Na hranici Národného parku Appennino Tosco-Emiliano – tam, kde sa končí región Emilia-Romagna a začína sa Toskánsko – si spokojne žije takmer dvaapoltisíc obyvateľov. Dedinka Fanano však nie je žiaden zapadákov, kde si dôchodok užívajú starší Taliani. Práve naopak.

Domáci na pľaci

Čaru historických domov a magickej prírody nedokážu odolať ani filmové štáby. Prvýkrát sa v tejto severnej časti Talianska rozložili pred tridsiatimi šiestimi rokmi. Nakrúcali film Školský výlet, ktorý bol hneď vo viacerých kategóriách nominovaný na filmovú cenu Zlatý lev na Medzinárodnom filmovom festivale v Benátkach.

Prostredie si zamiloval aj režisér Francesco Bruni, keď tam pred troma rokmi nakrútil snímku Všetko, čo chceš. Keďže Fanano žije v zime športom, zrodila sa dráma s touto tematikou. Celovečerný film Zen na tenkom ľade je o živote ženy v miestnom hokejovom tíme. Domáci sa tešia, keď môžu byť súčasťou komparzu. Prípadne, ak sa ich dom hodí filmárom do záberu ako kulisa. V neposlednom rade z nakrúcania profituje miestna kasa.

Z mestskej veže je výhľad na centrálne námestie i okolitý región.
Z mestskej veže je výhľad na centrálne námestie i okolitý región.
Zdroj: Lucia Lukušová

Pavarottiho sídlo

Zaobstarať si dom v tejto obci pritom nie je vôbec komplikované. Dokonca nemusíte byť ani milionárkou. Cena nehnuteľnosti na samotnom centrálnom námestí je len 35 000 eur. Majiteľmi sú najmä zubári z celej krajiny. Podmienkou kúpy lacných domov je ich rekonštrukcia. A vtedy sa vám milióny určite zídu. Okrem poriadneho balíka peňazí sa treba podvoliť pravidlám pamiatkarov. Jeden z domov na predmestí dediny vlastnil i rodák z neďalekej Modeny Luciano Pavarotti. Po jeho smrti rodinné sídlo zostalo jeho druhej manželke Nicolette, ktorá v ňom dodnes trávi takmer každý víkend. Hoci tenorista nebol fanúšikom lyžovania, poskytol šesť miliónov eur na rozvoj lyžiarskeho strediska.

Pešia turistika je v regióne čoraz populárnejšia aj u domácich.
Pešia turistika je v regióne čoraz populárnejšia aj u domácich.
Zdroj: Lucia Lukušová

Na hranici dvoch regiónov

História dediny sa začala už v ôsmom storočí, keď vojvoda Anselm založil benediktínsky kláštor. Duchovný šmrnc si udržiava dodnes. Je v nej šesť kostolov. V dnešnej dobe väčšinou neslúžia na bohoslužby. Skôr v nich organizujú spoločenské podujatia. Okrem toho je obec na hlavnej pútnickej trase vedúcej do Ríma. Kedysi ňou prechádzali najmä mnísi, dnes sú to peší turisti nielen z Talianska. Ich cieľom nie je síce talianska metropola, ale päť kilometrov vzdialený kopec Croce Arcana. Kto ho dosiahne, nebude ľutovať. Odmenou totiž bude dobrý pocit z túry a najmä nezabudnuteľný výhľad – vpravo údolie Toskánska, vľavo dolina regiónu Emilia-Romagna. 

História dediny sa začala už v ôsmom storočí, keď vojvoda Anselm založil benediktínsky kláštor.
História dediny sa začala už v ôsmom storočí, keď vojvoda Anselm založil benediktínsky kláštor.
Zdroj: Lucia Lukušová

Náš tip

Recept poznajú len traja na svete

Mestečko Vignola preslávil nielen architekt Giacomo Barozzi da Vignola, ale aj Eugenio Gollini. Už v devätnástom storočí tento vychýrený cukrár upiekol prvý bezlepkový koláč. Potreboval naň len štyri ingrediencie: arašidy, maslo, čokoládu a cukor. Keď ho dal ochutnať svojim známym, nenašli dostatok slov chvály. Aby receptúru zachoval, ale nedostala sa ku konkurencii, nikde ju nezapísal. Prezradil ju iba svojim potomkom. Dnes ju pečie už štvrtá generácia rodu Gollini a recept poznajú tri ženy, ktoré výrobe aj cukrárni šéfujú: Paola, Benedetta a Letizia. Chutnú Barozziho tortu vyvážajú do Spojeného kráľovstva, Španielska či Japonska. Špeciálnu verziu s čerešňovou polevou servírovali aj nemeckej kancelárke Angele Merkelovej.

 Mestečko Vignola preslávil nielen architekt Giacomo Barozzi da Vignola, ale aj Eugenio Gollini.
Mestečko Vignola preslávil nielen architekt Giacomo Barozzi da Vignola, ale aj Eugenio Gollini.
Zdroj: Lucia Lukušová
<em>Viac obrázkov nájdete v priloženej fotogalérii </em>