Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Tajomstvá dokonalej fotky: Stavte na pár šikovných trikov a budete na nej žiariť aj bez retuše!

Fotky  z dovolenky si vždy zálohujte.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Chcete si z dovolenky priniesť namiesto stoviek digitálnych fotografií radšej „iba“ desiatky, ale zato kvalitné? Máme pre vás super tipy, ako na to.

➽ Pózy a úsmevy natrénujte

Už vopred by ste si mali premyslieť, aký dojem chcete na fotkách urobiť. Scenéria môže byť nádherná, ale ten zhrbený postoj, neurčitý úškrn a vaša nefotogenická strana... Vyvarovať sa toho môžete tak, že si to doma natrénujete pred zrkadlom. „Zistíte tak nielen pózy, ktoré by vám mohli pristať, ale aj z akého uhla vyzeráte na fotkách dobre, či aký typ úsmevu je pre vás charakteristický,“ radí Michael Jurák, školiteľ spoločnosti Nikon.

Náš tip: Foťte sa vždy vystreté, či už stojíte, alebo sedíte. Aby ste zistili, ako vyzeráte, požiadajte blízkeho o zopár fotiek. Prevrátený obraz v zrkadle či tvrdé stropné svetlo v kúpeľni skresľujú.

Zdroj: Shutterstock

Dokonalé selfie odfotíte zhora.

➽ Na pláži či v meste

Chcete sa cvaknúť na pláži? Pozor na skrútené telo. „Skúste sa radšej ľahko vystrieť. Hneď to vyzerá lepšie. Ležérne vyzerajú aj ruky za hlavou. Ak túžite mať v pozadí za sebou pyramídu, alebo nejakú nezabudnuteľnú budovu, vstúpte do tej situácie. Pristúpte k objektu bližšie,“ odporúča odborník. Ak totiž budete fotiť z veľkej diaľky, na fotke bude dominantná pamiatka a vás na nej nikto nespozná. Preto postačí, ak budete odfotené do pol pása.

Náš tip: Ideálne je postaviť sa k pamiatke zľava alebo sprava. Pri fotke vo vode si počkajte, kým bude plavec dostatočne blízko, aby ste ho na fotke nehľadali lupou.

Zdroj: iStock

Slnko majte pri fotení za chrbtom alebo zboku.

➽ Skupinové foto

Pri skupinových fotkách vyzerajú najlepšie skupinky dvoch-troch osôb. „Postavte sa na okraj fotky tak, aby ste boli nasmerované k fotoaparátu zo strany, z ktorej vyzeráte najlepšie. Ruku si dajte do vrecka alebo si ruky založte. Na zovreté päste či skupinové objatia zabudnite,“ vymenúva školiteľ. Pri rodinnej foto by mala rodina vypĺňať celú plochu fotografie. Ak je to možné, foťte z výšky. Povedzte sýýýr!

Náš tip: Ani v pozícii v strede fotky sa neotáčajte k prístroju čelom. Telo nasmerujte k fotoaparátu a jednou nohou zľahka vykročte vpred.

➽ Správny čas

Kedy počas dňa fotiť? „Často sa na to zabúda, hoci všetci vieme, že slnko je na poludnie najvyššie a svetlo na fotenie teda najhoršie. Pre lepší výsledok je ideálne fotiť buď doobeda, alebo podvečer,“ upozorňuje Peter Korček, profesionálny fotograf. „Ak však nemáte inú možnosť a musíte fotiť cez obed, pohľadajte tieň – slnečník, prístrešok či palmu.“

Náš tip: Majte pri fotení slnko za chrbtom alebo zboku. Oproti slnku obvykle nasnímate podexponované, veľmi tmavé zábery.

Zdroj: Shutterstock

V čase okolo východu a západu slnka je svetlo

➽ Krajina verzus svetlo

Ak hľadáte najkrajšie svetlo na zachytenie krajiny, zamerajte sa na tzv. magické hodinky – modrú a zlatú hodinu. „Modrá hodinka je vtedy, keď je ráno slnko ešte stále pod horizontom, ale už na fotografiách registrujeme modrú oblohu s teplým gradientom na horizonte. Zlatá začína tesne pred východom slnka a trvá asi hodinku po. Večer začína hodinku pred západom a končí tesne po západe slnka,“ vysvetľuje Tomáš Hulík, profesionálny fotograf.

Náš tip: V čase okolo východu a západu slnka je svetlo veľmi mäkké, difúzne a má teplé farby.

➽ Zlatý rez

Počuli ste už o pravidle zlatého rezu, respektíve o tretinkách? „Skúste komponovať vaše fotografie tak, že neumiestnite oblohu a krajinku pol na pol, ale pekne tretina oblohy, dve tretiny krajinky alebo opačne,“ vysvetľuje T. Hulík.

Náš tip: Zlatý rez prispôsobte tomu, kde je zaujímavejší námet alebo dej.

➽ Dokonalé selfie

Vyčarujete ho tak, že sa odfotíte zhora. Vyvarujete sa druhej brade. Keďže ruky nie sú nikdy dosť dlhé, zaobstarajte si ručný selfie statív. Do neho len položíte fotoaparát či smartfón s nastavenou samospúšťou, a môžete fotiť.

Náš tip: Vyberte si statív, ktorý bude mať nielen integrovanú statívovú skrutku na ľubovoľný kompaktný fotoaparát (kompakt), ale aj špeciálny nadstavec na akýkoľvek telefón.

Kam s fotkami?

Zálohovanie na CD či DVD už robí čoraz menej z nás.

Ukladajte si digitálne spomienky na externé harddisky, USB kľúče či online úložiská.

Ak máte napr. účet na Googli, automaticky máte 15 GB na ukladanie vašich súborov na Google drive. Výhodou je, že máte k fotkám prístup kdekoľvek aj bez externého harddisku či USB, no je to menej bezpečné.

Vyberáme pre vás niečo PLUS