Veríte pracovným mýtom: počas PN nesmiem pracovať, musia mi vyplatiť nevyčerpanú dovolenku...
14. 1. 2025, 6:00 (aktualizované: 14. 1. 2025, 10:32)

Zdroj: shutterstock
Alebo že nesmiete mať žiadnu dovolenku počas skúšobnej doby, či to, že máte nárok na odstupné po prepustení? Toto sú najväčšie pracovné mýty!

Zdroj: Canva
Aj vy niektorým z nich veríte? Pritom je dobre vedieť, na čo máme zo zákona právo.
1. Počas práceneschopnosti nesmiem pracovať
Ak ste na PN, môžete robiť len to, čo neohrozí váš zdravotný stav a nepredĺži liečbu. Prípadné porušenie tohto pravidla môže viesť k zníženiu alebo odňatiu náhrady príjmu, ktorú počas PN poskytuje Sociálna poisťovňa. V niektorých prípadoch však môžu byť povolené aktivity, ktoré neohrozujú zdravotný stav, no odporúča sa to vždy konzultovať s lekárom alebo so Sociálnou poisťovňou.
2. Keď som chorý, musím zostať doma
Zamestnanec, ktorý je práceneschopný, musí dodržiavať takzvaný liečebný režim. To znamená, že by mal dodržiavať pokyny lekára, čo zahŕňa aj prípadný zákaz vychádzok. Ale niektorí pacienti majú povolené vychádzky a môžu sa zdržiavať mimo bydliska, no platí, že iba v povolenom čase a rozsahu.
3. Nárok na odstupné pri prepustení
V slovenskom pracovnom práve má zamestnanec nárok na odstupné v prípade, že je prepustený z organizačných dôvodov, napríklad pri zrušení pozície alebo organizačnej zmene. Nárok na odstupné nevzniká, ak zamestnanec dostane výpoveď z dôvodu porušenia pracovnej disciplíny alebo ak ukončí pracovný pomer sám.
Zdroj: shutterstock
Vždy si pozisťujte, na čo máte zo zákona právo, budete istejšia a nezaskočí vás nikto.
4. Vyplatenie nevyčerpanej dovolenky
Zamestnanec si môže nárokovať na preplatenie nevyčerpanej dovolenky iba v prípade, ak dochádza k ukončeniu pracovného pomeru. V priebehu trvania pracovného pomeru nie je možné si nevyčerpanú dovolenku nechať preplatiť. Zamestnávateľ má právo nariadiť čerpanie dovolenky, ak je to potrebné z prevádzkových dôvodov.
5. Žiadna dovolenka v skúšobnej lehote
Zamestnanci majú právo požiadať o dovolenku počas skúšobnej lehoty, no zamestnávateľ môže jej čerpanie obmedziť alebo odmietnuť, najmä ak ide o krátkodobé zamestnanie alebo ak to nie je možné z organizačných dôvodov.