Radiátor

Stáva sa vám, že máte radiátor vo vrchnej časti studený? Žblnkoce? Tak sa vám tam nazbieral vnútri vzduch. Následok: horúca voda nemôže cirkulovať a radiátor nie je celý horúci. Treba ho odvzdušniť. Zbytočný vzduch vypustíte pootočením ventilu špeciálnym kľúčom. Len čo začne z ventilu už vytekať prúd vody, ventil opäť uzavrite. Pre prípad, že by vytekala voda, dbajte na to, aby bola k dispozícii celý čas počas odvzdušňovania nejaká nádoba. Aby radiátory vykurovali naplno, nesmú byť zakryté nábytkom alebo závesmi.

Zvlhčovač vzduchu

Čím je vzduch v miestnosti vlhší, tým lepšie a teplejšie vnímate teplotu vzduchu. Najlepšia je 60 % vlhkosť vzduchu. Tú dosiahnete napr. elektrickým zvlhčovačom vzduchu. Ak ste predtým mali 30 až 40 % vlhkosť, môžete teraz teplotu znížiť o 2 stupne bez toho, aby ste sa cítili nepohodlne. Vlhkosť vzduchu zmeriate vlhkomerom, ktorý postavíte do izby.

Stop prievanu

Cez škáry pod dverami vám uniká veľa tepla a to stojí peniaze. Praktická pomoc: zábrana proti prievanu, či už vo forme špeciálneho tesnenia z plastu, ktoré sa dáva pod dvere, alebo prípadne aspoň dlhé plyšové zvieratko (väčšinou práve na to vyrobené, napr. vo forme hada), ktoré sa kladie k prahu, prípadne k oknám na parapet, ak máte prievan aj tam.

Správna teplota

Pozrite si našu tabuľku a porovnajte s teplotou vo vašom byte/ dome. Ak je teplota u vás niekde vyššia, znížte ju na odporúčanú teplotu. Totižto už aj jeden stupeň vám dokáže ušetriť 6 % energie.

Detská izba: 19 stupňov

Kúpeľňa: 22 stupňov

Spálňa: 18 stupňov (ak spávate zakrytá)

Obývačka : 22 – 24 stupňov

Kuchyňa: 19 – 20 stupňov

Rastliny

Okrem toho, že samy osebe vyzerajú dobre a prospievajú zdraviu, tiež vám istým spôsobom môžu pomôcť k ušetreniu nákladov – rastliny zvyšujú vlhkosť vzduchu. Najviac odporúčané sú: zelenec chochlatý, lipka africká (alebo aj niekedy nazývaná izbová), šachor papyrusový a šachor striedavolistý.