Reklama

TRESTY a odmeny za VYSVEDČENIE: Ani jedno, ani druhé nie je dobré! Čo odporúčajú psychológovia?

Odmena alebo trest? Za vysvedčenie zvážte jedno aj druhé.

Zdroj: Redakcia.Novy.Cas.Pre.Zeny@newsandmedia.sk

Reklama

Už o pár dní sa končí školský rok. Na jeho príchod sa väčšina žiakov teší, no nájdu sa aj takí, ktorí majú z neho panický strach. Prečo? Lebo vedia, čo môžu od svojich rodičov čakať, ak výsledky ich celoročného štúdia nebudú zodpovedať ich predstavám.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Trestá Ego svoje dcéry BITKOU? Hm, zaujímavá odpoveď...

    Začneme hneď tým, že množstvo detských psychológov a psychiatrov sa zhoduje v tom, že žiadne extrémy nie sú vhodné ako odmena či trest za vysvedčenie. Aj v prvom, aj v druhom prípade treba zvoliť akýsi zdravý stred. Čo to však je? „Niečo malé v prípade darčekov – napríklad kniha, zmrzlinový pohár, kino, tričko, ktoré si môže dieťa vybrať samo. Ale nie sto či viac eur do vrecka. Vlastne, peniaze vôbec,“ odporúčajú odborníci.

    Toto nikdy nehovorte

    Zdroj: shutterstock

    Tresty a odmeny za vysvedčenie - aj jedno aj druhé poriadne zvážte.

    V prípade trestov je rozhodnutie, ako sa zachovať, ťažšie. „Nikdy deťom nehovorte, že ak bude mať na vysvedčení trojku, štvorku či päťku, nech sa domov ani nevracia… Aj to sa totiž stáva. A následne sa to dieťa naozaj domov nevráti. V lepšom prípade sa na druhý deň nájde, ale sú, bohužiaľ, známe aj nie takéto šťastné konce,“ varuje rodičov cez médiá psychológ Marek Madro z internetovej poradne IPčko.sk každý rok v čase rozdávania vysvedčení. Berú jeho, ale aj iných odborníkov rodičia vážne?

    Od známok šťastie nezávisí

    Nepatrila som medzi jednotkárky. Na vysvedčení som mávala aj dvojky a trojky. Môj otec ma za tie trojky vždy tak zmlátil, že som mala na chrbte až modriny,“ spomína si na časy, keď bola žiačkou základnej školy, pani Mária – mimochodom, dnes vynikajúca odborníčka v oblasti realít, podnikateľka, ktorá sama zaúča budúcich maklérov. V živote sa jej darí, aj keď mala trojky. „Známky nie sú úplne smerodajné. Samozrejme, že netreba nechať bez povšimnutia, ak dieťa nosí domov iba päťky a štvorky, ale ak sú napríklad iba z matematiky, treba sa viac sústrediť na to, čo mu ide, a s tou matematikou mu pomôcť,“ radí psychologička. Karhajúci rodičia si podľa nej neuvedomujú jednu zásadnú vec: že tie známky na vysvedčení sú sčasti aj ich vizitka.

    Zdroj: shutterstock

    Nedovoľte, aby sa vaše dieťa bálo prísť s vysvedčením domov...

    Sledovať celý rok

    Veď predsa majú sledovať, ako sa ich deťom darí či nedarí priebežne počas celého školského roka, nielen na jeho konci, dopĺňa Marek Madro. „Mňa mama vždy strašne kontrolovala. Máš úlohy? Ukáž! Si naučená? Vyskúšam ťa! Liezlo mi to na nervy, ale zase výsledky v škole som mala dobré a dnes som rada, že bola na mňa prísna. Keď som doniesla dobré vysvedčenie, vždy sme si urobili babský deň a vzala ma na nákupy, zmrzlinu, do kina alebo divadla a pekne sme si to užili. Pochválila ma a povedala, že si cení, že som zodpovedná,“ spomína si na školské časy pani Mirka, ktorá je lekárkou. Jej sestra je však cukrárka, lebo v škole jej to až tak nešlo, no mama a otec ich majú radi rovnako. „Moja mama vždy vravela, že snaha sa cení najviac. Videla, že sestra sa snažila, no i tak nenosila jednotky, ale netrápila ju tým,“ dodáva Mirka.

