Naše životy sa spomalili a od mnohého „luxusu“ sme museli upustiť. Už žiadne obedy vo firemnej kantíne a v školskej jedálni – varíme každý deň doma. Žiadni učitelia a krúžky – deti učíme a zabávame samy. Žiadna kaderníčka poruke na naše odrasty či polámané končeky – aj v tomto si musíme pomôcť… Pre niekoho možno tragédia, pre iného možnosť prekonať sa, učiť sa, rásť a skúšať nové veci.

Chytilo ma kváskovanie

Začnem od seba. Nikdy som nepatrila medzi gazdinky, ktoré majú všetko ako z katalógu a každú nedeľu napečené. Nehovorím, že som úplne ľavá, ale keby mi niekto povedal, že raz budem piecť chlieb z kváska, asi by som sa len pousmiala, že možno v budúcom živote. A predsa, stalo sa! Nakopla ma skúsenosť z nášho dedinského obchodu, kde je momentálne droždie na prídel – jedna kocka na jedného kupujúceho :) –, a potom moja mamina, ktorá mi dala tú malú živú potvorku v zaváraninovom pohári – kvások.

Nebudem klamať, z prvého pokusu vyšiel chlieb, ktorým by som mohla niekoho omráčiť. No nevzdala som to. Pozerám videá, študujem a otvára sa predo mnou celkom nová dimenzia. Teraz kŕmim okrem dieťaťa, muža, psa a mačky ešte kvások. A myslím si, že je to návykové. Ak to raz skúsite, chlieb z obchodu vám už nikdy nebude chutiť ako predtým. Niet nad ten pocit, keď vytiahnete z rúry čerstvo upečený chrumkavý bochník, natriete ho maslom a posypete pažítkou – je to tá najúžasnejšia vec, ktorú som kedy jedla!

Mnoho čitateliek doma pečie chlieb.
Zdroj: archív čitateliek

Vaše karanténne úspechy

Nádejné kaderníčky

Viera Macejová: Kúpili sme strojček na strihanie a ostrihala som priateľa. Na prvýkrát to ušlo...

Zuzana Mihaľová: Skôr ako ja sa prekonal môj manžel. Konečne dovolil, aby som ho ostrihala. Nemal na výber.

Andreyka Zacharová: Chcela by som aspoň raz v živote ostrihať manžela. Takže na rozdiel od druhých dúfam, že kaderníctva neotvoria tak skoro a mne sa to konečne podarí.

Prebudenie umeleckej duše

Janka Rosoľanková: Konečne som sa odhodlala nakresliť Marilyn Monroe. Fakt sa z toho teším.

Vytiahli ste šijacie stroje

Anna Lenková Lehetová: Konečne som začala šiť na šijacom stroji, ktorý som si kúpila pred dvoma rokmi. Šijem na ňom ochranné rúška vďaka projektu OZ Náš svet.

Ján Bačo: Hádam po štyridsiatich rokoch som znovu vyskúšal šiť na stroji. Až po nastavení ťahu spodnej nite (pri tom som maturoval) sa to konečne podarilo. Ušil som si rúška.

Vypekáte ostošesť

Emília Tabáček Vencelová: Upiekla som prvé žemličky, lokše, kávové zrná, éclairs aj ťahanú štrúdľu…

Skúšate všetko možné

Lusia Nagashiro: Nevieme, čo je nuda. Natreli sme fasádu, opravili diery v stene pri dielni, akoby to iba čakalo na dlhšie voľno – dom si pýta svoje. Hneď ako dokončíme jedno, príde nám na um ďalšie. Navyše som sa začala učiť po anglicky. Doteraz učebnica pre samoukov ležala pochovaná pod zaujímavejším čítaním. Ale keď čítanie došlo, knižnica je zavretá a nové knihy drahé, nastáva čas na iné druhy kníh.

Ildikó Csölleová: Konečne som sa odhodlala ukázať sa na Skype. Cvičím s klientmi cviky, čo pomáhajú chrbtici a psychike. Videám som sa doteraz vyhýbala a teraz – šup ho! Nakoplo ma to.

Veľa z vás doma vypeká dobroty od výmyslu sveta.
Zdroj: archív čitateliek

Čím sa zabaviť, keď nechodíme do práce?

Radí terapeutka  PhDr. Radoslava Olajos

Mnohé lákadlá, rutina a úniky, na ktoré sme boli zvyknuté, sa vytratili. Ostal čas. Ako ho využijeme, aby sme neprepadli zúfalstvu a panike? Ideálne je venovať sa tomu, čo sme zanedbali. Čiže sebe, domácnosti, vzťahom. Tomu, čo sme odsúvali. Čas a pozornosť venujte sebe a tomu, čo máte rady. Niekto, kto už objavil techniky, ktoré slúžia na sebapoznávanie a sebareflexiu, môže tento čas využiť na veľkú vnútornú zmenu.

Kto nemôže ísť von, stále môže ísť dnu, čiže do seba. Stíšiť sa a spomaliť. Obrátenie pozornosti na svoj vnútrajšok býva občas bolestivé, ale aj oslobodzujúce a rozhodne užitočné. S ťaživými pocitmi, ako je osamelosť, zraniteľnosť, precitlivenosť, frustrácia a bezmocnosť, sa ľahšie vyrovnáme, ak pred nimi nebudeme unikať, ak si dovolíme objaviť ich a prijať. Dá sa z nich vypísať (denník), podeliť sa o ne s blízkymi alebo využiť online poradne s odborníkmi. Vyplniť si čas aj z domu dnes možno vďaka internetu. Máme k dispozícii filmy, virtuálne galérie, knihy, ale aj online meditácie, cvičenia a iné diskusné fóra.

Aktívnejšie z vás sa venujú cvičeniu.
Zdroj: Shutterstock

 

Voľný čas je ideálny na zveľaďovanie domácnosti.
Zdroj: Shutterstock