Aj vy neustále odďaľujete či odkladáte povinnosti na neskôr? Skrátka prokrastinujete. Možno tento čudný názov už dôverne poznáte a ničí vám život. Je to presne ten stav, kedy namiesto toho, aby ste robili to, čo máte, robíte niečo úplne iné.

Triedite fotky, čítate časopis, čistíte škáry medzi obkladačkami, lakujte si nechty, lietate po internete, pečiete domáci chlieb, komentujete každý status priateľov na sociálnej sieti...

Čo robíš? Prokrastinujem

Naši rodičia by povedali, že sme leniví. No ak by sme hľadali jeden jediný výraz, ani jeden by nesadol až tak úplne. Môže to byť flákanie, leňošenie, otáľanie. Slovenský ekvivalent sa ťažko prekladá jedným slovom. Prokrastinácia, z latinského pro crastinus – na zajtrajšok, je výrazná a chronická tendencia odkladať plnenie povinností a úloh, najmä tých nepríjemných, na neskoršiu dobu.

Podľa odborníkov je to dnes v spoločnosti orientovanej na výkony aj dosť vážny rizikový fenomén pre naše duševné zdravie. Skrátka potvora, ktorá nás ničí... Viete, že len publikácií o prokrastinácii vyšlo v Amerike okolo 600 a chystajú sa ďalšie stovky?

Mimochodom, tento článok som mala v pláne už pred vyše rokom. Stále som ho odkladala na potom...

Dobrá správa pre odkladačky

Ak sa neustále ničíte výčitkami, že odkladáte veci na potom, je tu aj jedna pozitívna informácia. Podľa odborníkov existuje aj tzv. štruktúrovaná prokrastinácia, čiže schopnosť robiť hocičo iné, kvalitné, zmysluplné... okrem tej jedinej veci, ktorú by ste robiť mali.

Takže síce máte upratané, navarené, napečené, zaštopkané ponožky, dokonca vytriedené potraviny podľa dátumu spotreby, ale stále vás bolí zub, lebo odkladáte návštevu zubára...

Musíte sa učiť na skúšky na vysokej škole,
Musíte sa učiť na skúšky na vysokej škole,
Zdroj: profimedia.sk, RCA, living4media

Prečo to stále odkladáme?

Musíte sa učiť na skúšky na vysokej škole, dokončiť faktúru, článok, upratať celý byt, prípadne urobiť nejaké dôležité rozhodnutie. Ale vám sa do toho nechce. Lenivý človek nič robiť nechce a je s týmto stavom spokojný. Avšak prokrastinátor vie, čo má robiť, chce to robiť čo najlepšie, ale nedokáže sa k tomu dokopať.

Ako prvý krok by sme mali zistiť príčiny, ktoré nás k večnému odkladaniu vedú. Ak to myslíte vážne, položte si tieto otázky a skúste na ne aj úprimne odpovedať.

1. Keď prokrastinujem, prečo práve nerobím to, čo mám robiť, ale niečo iné?

2. Akým tempom som schopná pracovať a aké odo mňa vyžadujú?

3. Robí mi táto práca radosť? Alebo vôbec dakomu inému?

4. Mám strach zo zlyhania? Možno máte obavy, že úlohu nedokážete splniť tak dokonale, ako by ste chceli, a tak ju neustále odkladáte. Uvedomte si ale, že nik na tomto svete nie je dokonalý.

Najviac trpia študenti

Zo štúdií vyplýva, že viac prokrastinujú ľudia s vyšším vzdelaním, veľmi často vysokoškolskí študenti. Zovšeobecniť možno, že tento problém mávajú tí, ktorí si svoje činnosti sami plánujú, sú zodpovední za splnenie nejakých úloh a sami si organizujú čas.

Trápi dvadsiatnikov aj päťdesiatnikov. Mužov aj ženy. A pozor! Počet ľudí, ktorí trpia prokrastináciou, sa vraj v bežnej populácii za posledných 30 rokov zvýšil približne až šesťnásobne.

6 krokov na prekonanie chronického odkladania povinností

1. Založte si zoznam, blok, zošit, diár, do ktorého si budete značiť nové úlohy a budete v ňom odškrtávať tie hotové.

2. Udržiavajte si v ňom vždy len pár úloh. Pohľad na dlhý zoznam zbytočne demotivuje. Sedem až desať položiek je ideálnych.

3. Rozdeľte si všetko, čo máte spraviť, na čo najmenšie úlohy a sústreďte sa na ne. Pokiaľ sa vám niečo na zozname zdá dlhodobé, rozkúskujte aj to.

4. Hneď po splnení si úlohu odškrtnite zo zoznamu. Nakopne vás to!

5. V stave núdze sa môžete skúsiť motivovať malými odmenami. Za každú hotovú úlohu si niečo sľúbte. Budete sa tak viac tešiť na každú hotovú úlohu.

6. Zapisujte si do diára nielen pracovné úlohy, ale aj príjemné veci.

Zapisujte si do diára nielen pracovné úlohy,
Zapisujte si do diára nielen pracovné úlohy,
Zdroj: profimedia.sk, RCA, living4media

Čo na to odborníčka? Mgr. Lenka Vavro-Faltinová, psychologička

Kedy už ide o problém?

„Každý z nás do istej miery prokrastinuje. Ak sa to však stane chronickým a odkladanie povinností nám zabráni v normálnom fungovaní, stáva sa z toho naozaj problém. Najmä ak ide o chorobné odkladanie úloh a rozhodnutí, ktoré sprevádza nepríjemné pocity, nespokojnosť so sebou, so svojím životom, úzkosti v čase, keď sa blížia nejaké termíny, až depresívne nálady. Takéto prokrastinačné správanie robí človeka nešťastným. A to určite nechceme.

