Reklama

Tieto veci v domácnosti ohrozujú zdravie a je lepšie ich vyhodiť: Niektoré body vás nepríjemne prekvapia

Ak si nechávate fľaše od minerálok a používate ich naďalej, robíte chybu. Obsahujú zdraviu škodlivé látky.

Zdroj: iStock

Reklama

Niektoré veci používame pridlho a hoci vyzerajú stále v pohode, už dávno nám viac škodia ako pomáhajú. Zbavte sa ich čím skôr.

1. Použité plastové fľaše

Aj vy patríte k tým, ktorí si nechávajú plastové fľaše z minerálok či iných vôd a používajú ich dookola? Viete, že sa tým vystavujete pôsobeniu endokrinných narušiteľov, ako je napríklad bisfenol A, bisfenol S alebo rôznych ftalátov? Tieto zlúčeniny patria medzi toxické chemikálie, ktoré zvyšujú riziko vzniku kardiovaskulárnych ochorení a tiež rakovinových ochorení.

Výskumníci testovali štyri druhy fľašiek, ktoré športovci používali po dobu jedného týždňa bez toho, aby ich umyli. Fľaša s najvyšším počtom baktérií ich mala viac ako na priemernej záchodovej doske, miske pre psa či kuchynskom dreze. Šírenie baktérií je spôsobené nedostatočným umývaním fliaš, hromadením nášho potu a navyše mikróbami, s ktorými sa každý deň stretávame. Vedci tiež zistili, že 60 percent baktérií na fľašiach môže spôsobiť ochorenie.

2. Staršie podprsenky a športová obuv

Máte doma obľúbenú podprsenku, ktorej sa nechcete vzdať? Alebo vychodené tenisky, ktoré milujete? Vaše zdravie sa vám nepoďakuje. Staré podprsenky strácajú elastickosť, nech je akákoľvek kvalitná, a tak vám časom neslúžia na to, na čo ste si ich kúpili. Takisto vynosené tenisky nedokážu časom tlmiť náraz a nechránia nohu, ako by mali. Baktérie, ktoré sa v nich hromadia, sú zdrojom plesňových ochorení nôh. Ak v nich športujete, meňte tenisky každý rok.

3. Osviežovače vzduchu

Ak váš osviežovač vzduchu obsahuje ftaláty (používajú sa preto, že prípravky vďaka nim voňajú dlhšie), tak pri väčších dávkach majú škodlivé účinky na reprodukciu či vývoj. Tieto výrobky sú chemické voňavky, ktoré vypúšťate do vzduchu. Je omnoho zdravšie odstrániť príčinu zápachu, než ho zakrývať chemikáliami.

4. Staré zubné kefky

Okrem toho, že pri starých zubných kefkách štetinky už nedokážu očistiť náš chrup ako by mali, sa na nich hromadia baktérie a tie naozaj nerobia nášmu zdraviu dobre.

5. Staré plastové nádoby na jedlo

Prejdite si svoju zbierku nádobiek z plastu, do ktorých dávate jedlo. Vyhoďte všetky vyrobené z číreho tvrdého plastu, ktoré sú označené identifikačným číselným kódom 7 alebo značkou „pc“ (polykarbonát). To sú nádoby, ktoré môžu obsahovať BPA (Bisfenol A). Je dobré vyhodiť aj zdeformované či poničené nádoby. BPA sa dnes už väčšinou nepoužíva, ale práve staré nádoby ho obsahovať môžu. A čím viac ich budete umývať v umývačke riadu, tým väčšia bude pravdepodobnosť, že sa BPA bude uvoľňovať. Aj pri ohreve jedla v týchto nádobkách v mikrovlnnej rúre sa môžu uvoľňovať škodlivé látky do jedla.

6. Antibakteriálne mydlo

Predtým, ako ho vyhodíte, skontrolujte, či neobsahuje nebezpečnú látku triclosan, ktorá sa bežne pridáva do antibakte­riálnych mydiel, ale aj zubných pást či dezodorantov. Jeho nadmerná dávka môže poškodzovať pečeň, ale aj srdce. Skúste radšej prírodné antibakteriálne mydlá.

7. Mejkap a maskara

Tekutý mejkap vrátane maskary sú tiež zdrojom mnohých choroboplodných zárodkov. Odporúča sa vyhadzovať maskary po dvoch až troch mesiacoch od otvorenia. Keďže baktérie z vašej kože a mihalníc putujú cez kefku do tubičky a izbová teplota praje množeniu týchto baktérii, najlepšie je meniť ich čo najčastejšie.

Venujte im zvýšenú pozornosť

Mobil

Je to logické, keď si pomyslíte, ako často s ním počas dňa manipulujete. Aspoň raz za týždeň dôkladne vyčistiť s prostriedkom na to určeným.

Ovládač TV

Jeho čistenie by malo byť samozrejmé. Ale koľkí na to zabúdame? Jeho povrch sa hemží mikróbmi a nehovoriac o tom, že pri pozeraní televízie často aj jeme. Liehový prostriedok na elektroniku vás zbaví mikróbov.

Rúčka na chladničke

Koľkokrát denne otvoríme chladničku a s akými rukami? Dvierka by ste mali čistiť po každom varení a raz týždenne dôkladnejšie aj s vybratím všetkých potravín.

Peniaze a karty

Peniaze sú sami osebe roznášačmi baktérií a v spojení s peňaženkou, ktorú hocikde položíme, ide doslova o postrach a zárodok vírusových ochorení. Peniaze umývať nebudete, ale karty a peňaženku si sem-tam pretrite dezinfekčnými obrúskami.

Vyberáme pre vás niečo PLUS