Museli sme si ráno privstať. Čo to znamená? Že svoju kávu som si zalievala o pol tretej ráno. Pre takéto dni sa oplatí privstať si. Milujem dobrodružstvo, milujem nové miesta, milujem čaro neznáma a objavovanie.

Mindžová

Mindžová je vrch v nadmorskej výške 920 m. Samotný vrchol je tvorený rozsiahlou lúkou, z ktorej sa vám ponúknu nádherné výhľady. Obdivovať môžete vrcholky ukrajinských a poľských Karpát, na západe hlavne Nízke Tatry a Vysoké Tatry, majestátny Chopok, či Ďumbier.

Ak chceli vidieť pekné výhľady, museli si ráno poriadne privstať.
Zdroj: archív Anny Paľunovej

Parkaň

Mindžová nie je iba dokonalým vyhliadkovým miestom. Zároveň skrýva jednu z najkrajších pseudkrasových tiesňav na Slovensku – Parkaň v severozápadnej časti svahu. Tiesňava je dlhá asi 300 metrov,  jej steny miestami presahujú výšku 10 metrov. Nachádza sa tu aj niekoľko puklinových jaskýň. Napríklad Parkaň - Ľadová a Vianočná jaskyňa.

Aj okolie vrchu Mindžová je nádherné.
Zdroj: archív Anny Paľunovej

Kaštieľ Péchy

Naše kroky začínali z obce Hermanovce, obec sa nachádza 20 km za Prešovom. Navštívili sme v obci rozprávkový kaštieľ.  Kaštieľ Péchy - "Toskánsko východu." Jeden zo siedmich najromantickejších hotelov v Európe. Príbeh Kaštieľa Péchy sa začal písať okolo roku 1772, kedy zemanmi a patrónmi boli Ladislaus Péchy, kráľovský tajný radca za panovania cisárky Márie Terézie a jeho pani manželka Žofia Úsz.

Kaštieľ Péchy v Hermanovciach
Zdroj: archív Anny Paľunovej

Ako príbeh veľkej lásky sa zaznamenáva história Franciscusa Péchyho, ktorý bol cisárskym komisárom a vládol nad okolitými obcami. Keď Franciscus poprosil o ruku dcéru bardejovského zemana, Barboru Bereczkú. Podmienkou bolo, nech jej postaví nový kaštieľ na kopci. Túžba bola pre milovanú Barboru splnená.  

Pozrite si všetky fotografie z týchto čarovných miest v GALÉRII!