ŠOK: Prečo skončili TIETO influencerky s vegánstvom? Strach o zdravie... dokonca ajo ŽIVOT!
29. 3. 2025, 10:00

Zdroj: shutterstock
Pred pár rokmi zaplavovali Instagram fotky žien, ktoré propagovali vegánsky životný štýl a vďaka nim vzrástlo vegánstvo. No dnes to väčšina z nich vzdala...Tieto influencerky prehodnotili svoj jedálniček
Zdroj: shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku
Mená ako Freelee the Banana Girl, Fully Raw Kristina, Rawvana či Raw Alignment poznal kedysi každý. Vládli našim instagramovým účtom, na YouTube sme vždy narazili na ich videá propagujúce konzumáciu ovocia a zeleniny, často surových a maximálne pripravených ako smoothie. Ich vplyv bol taký veľký, že do roku 2020 stúpol počet vegánov v Spojenom kráľovstve o 40 percent a v USA takmer dvojnásobne, píše Emma.
Zavesili to na klinec
O pár rokov neskôr však bublina ich úspechu spľasla a bolo to počuť až na druhom konci sveta. Rawvanu pristihli v pozadí akéhosi propagačného videa z Bali, ako si pochutnáva na rybe. Ako neskôr priznala, živočíšne výrobky jedla už mesiace pred tým, ako škandál vypukol. Aby sa podobnej kontroverzii vyhli aj ďalšie, youtuberky Bonny Rebecca a Stella Rae tak zverejnili videá, v ktorých oznámili svoj odchod z vegánskej komunity. Tomuto spôsobu stravovania po nich dali košom aj Alyse Parker z Raw Alignment a Dana Schultz zo stránky Minimalist Baker, ktorá 1,6 milióna sledovateľov na Instagrame oznámila, že jej recepty budú po novom obsahovať mäso a vajcia. Po rokoch propagovania výlučne rastlinnej potravy vraj musí zo zdravotných dôvodov začať konzumovať živočíšne proteíny.
Zdvihnutý varovný prst
Anketa
Máte vo svojom okolí nejakého vegána?
Vegánska strava má síce viacero výhod, ako je úbytok hmotnosti, zlepšenie zdravia srdca či nižšie riziko cukrovky, no ak si ju správne nenastavíte, môžete si zapríčiniť nedostatok vápnika, vitamínu D či vitamínu B₁₂, čo môže mať za následok anémiu, poškodenie nervového systému, neplodnosť a srdcové choroby. Štúdia publikovaná v časopise Journal of Nutrition zistila, že celých sto percent skúmaných vegánov prijímalo menej ako odporúčaných 2,4 mikrogramu vitamínu B₁₂ denne. A práve podobné zdravotné problémy spôsobili, že vegánska strava prestala fungovať u mnohých influenceriek.
Symptómy menopauzy
Fínka Virpi Mikkonen je autorka štyroch vegánskych kuchárskych kníh, ktorú 165-tisíc sledovateľov na Instagrame pozná pod menom Vanelja. Pred pár rokmi jej začala vynechávať menštruácia. Keďže Virpi mala vtedy len 37 rokov, sprvu podozrievala možné tehotenstvo. Keď sa však pridali návaly tepla, spanikárila. Lekár jej diagnostikoval perimenopauzu. „Myslela som si, že som na to primladá. Bála som sa, že som nečakane tehotná, no potom mi lekár povedal, že moja plodnosť bola na ústupe. Symptómy menopauzy sa zvyčajne objavujú u žien po päťdesiatke, no pre čisto rastlinnú stravu u mňa nastúpili podstatne skôr,“ vysvetľuje. Virpi do stravy musela naspäť zaradiť vývar z kostí, kuracie mäso a vajcia (o ktorých sa kedysi vyjadrovala ako o kuracích potratoch). Zo zarytej vegánky sa tak stal „všežravec“, no Virpi trvá na tom, že za jej zdravotné problémy nemôže len jej diéta, ale kombinácia stravovacích návykov a stresujúceho životného štýlu. „Šla som šialeným tempom, za dva roky som napísala a vydala štyri kuchárske knihy. Nie div, že som vyhorela,“ hovorí. Po pár mesiacoch konzumácie živočíšnych produktov sa jej menštruácia vrátila a dnes sa blogerka cíti oveľa zdravšie.
