Stratili ste prácu? NEZÚFAJTE! Vieme, kam sa treba zaregistrovať a na aké dávky máte nárok...
6. 10. 2023, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:21)

Zdroj: shutterstock
Strata práce zabolí, no niekedy je to priestor na nový začiatok. Predtým vás však ešte čaká návšteva úradov. Kam sa treba zaregistrovať a na ktoré dávky máte vlastne nárok?
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Zdroj: Shutterstock
Galéria k článku

Nezáleží na tom, či ste dali výpoveď alebo vás vyhodili. Po skončení pracovného pomeru by ste mali navštíviť úrad práce, sociálnych vecí a rodiny. Hoci to nie je vaša povinnosť, ak to neurobíte, prídete o možnosť poberať možnú dávku v nezamestnanosti.
Čo robiť?
O zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie na príslušnom úrade práce, sociálnych vecí a rodiny (ÚPSVaR) by ste mali požiadať do desiatich kalendárnych dní od ukončenia pracovného pomeru. Budete tak zaradení do evidencie dňom nasledujúcim po ukončení zamestnania. Ak požiadate až po uplynutí týchto desiatich kalendárnych dní odo dňa ukončenia zamestnania, budete zaradení až dňom osobného podania žiadosti.
Ako evidovanie na ÚPSVaR vyzerá a čo na to potrebujete?
Radí Mgr. Katarína Dubovanová, námestníčka sekcie služieb zamestnanosti Ústredia práce, sociálnych vecí a rodiny v Bratislave.
– Evidencia na úradoch práce je dobrovoľná, nie je povinná, je to možnosť pre občana, ktorý chce pracovať, môže pracovať a zamestnanie si hľadá. V prípade, že občan príde o zamestnanie a má záujem o spoluprácu s úradom práce pri hľadaní zamestnania, môže si podať žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie (UoZ), ktorá je zároveň žiadosťou o dávku v nezamestnanosti. Podmienky zaradenia do evidencie UoZ upravuje zákon o službách zamestnanosti. Po preverení podmienok, to jest či má ukončené zamestnanie, nie je vo výpovednej lehote, či nemá živnosť, či nie je zapísaný v nejakých registroch, či nie je poberateľom starobného dôchodku, či nie je práceneschopný a podobne, môže byť občan zaradený do evidencie UoZ.
Je zaradenie do evidencie uchádzačov o prácu automatické?
– Zaradenie do evidencie UoZ nie je automatické, o zaradenie je nevyhnutné požiadať podaním žiadosti o zaradenie do evidencie UoZ jedným z možných spôsobov, a to:
• osobne,
• elektronicky, žiadosť musí byť podpísaná kvalifikovaným elektronickým podpisom,
• odoslať žiadosť prostredníctvom prístupového miesta, ktoré vyžaduje autentifikáciu občana.
Ktoré doklady sú na to potrebné?
– Občan predloží doklad o skončení zamestnania, platný občiansky preukaz, na nahliadnutie doklad o najvyššom ukončenom vzdelaní.
Na ktoré sociálne dávky má evidovaný nezamestnaný nárok?
– Po zaradení občana do evidencie UoZ, keďže žiadosť o zaradenie do evidencie uchádzačov o zamestnanie je zároveň žiadosťou o dávku v nezamestnanosti, sú údaje zasielané do Sociálnej poisťovne. Tá posudzuje nárok na dávku v nezamestnanosti. Poberanie dávky v nezamestnanosti je viazané na evidenciu na úrade práce.
Čo ak je nezamestnaný občan zaevidovaný na ÚPSVaR a zároveň má možnosť chodiť na brigádu alebo do dočasnej, krátkodobej práce na pár hodín?
– Počas evidencie je možné, aby evidovaný UoZ pracoval na dohodu o prácach vykonávaných mimo hlavného pracovného pomeru (to jest dohoda o pracovnej činnosti alebo dohoda o vykonaní práce). Trvanie tejto dohody nemôže presiahnuť v úhrne 40 dní v kalendárnom roku a mesačná odmena nemôže presiahnuť v úhrne sumu životného minima pre jednu fyzickú osobu. V súčasnosti je suma životného minima od 1. júla 2023 v sume 267,88 eura.
Sú obmedzenia, keď to nie je možné?
