Vedie život v horách. So všetkými vrcholmi aj hĺbkami. Miriaminým domovom je región Pinzgau. Dedinka Bruck an der Grossglocknerstrasse je len päť kilometrov od známeho turistického centra Zell am See, kam prvýkrát prišla v roku 1995. Jej pôvodný plán bol naučiť sa nemčinu a vrátiť sa do Česka, kde študovala technológiu odevníctva.

Dedinka Bruck an der Grossglocknerstrasse je len päť kilometrov od známeho turistického centra Zell am See.
Dedinka Bruck an der Grossglocknerstrasse je len päť kilometrov od známeho turistického centra Zell am See.
Zdroj: Shutterstock

Ponuky sa len tak hrnuli

Mama dnes už osemnásťročnej dcéry sa nielenže do Českej republiky nevrátila, ale ani sa nevenovala svojmu odboru. Začala pracovať v turizme. „Najskôr som robila v rodinnom penzióne. O rok neskôr som dostala ponuku zamestnať sa v miestnej cestovnej agentúre. V tom období totiž prichádzali prví turisti z Ruska a na okolí nebol takmer nikto, kto by ovládal ruštinu,“ vraví Miriam, ktorá sa chopila šance najskôr iba počas leta, ale kolotoč práce a života v cudzine sa naplno rozbehol.

Keďže jej pracovitosť a profesionálnosť sa osvedčili, neskôr si z ďalších pracovných ponúk mohla vyberať. Istý čas propagovala región Saalbach-Hinterglemm na Slovensku, v Ukrajine, Česku, Maďarsku, Rumunsku i v Rusku. Posledných trinásť rokov sa však turizmu nevenuje. Je zodpovedná za predaj plastových dosiek a fólií, ktoré sú súčasťou napríklad interiérov autobusov či traktorov.

Rakúšania si vedia život vychutnávať  viac ako Slováci.
Rakúšania si vedia život vychutnávať viac ako Slováci.
Zdroj: archív M. P.