Overené výletné ciele rodín s deťmi aj neprebádané chodníčky s nádychom dobrodružstva – to sú naše tipy!
Beata Suchá, editorka
Cyklotrasa aj románsky kostolík
Na svoju obľúbenú prechádzkovú trasu som narazila, paradoxne, pri cyklistike. Žijem v Bernolákove, kde v roku 2015 obec vybudovala unikátny cyklochodník. Vedie krásnym prírodným prostredím bezprostredne po ľavom brehu riečky Čierna voda lemovanom starými stromami a malebnými zákutiami. Meria 4,3 km a končí sa v susednej obci Nová Dedinka, kde treba prejsť krížom cez hlavnú cestu a vybrať sa uličkami smerom na východ. Ocitnete sa na asfaltke v poli a naskytne sa vám výhľad na osamotený románsky kostolík.
Tu rada zosadnem z bicykla, pokračujem pešo a nechám sa unášať duchovnou atmosférou miesta. Kostol vznikol v prvej polovici 13. storočia a pôvodne bol zasvätený svätému Filipovi a Jakubovi. Postavili ho na umelej vyvýšenine – mohyle –, ktorá pravdepodobne pochádza zo staršej železnej doby a je súčasťou stále využívaného cintorína. Zaujímavé je, že v interiéri sa zachovali gotické fresky zo 14. storočia a pri výskume bola pod dlážkou lode kostola objavená kamenná románska krstiteľnica. Prechádzka na toto miesto je mojou malou súkromnou púťou za kúskom pokoja a histórie.
Petra Mitringová, redaktorka
Potulky bratislavskými Karpatmi
Deti treba prevetrať, hlavne tých mojich dvoch nezbedníkov, a tak sa celá rodina radi vyberáme na dlhšiu prechádzku po bratislavských Karpatoch. Trasa je dlhá asi 8 km smerom hore, ale celú cestu sa ide po asfaltke, a tak sa dá prejsť za každého počasia. Deti sú potom zmorené a my rodičia spokojní. Auto nechávame na parkovisku pri Partizánskej lúke.
Treba vystihnúť čas, lebo býva dosť obsadené. Pokračujeme smerom na Železnú studienku, kde si môžeme dať kávičku, a plní síl sa vyberáme doprava okolo jazier smerom k lanovke. Pokračujeme hore až na Kačín, kde si doprajeme zaslúžený piknik. Deti už väčšinou mrnčia, ale posilnené cestu dolu poľahky zvládnu. Celá trasa sa dá zvládnuť aj na bicykli. Okolo je krásna príroda, ktorá je teraz v rozpuku, a hlavne ticho. To je v Bratislave hotový zázrak.
Ivana Adamcová, zástupkyňa šéfredaktorky
Zážitky na brehu Moravy
Keďže bývame v Devínskej Novej Vsi, ktorou preteká rieka Morava, našou obľúbenou prechádzkou je práve chodníček popri Morave, ktorým sa môžete dostať až k Mostu slobody, ktorý spája Slovensko s Rakúskom. Hneď pod ním je veľká lanová dráha Tarzánia a príjemné posedenie v prírode. Keď pôjdete ďalej k rybníku, natrafíte aj na prírodnú galériu Šrot park, v ktorej nájdete zvieratká zostrojené umným majstrom z vyradených vecí. Galéria sa stále rozrastá a je sa na čo pozerať. Táto prechádzka sa môže kedykoľvek zmeniť na cyklistický výlet, pretože tadiaľ prechádzajú krásne cyklotrasy.
Ďalšia trasa, ktorú vyhľadávame, vedie popri vrchu Sandberg, ktorý je súčasťou Národnej prírodnej rezervácie Devínska Kobyla a je aj paleontologickým náleziskom. Našlo sa tu okolo 300 druhov skamenelín morských, ale aj suchozemských živočíchov, a to z obdobia treťohôr ako stopy po mori, ktoré sa tu rozprestieralo. Ale my zvyčajne pokračujeme ďalej. Cieľom je Waitov lom, kde je ukrytý labyrint v tráve – je kópiou francúzskeho labyrintu z gotickej katedrály v Chartres. Deti však viac zaujmú kozičky, ktoré sú „prirodzenými kosačkami“. Keďže ide o trasu modrého náučného chodníka vedúceho až k Devínu, nájdete tu mnoho informačných tabúľ o faune a flóre.
Barbora Kosírová, redaktroka
Magický výstup zo Štitár na Žibricu
Môžem sa pochváliť takým luxusom, že na svoju najobľúbenejšiu prechádzkovú trasu sa viem napojiť priamo z domu. Z dedinky Štitáre vedie vyznačená modrá trasa do Sedla pod Žibricou. Tam sa napojíte na červenú, ktorá vás dovedie na vrchol Žibrice. To je oficiálna turistická cesta, ale kto sa nebojí – napriek tomu, že videl triler Trhlina, ktorý sa tu natáčal –, môže ísť aj bočnými cestičkami. Za Štitármi naďabíte na trochu mysterióznu kalváriu – miesto so zvláštnou energiou a s ošarpanými krížmi.
Pôjdete aj okolo lesného domčeka, ktorý je obľúbeným miestom na opekačky, a pred tým, než začne „stupák“ na Žibricu (617 m n. m.), môžete si oddýchnuť na čarovnej lúke, kde v lete rozvoniavajú bylinky. Pre mňa je to miesto, kde sa rada túlam so psom, s rodinkou, s kamarátmi, ale aj sama. Skvelá trasa na turistiku, piknik, leňošenie na lúke a krásne výhľady.
Soňa Sedláčková, redaktorka
Nádherný výhľad zo Skalky
Moja obľúbená prechádzková trasa je v okolí mojej rodnej dedinky Skalky nad Váhom. Zo všetkých trás mám najradšej tú okolo kláštora Veľká Skalka, ktorý sa týči nad hlavnou cestou pri Váhu. Je to zrúcanina prastarého kláštora a Skalka pri Trenčíne je najstaršie pútnické miesto na Slovensku. Okolie tu dýcha históriou a výhľad, ktorý ponúka Veľká Skalka, je skutočne nádherný. Vďaka tomu sa sem vždy rada vraciam načerpať silu a kochať sa okolitou scenériou počas prechádzky.