Pre niekoho sa to môže stať normou. Neodovzdáva svoje úlohy načas, stále posúva termíny, predlžuje si donekonečna štúdium a hoci opakovane zlyháva, pomoc nevyhľadá. Nebýva to bez následkov. Zrazené prémie v práci, predlžovanie štúdia a platenie školného. Najhoršia je špirála pocitov márnosti a neschopnosti, ktorá sa čoraz rýchlejšie roztáča.

Niekomu môže pomôcť hoci aj dobrá príručka, kniha, k tej však treba naozaj aj pevnú vôľu. Ak si nevieme rady, môžeme sa zveriť do rúk kouča, psychológa či psychoterapeuta. Príčinou totiž môžu byť aj problémy hlboko vnútri v nás. Napríklad úzkosť, strach zo zlyhania, na základe čoho veci odkladáme. sa vyriešia, vyriešia sa aj tieto problémy.“

Niekto vyhľadá odborníka až v okamihu, keď mu
Niekto vyhľadá odborníka až v okamihu, keď mu
Zdroj: profimedia.sk, RCA, living4media

Anketa

Čo najčastejšie odkladáme?

Je toho neúrekom. Možno odkladať trebárs úpravu v byte, rovnako ako rozhodnutie o svadbe alebo či mať deti. Ale najčastejšie sa prokrastinácia spája so školskými alebo pracovnými úlohami. Urobili sme malý prieskum medzi priateľmi, známymi, no aj anonymnými ľuďmi na sociálnej sieti. Možno sa medzi nimi nájdete aj vy. Len si spomeňte, ako ste strávili hodinu pri úplne hlúpej počítačovej hre, pretože sa vám nechcelo vybaviť polminútový, ale nepríjemný telefonát.

Miriam:

Teraz čistím kachličky v kúpeľni. Na mobile mi svieti výzva, že mám dokončiť tie faktúry. Asi som chronická prokrastinátorka. Odkladám a odkladám, kým nepríde stres, potom reagujem rýchlo a efektívne. A potom zasa odkladám.

Aneta:

Mám sa učiť na skúšky, odložila som si ich z decembra na január. Už je pomaly druhý týždeň nového roka a ja ich odkladám a odkladám. Namiesto toho pozerám na telku alebo sedím pri notebooku.

Pavol:

Nechce sa mi učiť, tak som si spomenul, že ma mama pred týždňom poprosila, aby som vytriedil zaváracie poháre a odniesol ich do pivnice. Tak idem na to, aby mama nebola nervózna, lebo ak by bola nervózna, bol by som aj ja a nevedel by som sa učiť.

Beáta:

Akurát mám mať jeden telefonát a nie a nie sa k nemu dostať, už som od rána urobila všetko naliehavé, od utretia prachu cez vyčistenie pevného disku až po niekoľko mailov...

Klára:

Vždy som bola poctivá a pracovitá, vychovaná podľa porekadla Najskôr práca potom zábava, až som sa dostala do situácie, kedy som pre samú prácu nemala čas na relaxáciu. Odkedy mám priateľa, naučila som sa prokrastinovať. Práci venujem už len nevyhnutný čas. Ešte sa naučiť miesto prokrastinácie relaxovať a športovať a myslím, že budem mať celkom vyvážený život.

Soňa:

Chcem začať cvičiť. Chcem to už niekoľko rokov. Skoro každý deň to odkladám na zajtra. Tak strašne by som chcela využiť každú minútu dňa efektívne a zmysluplne. Čítam si o tom dookola. Ale dnes som ešte necvičila. Až od zajtra...

Patrik:

Moje večné odkladanie ma vlani prišlo draho. Namiesto učenia na skúšky a dopísanie diplomovky som sa išiel lyžovať. Výšku som nedokončil a teraz budem musieť platiť niekoľko stoviek eur navyše za školné. Nie som schopný nič vybaviť alebo zaplatiť včas. Nakoniec všetko akosi vyriešim, ale je to potom drahšie a stojí ma to nesmierne vypätie nervov. Deje sa mi to stále a stále dookola.

Lucia:

Nie som schopná urobiť nič, aj keď mi tečie do topánok, neviem, čo s tým. Nebola som schopná doštudovať, nedokopem sa k nájdeniu práce a keby ma mama nedokopala na úrad práce, tak by som asi platila neskutočné pokuty.

Ďuso:

Mám kvalitný zoznam, čo urobiť. Manželke som sľúbil poličky už pred piatimi rokmi. Môj problém je, že si viem racionálne odôvodniť každú blbosť, ktorú práve robím, že to, čo robím namiesto toho, čo by som mal, je rozumné. A možno aj naozaj je. Až na tie poličky...

Petra:

Veľmi dobre viem, o čo ide. Pracujem z domu na počítači, sadnem si ráno k nemu a zrazu po hodine zistím, že vlastne riešim problémy kamošiek na facebooku. Sila vôle ani psychologické triky nepomáhajú. Skúšala som aj rôzne blokovacie aplikácie, ale nepomohli.

Zita:

Mám termín na odovzdanie článku, no chcela som ešte predtým uložiť ozdoby zo stromčeka a pritom som našla staré listy od manžela, tak som sa začítala. Roman Ako každý chlap nenávidím nakupovanie, ale nedávno som nemal chlieb a hoci bol obchod 200 metrov od domu, bol som taký znechutený myšlienkou, že by som sa musel obliecť a ísť ho kúpiť, tak som si ho radšej upiekol. Bol výborný.