Toto preslávené mestečko zaujalo aj Jakubiska: Dokonalá krása prírody a história vás dostanú
8. 2. 2020, 13:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 20:25)

Zdroj: Profimedia
Mestečko Hallstatt je celosvetovo preslávené a niet sa čomu čudovať. Cítite sa tu ako v inom svete, čas akoby sa spomalil a vy môžete nasávať históriu aj dokonalú krásu prírody.

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia

Zdroj: Profimedia
Galéria k článku
Zaujímavé je, že toto miesto má úplne iné čaro v zime a úplne iné v lete. Zažila som obe a musím sa priznať, že zimná rozprávka ma chytila za srdce viac a skutočne vyráža dych. Pred príchodom sa musíte pripraviť na dav turistov, najmä tých ázijských. Číňanov toto mesto očarilo dokonca natoľko, že si v roku 2012 postavili jeho vernú kópiu. Na spoznanie mesta vám bohato postačí jeden celý deň, no ak tu chcete stráviť aspoň dva, odporúčam ubytovať sa mimo mesta v neďalekých dedinkách. Je to podstatne lacnejšie. Do mesta však príďte skoro ráno, aby ste vedeli zaparkovať na miestnych parkoviskách, no a bez ďalších logistických rád už poďme objavovať.
Slávne jazierko
Mesto leží na Halštatskom jazere a je prvé, pri ktorom sa zaručene zastavíte. Obkolesuje celé mestečko a labute a loďky romantickú atmosféru ešte viac umocňujú. V lete si za 20 eur môžete požičať čln a vychutnať mesto aj z inej perspektívy. V zime vás zase zaujme odrazom, ktorý vytvára krajinu ako z ľadového kráľovstva, alebo soľného? Soľ som nespomenula náhodou, lebo pôvodne bolo mesto postavené kvôli ťažbe soli a prvé zmienky pochádzajú už z prehistorických čias.
Zdroj: Profimedia
Rakúsky Hallstatt je ako zo zimnej rozprávky.
Soľ nad zlato
Soľné bane v údolí Salzbergtal sú najstaršie v Európe a „biele zlato“ sa v nich ťažilo už pred sedemtisíc rokmi. V horách sa skrývajú kilometre vyhĺbených tunelov. Čulý obchod a dôležitosť soľných baní pomohli vytvoriť svetoznámu halštatskú kultúru, o ktorej sa môžete dozvedieť viac vďaka mestskému múzeu. Keďže milujem históriu, nenechala som si ho ujsť. Nájdete tu množstvo vykopávok a dozviete sa o živote baníkov a ich rodinách. Vďaka ťažbe a obchodu so soľou boli miestni ľudia bohatí a v ich hroboch sa našli cenné predmety vrátane zlatých šperkov, bronzových nádob, zdobenej keramiky a zbraní. Tristo metrov nad mestom sa nachádza soľná baňa Salzwelten, ktorá je však pre turistov sprístupnená len od apríla do novembra. Výhľad na mesto si môžete vychutnať aj v zime po výstupe lanovkou Salzbergbahn. Premáva každých 15 minút a ponúka dokonalú scenériu, ktorú musíte zažiť. Pre turistických nadšencov – na kopec môžete aj vyšliapať a vyskúšate si tak trasu, po ktorej v minulosti halštatské ženy a deti znášali soľ do údolia aj niekoľkokrát denne.
Zdroj: Profimedia
Nájdete tu aj obchodíky s ručne vyrábanými výrobkami.
Nakrúcala sa tu Frankensteinova teta
V strede mesta sa nachádza nádherné námestie Marktplatz. V 80. rokoch zaujalo aj režiséra Juraja Jakubiska, ktorý tu nakrúcal sedemdielny seriál Frankensteinova teta. Vychutnáte si obed, za ktorý si však celkom priplatíte. S plným bruchom sa vám bude lepšie túlať starobylými uličkami, ktoré sú s pohorím Dachstein a so Soľnou komorou zapísané do Zoznamu svetového dedičstva UNESCO. K najkrajším a najznámejším miestam v mestečku patrí katolícky Kostol Nanebovzatia Panny Márie s dvoma oltármi. Stál tu už v 12. storočí a preslávila ho poloha na kopci, ktorá ponúka nádhernú vyhliadku na mesto a jazero. Bez fotky z tohto miesta nemôžete odísť!
Zdroj: Profimedia
Aj filmári radi vyhľadávajú malebné zákutia mesta.
Zaujalo nás: Tragédie, ktoré pochovali mesto
Drsné prírodné podmienky spôsobujú v Alpách pomerne časté zosuvy hornín a pôdy. Zánik zažil aj Hallstatt, po masívnom zosuve v polovici 13. storočia pred n. l. Zapríčinil zasypanie baní z bronzovej doby zmesou skál, pôdy a zničených stromov. Trvalo desaťročia, kým mesto opäť ožilo. V 9. storočí pred n. l. sa do Hallstattu baníci vrátili, aby podnietili azda najvýznamnejší rozkvet tohto centra v staršej železnej dobe. Ten však ukončila ďalšia pohroma v 4. storočí pred n. l., aj tieto bane skončili pod mohutným závalom.
Môj tip: Kostnica v Kaplnke sv. Michala
Máloktorý cintorín má také čaro ako ten v Hallstatte. Pri prechádzke cítite, ako na vás dýcha história miesta posledného odpočinku pôvodných obyvateľov. Mňa zaujal aj vek niektorých hrobov, ktoré sú aj 200, 300 rokov staré. Keďže miesta na cintorínoch sa rýchlo míňali, obyvatelia boli nútení postupne vykopať pozostatky zosnulých. Lebky 1 200 nebožtíkov vyzdobili, napísali na ne meno a poukladali do neďalekej Kaplnky sv. Michala. Tak vznikla slávna kostnica, ktorú môžete navštíviť.
Zdroj: Profimedia
Lebky 1 200 nebožtíkov vyzdobili, napísali na ne meno a poukladali do neďalekej Kaplnky sv. Michala.