Zdroj: Instagram.com/@vanelja
Vanelja alias Virpi Mikkonen napísala štyri vegánske knihy, ale s vegánstvom skončila, keď jej lekár diagnostikoval perimenopauzu.
Zaviedla do stravy vajíčka
Podobnú skúsenosť má aj Alyse, vo vegánskej komunite známa pod menom Raw Alignment. „Hardcore vegánkou som bola takmer šesť rokov. Na YouTube ma sledovalo viac ako pol milióna ľudí, na Instagrame takmer 200-tisíc. Postupom času sa u mňa začali objavovať tráviace problémy ako plynatosť a nadúvanie. Neskôr sa pridala chronická únava, zahmlený mozog, strata chuti do jedla. Nemohla som sa sústrediť ani poriadne komunikovať. Napriek zdanlivo zdravej a vyváženej diéte som užívala asi 15 rozličných vitamínov.“ Po tom, čo krvné testy ukázali, že Alyse má nedostatok dôležitých vitamínov ako B a D a vysokú hladinu kandidy, blogerka na radu kamarátky zaviedla do stravy vajíčka. Okamžite sa jej polepšilo.
Zdroj: Instagram.com/@alyse
Alyse mala nedostatok dôležitých vitamínov ako B a D a vysokú hladinu kandidy.

Nový životný smer
Jednou z najpopulárnejších vegánskych influenceriek bola Yovana Mendoza, ktorú ste na YouTube mohli poznať pod menom Rawvana. Roky propagovala stravovací režim založený na surovom ovocí a zelenine, až kým ju v roku 2019 nepristihli pri jedení rýb. S vegánstvom začala dnes 34-ročná Američanka ešte v roku 2013, keď sa chcela „vyliečiť“ zo závislosti od cigariet, kávy a tabletiek proti úzkosti. Po vyskúšaní detoxikačného stravovacieho plánu surovej stravy sa Yovana naplno ponorila do vegánskeho životného štýlu, založila blog a kanál na YouTube. „Byť vegánkou mi v mnohých smeroch zmenilo život. Začala som si uvedomovať, odkiaľ pochádza moje jedlo a ako môj výber potravín ovplyvňuje planétu. Vegánstvo sa stalo súčasťou mojej identity,“ vysvetľuje Yovana.
Zdroj: Instagram.com/@yovana
Rawvane alebo dnes už Yovane lekár diagnostikoval SIBO, tedanadmerný rast baktérií v tenkom čreve.
Nízka šanca na uzdravenie
Za pár rokov ju začali nasledovať úctyhodné dva milióny ľudí. „Prvé tri roky som bola raw vegánka, no potom som začala túžiť po varených jedlách. Rozhodla som sa počúvať svoje telo a v roku 2016 som natočila video o svojom prvom varenom vegánskom jedle. Dostala som niekoľko negatívnych komentárov, ale väčšina spätnej väzby bola pozitívna.“ Po ďalších dvoch rokoch konzumácie len ovocia a zeleniny sa však jej telo vzbúrilo. „Všetko, čo som zjedla, ma nafúklo. Mala som buď zápchu, alebo hnačku, nič medzi tým. Chýbala mi energia a pre nízku hladinu železa som trpela anémiou. Lekár mi diagnostikoval SIBO – nadmerný rast baktérií v tenkom čreve – a varoval ma, že ak zostanem vegánkou a začnem brať antibiotiká, budem mať len 30-percentnú šancu na uzdravenie. Alebo zmením stravu, pridám živočíšne bielkoviny a uzdravím sa. Samozrejme, rozhodla som sa pre to druhé,“ priznáva influencerka. Yovana najprv do stravy zaradila vajcia, o pár týždňov ryby, o niekoľko mesiacov neskôr kuracie mäso. Svojim fanúšikom sa s tým však hneď nezverila. Až kým ju „neprezradila“ jedna z jej kolegýň. „Bola som na dovolenke na Bali s niekoľkými ďalšími youtubermi a v jednom z ich videí sa kamera otočila smerom k môjmu tanieru. Ten som sa snažila zakryť, ale už bolo neskoro.“
Počuli ste náš podcast?