Ak si chcete naplno užiť skutočnú romantiku a čaro ostrova Santorín, určite ho navštívte v mesiacoch jún alebo september. Voda je tu vtedy teplá, počet turistov menší a ceny priaznivejšie. Počas hlavnej sezóny sa totiž musíte pripraviť na to, že sa budete doslova potkýnať o davy turistov a čakať v dlhých radoch na fotografiu s modrými kupolkami. Počas hlavnej sezóny tu ceny za jedlo a ubytovanie siahajú do astronomických výšok.

Len pre zvedavosť, ubytovanie v známych mestečkách na útesoch Fira a Oia vás v lepšom hoteli môže vyjsť od 600 do 1 000 eur na noc. Aj preto sa väčšina turistov uspokojí s ubytovaním v inej časti ostrova, najčastejšie v okolí Kamari Beach. Najideálnejším spôsobom prepravy po ostrove je štvorkolka. Tú si môžete prenajať takmer na každom mieste a navštíviť tak takmer všetky čarovné miesta ostrova.

Čierna aj červená pláž

Ak na Santoríne očakávate dlhé biele piesočnaté pláže, nie ste tu správne. Ostrov má sopečný pôvod, a preto má väčšina pláží čierny piesok. Raritou však je pláž s červeným pieskom – Red Beach. Malá, no zato prekrásna pláž leží priamo pod červeným útesom v južnej časti Akrotiri. Priestor je zmenšený asi na polovicu z celkovej šírky pláže pre padajúce kamienky z útesu, a tak je ideálne, ak toto miesto navštívite počas odlivu, aby ste si mali kde rozložiť uterák.

Uličky v tradičných farbách sú pastvou pre oči.
Uličky v tradičných farbách sú pastvou pre oči.
Zdroj: Shutterstock

Vlastné Pompeje

Santorín sa pýši aj archeologickou lokalitou Akrotiri, ktorá bola počas bronzovej doby výnimočne vyspelým mestom. Akrotiri majú názov aj „grécke Pompeje“, pretože tak ako Pompeje, aj Akrotiri zničila mohutná erupcia sopky a mesto na tisícročia zapadlo pod tonami popola.

S jeho vykopávaním začali archeológovia len pred 60 rokmi a naskytol sa im neuveriteľný pohľad. Dômyselný kanalizačný systém so zabudovanými záchodmi, viacposchodové budovy, úžasne fresky a nádoby na potraviny a iné predmety, ktoré ľudia, utekajúci pred výbuchom sopky, zanechali tak, ako ich vidíme dnes.

Po ostrove  sa najlepšie  cestuje na  štvorkolkách.
Po ostrove sa najlepšie cestuje na štvorkolkách.
Zdroj: Milly Sekulová

Jachty aj celebrity

Skvelým zážitkom a tipom na celodenný výlet je plavba loďou či na jachte spojená s návštevami jaskýň a šnorchlovaním. Na ostrove nájdete veľa spoločností, ktoré ich ponúkajú, a dokonca si ich môžete užiť s bohatým gréckym obedom. Ostrov Santorín je už roky vyhľadávanou destináciou svetových celebrít, a tak majte oči na stopkách. Pokojne sa môže stať, že sa na lodi vedľa vás plaví vaša obľúbená hviezda alebo na ňu môžete natrafiť počas romantickej prechádzky vo Fire pri západe slnka.

Väčšina pláží, podobne ako táto  Kamari Beach, má čierny piesok.
Väčšina pláží, podobne ako táto Kamari Beach, má čierny piesok.
Zdroj: Milly Sekulová

Niečo tradičné na pitie

Frappé: Toto ľadové osvieženie je skvelou voľbou na rozpálenej pláži, no ja som si ho rada dopriala v miestnych kaviarničkách s dokonalým výhľadom. Počas mojej dovolenky mi tak ani nenapadlo dať si horúcu kávu.

Retsina: Sopečná pôda vytvára skvelé podmienky pre pestovanie viniča a určite si tu na večeru doprajte pohárik kvalitného miestneho vína. Počas dňa zase dobre padne osviežujúce biele víno retsina, ktoré obsahuje živicu z borovice.

Tsipouro: Tento destilát je pre Grécko charakteristický a nájdete ho takmer v každej taverne. Uprednostňujem verziu s príchuťou anízu (sladkého drievka) a ak si do číreho nápoja hodíte kocku ľadu, zmení farbu na mliečnu.

Známe miesta sú často  preplnené turistami  a na takúto fotku si  musíte počkať v rade.
Známe miesta sú často preplnené turistami a na takúto fotku si musíte počkať v rade.
Zdroj: Milly Sekulová

Čo si priniesť z dovolenky?

Sopečné mydlo

Nevysušuje a má liečivé účinky, vhodné pre ľudí trpiacich kožnými ochoreniami. Nájdete ho takmer v každom obchode so suvenírmi či v potravinách.

Pistácie

Pistácie na Santoríne sú preslávené a radia sa k najlepším na svete. Nájdete ich aj v darčekových baleniach, a tak sú skvelým suvenírom alebo pozornosťou pre známych.

Pistácie na Santoríne sú preslávené a radia sa k najlepším na svete.
Pistácie na Santoríne sú preslávené a radia sa k najlepším na svete.
Zdroj: Milly Sekulová

Vedeli ste, že…

... v Grécku je nelegálne predávať pollitrovú fľašu čistej vody za viac ako 50 centov? Tento zákon platí na plážach aj v tých najlepších reštauráciách.