my väčší oceníme, že sa zíde rodina. Aj keď už po dvoch dňoch s rok nevidenými strýkami Karolmi a kalorickými bombami máme na ceste žltú nemoc (boľavý žlčník kombinovaný s ponorkou), aj tak sa rok čo rok snažíme, pečieme, varíme, chodíme a robíme, čo sa dá, aby sme si tie sviatky tak akosi odčlenili od bežného roka.
Snaha, a úspešná, pokračuje aj na Štedrý deň a večer. Ak ste prekonali tichý advent (pôstne očakávanie, začínajúce sa kalendárnou Katarínou), návštevu Mikuláša a čarovanie bosorky Lucie, treba sa už len dozvedieť, prečo na Vianoce jeme to, čo jeme:
Oblátky – symbol čistoty, sa piekli a hlavne na dedinách sa stále pečú podomácky z nekvaseného cesta.
Med – je zárukou, že pri stole sediaci budú počas celého roka na seba dobrí ako med.
Cesnak – permanentka na celoročné zdravie.
Kapustnica – opäť symbol zdravia a vďaky. V regiónoch sa pripravuje zvyčajne z toho, čo si ľudia dokázali sami dopestovať (a nekatolíci aj dochovať a vyúdiť). Nájdete varianty s vajíčkom (celým!), slivkami, cviklou, orechmi, fazuľou a aj známu s hríbmi.
Ryba – nebývala zvykom, ale ako chladnokrvný živočích sa považuje za pôstne mäso. Zároveň bola v časoch prenasledovania niečo ako „poznávacie znamenie“ kresťanov.
Zemiakový šalát – za ten treba ísť poďakovať do susedných Čiech. Na vianočné stoly sa dostal až po 1. svetovej vojne a iného než kalorického a výdatného sme sa nedopátrali.
Opekance s makom – malé guľky z kysnutého cesta s makom, zaliate horúcim mliekom, mali symbolizovať hojnosť podobne ako dodnes tradované vianočné hostenie sa na strukovinách.
Jabĺčko – hoci dnes na vianočných ovocných misách svietia skôr kumkvaty, mangá, papáje, jabĺčko má stále svoj význam. Jeho zdravá hviezdička po rozkrojení je jasným posolstvom dobrého a šťastného roka pre celú rodinu.