– Upozorňujeme, že UoZ nesmie mať uzatvorenú dohodu u zamestnávateľa, u ktorého bol pred zaradením do evidencie UoZ v pracovnom pomere alebo v obdobnom pracovnom vzťahu. Rovnako nemôže ísť o zamestnávateľa, ktorý UoZ v predchádzajúcich šiestich mesiacoch pred uzatvorením tohto pracovnoprávneho vzťahu odmietol prijať do zamestnania sprostredkovaného úradom. V zmysle zákona o službách zamestnanosti platí, že 40 dní v kalendárnom roku sa počíta odo dňa uzatvorenia dohody.
Kedy máte nárok na poberanie dávky?
Aby ste mali nárok na dávku v nezamestnanosti, musíte spĺňať dve základné podmienky. Bez splnenia oboch súčasne vám nárok na dávku v nezamestnanosti nevznikne.
✔ Ste zaevidovaný ako uchádzač o zamestnanie na úrade práce
✔ Máte platené poistenie v nezamestnanosti najmenej 2 roky (730 dní) počas posledných štyroch rokov pred tým, ako ste sa zaevidovali na úrade práce. Nemusí to však byť súvislé obdobie. Spôsob skončenia pracovnoprávneho vzťahu nemá vplyv na nárok tejto dávky, jej výšku ani obdobie jej poberania. Ak ste pracovali ako samostatne zárobkovo činná osoba (SZČO) a neplatili ste si poistenie v nezamestnanosti, nárok na túto dávku nemáte. Rovnako ak poberáte starobný alebo invalidný dôchodok, alebo ak ste požiadali o predčasný dôchodok.
Koľko dostanete?
Výška dávky v nezamestnanosti je 50 percent denného vymeriavacieho základu, teda hrubej mzdy a poskytuje sa za dni. Je to priemer všetkých výplat za posledné 2 roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie. Vyplácanie dávky v nezamestnanosti je v kompetencii Sociálnej poisťovne, ktorá o tomto rozhodne najneskôr do 60 dní od doručenia žiadosti. Ak pobočka Sociálnej poisťovne usúdi, že spĺňate zákonom stanovené podmienky, dávku vám prizná a vyplatí. Sociálna poisťovňa pošle rozhodnutie, v ktorom oznámi denný vymeriavací základ. Dávka v nezamestnanosti sa väčšinou
Radí Martin Kontúr, hovorca odboru komunikácie s verejnosťou Sociálnej poisťovne.
Výška dávky v nezamestnanosti závisí od vymeriavacích základov, z ktorých bolo v danom rozhodujúcom období (730 dní) odvádzané poistné v nezamestnanosti, a počíta sa individuálne podľa konkrétnych údajov poistenca o jeho vymeriavacích základoch. Ohraničená je len maximálna (nie minimálna) výška dávky. Minimálny vymeriavací základ sa nerovná minimálnej mzde a pri zamestnancoch (ktorými môžu byť aj dohodári s nižšou ako minimálnou mzdou) ani nie je určený. Zamestnancom sa dávky vypočítajú z reálneho vymeriavacieho základu (hrubej mzdy), z ktorého za nich zamestnávateľ odvedie poistné (môže byť teda aj nižší ako minimálna mzda). V období od 1. júla 2023 do 30. júna 2024 predstavuje maximálna výška dávky v nezamestnanosti sumu 1 286,20 eura pri 30-dňovom kalendárnom mesiaci a 1 329,10 eura pri 31-dňovom kalendárnom mesiaci. Zjednodušene povedané, výška dávky v nezamestnanosti sa vypočíta z rozhodujúceho obdobia, ktoré je spravidla dva roky pred zaradením do evidencie uchádzačov o zamestnanie na úrade práce. Zároveň treba uviesť, že obdobie poberania nemocenskej dávky (PN) je obdobie vylúčenia povinnosti platiť poistné – na toto obdobie sa teda pri výpočte dávky v nezamestnanosti zo zákona neprihliada. Žiadosť o dávku v nezamestnanosti je najnovšie vďaka elektronickému účtu poistenca ešte jednoduchšia. O priebehu žiadosti a o výplate dávky v nezamestnanosti sa po novom poistenec dozvie bez návštevy Sociálnej poisťovne prostredníctvom svojho elektronického účtu poistenca (EUP).