Facebook síce pomáha nájsť či udržať ľudí v kontakte, má však aj odvrátenú tvár.

1. Používajte skutočné mená a pracovné pozície

Sociálne siete zvyknú používať aj personalisti, aby si aj týmto spôsobom preverili vhodného kandidáta. Ak sa na facebooku voláte „Sexy Lucy“ alebo „Nasávačka“ a zo srandy ste ako svoje povolanie uviedli „predsedníčka predstavenstva“, nečudujte sa, ak na vašu pracovnú žiadosť dostanete zamietavú odpoveď.

2. Nepridávajte si za priateľa hocikoho

Neznáme osoby, ktoré vás požiadajú o priateľstvo, by ste mali vždy odmietnuť. Dokonca nemusíte zo zdvorilosti prijať ani žiadosť o priateľstvo od svojho nadriadeného. Taktne ho upozornite na to, že by ste rady oddelili prácu od súkromia. Alebo môžete jeho žiadosť prijať a v súkromných nastaveniach si nastaviť, čo všetko môže z vášho profilu vidieť.

3. Používajte len údaje, ktoré vám naozaj patria

Fotky, videá či hudbu, ktoré vám nepatria, by ste v žiadnom prípade nemali na sociálnej sieti používať. Inak sa vám môže stať, že budete čeliť obvineniu z porušovania autorských práv.

4. Neuverejňujte chúlostivé fotografie

Fotografie z bujarej žúrky sem radšej nikdy nevešajte. Internet nezabúda a mohlo by dôjsť k zneužitiu vašich fotografií tretími osobami.

5. Dovolenkové fotky až po návrate domov

Bude lepšie, ak si ich dáte na svoju stránku až po návrate z dovolenky a nebudete ich na web posielať online. Zlodeji čakajú presne na takéto informácie o vašej neprítomnosti.

Archív
Archív
Zdroj: Archív

6. Neurážajte šéfa, kolegov ani svoju firmu

Zapamätajte si, že témy ako váš skutočný názor na šéfa, úmysel zmeniť prácu či nepríjemný telesný zápach vašej kolegyne sú tabu! Môžu viesť nielen k tomu, že sa vás ľudia začnú strániť, ale v niektorých prípadoch môžu mať za následok aj stratu zamestnania.

7. Pozor na osobné údaje

Informáciám o dátume vášho narodenia, bydlisku, e-mailovej adrese či čísle účtu v banke sa na svojom facebookovom profile vyvarujte. Inak by ich mohol niekto veľmi ľahko a rýchlo zneužiť.

Vášeň postupne vyhasla a vy neviete, čo s tým.
Vášeň postupne vyhasla a vy neviete, čo s tým.
Zdroj: shutterstock

8. Nepridávajte komentáre v pracovnom čase

Môžete v práci používať facebook? Ak si nie ste celkom istá, radšej sa naň v pracovnom čase neprihlasujte. Čisto súkromné využívanie firemného internetu by mohlo mať za následok napomenutie za porušovanie pracovnej disciplíny.

9. Pozor na statusy počas „péenky“

„Práve som skvele nakúpila!“ Tak presne takýmto statusom sa vyhnite, ak ste práve v práci vypísaná ako práceneschopná.

Archív
Archív
Zdroj: Archív

10. Radikálne názory bokom

Myslite na to, že aj medzi vašimi priateľmi môže existovať niekto, kto nerozumie vášmu humoru, prípadne sa ho nejaký váš vtipný či radikálny politický status dotkne. Radšej sa tomu vyhnite.

11. Silné heslo je základ

Ak si práve zakladáte na sociálnej sieti či e-maili konto, heslo k nemu si dobre premyslite. Malo by byť minimálne osemmiestne a okrem písmen obsahovať aj číslice. Ak ho chcete mať naozaj nepriestrelné, vyberte si napríklad nejakú obľúbenú vetu a prvé písmená z každého slova použite ako vaše heslo. Ak veta obsahuje napríklad aj „i“, pre ešte väčšiu bezpečnosť ho môžete nahradiť číslom „1“, prípadne písmeno „o“ nahraďte nulou.

Ilustračné foto
Ilustračné foto
Zdroj: Shutterstock

Na toto nezabudnite!

  • Po vytvorení konta sa neuspokojte so štandardným nastavením súkromia, urobte si vlastné, ostatní tak budú môcť vidieť len to, čo im samy dovolíte.
  • Ak sociálna sieť pýta priveľa súkromných údajov, občas si skúste vygoogliť samy seba, aby ste videli, čo všetko pod svojím menom na webe nájdete.
dievča s počítačom
dievča s počítačom
Zdroj: thesun.co.uk