    Napravte to spolu

    „Dieťa musí cítiť v rodičovi oporu. Ak po ňom otec či mama iba hulákajú a vyhrážajú sa mu, nie je to dobrá cesta. Bolo by vhodné sadnúť si spolu a otvorene sa porozprávať. Ak rodičia nedokážu dieťaťu pomôcť s učivom, môžu požiadať niekoho, kto to urobí za nich. Existujú doučovania a sú aj iné možnosti. A ak to nejde ani tak, možno by bolo dobré dať dieťa vyšetriť, či netrpí nejakou poruchou učenia,“ vysvetľuje detská psychologička Dagmar Kopčanová. Ale aby sme sa vrátili k tomu, ako dieťa rozumne „potrestať“ za zlé vysvedčenie, tak by bolo najlepšie povedať mu, že v tom nie je sám a že na budúci rok zaberieme spoločne! Tým mu dá rodič najavo, že mu pomôže a mohli by spoločne vymyslieť ako. A mohli by to spoločne vymýšľať napríklad na už spomínanej zmrzline. Trápenie a úzkosť musia ísť bokom – tie nič nevyriešia! Práve naopak, môžu privolať fatálne následky!

    VHODNÉ TRESTY za zlé vysvedčenie
    ● zákaz hrať hry na počítači, zatrhnutie vreckového, odobratie mobilného telefónu, zákaz pozerať televíziu

    NEVHODNÉ TRESTY za zlé vysvedčenie

    ● prestať sa dieťaťom rozprávať, kričať, pridať dieťaťu nevhodné práce, zákaz chodiť von, skoršia večierka, zákaz chodiť na obľúbený krúžok

    Svetoznámy psychológ Alfie Kohn v knihe Punished by rewards opisuje skutočnosť, že manipulatívne správanie rodičov (odmeny a tresty) znižujú potenciál učiť sa na základe prirodzeného záujmu o predmet.

    Zdroj: shutterstock

    Zaujímajte sa o svoje dieťa a jeho vzťah k učeniu počas celého roka, nielen na jeho záver.

    Ako deti motivovať na učenie? Prečítajte si zoznam rád od odborníkov na druhej strane.

    Ako dieťa motivovať na učenie?

    1. Overte si záujmy dieťaťa, čo ho baví a čo nie.
    2. Doprajte mu zábavu cez prázdniny, aspoň mesiac.
    3. Ak sa nerado učí, nechajte ho pracovať len pol hodiny, potom nech sa pohrá.
    4. V druhej časti prázdnin začnite zvoľna s opakovaním.
    5. Nevysvetľujte mu učenie len ako nutnosť, ale aj ako zábavu a spoznávanie zaujímavého.

    Zdroj: Shutterstock

    Cez prázdniny nechajte deti vydýchnuť si od školy aspoň mesiac, a potom postupne začnite s opakovaním učiva.

    6. Cez prázdniny sa snažte učiť hrou.
    7. Dajte dieťaťu najavo, že si vážite jeho snahu, aj keď sa mu nedarí.
    8. Nečakajte čisté jednotky, nie každé dieťa je na ne predurčené.
    9. Pre každého žiaka sú motivujúce: pochvala, povzbudenie a dobrá známka.
    10. Demotivujúco pôsobia: pokarhanie, trest, výsmech či zlá známka.

    Anketa

    Dostávali ste za vysvedčenie TRESTY?

    • ÁNO0%
    • NIE100%

    Hlasovanie bolo ukončené