Úspech môže mať viacero podôb a každá z nás si ho predstavuje inak. Pre jednu je to posun v kariére či osobný rozvoj, pre ďalšiu lepšie športové výsledky a pre inú založenie rodiny alebo keď sa dieťa naučí chodiť na nočník. Definovať úspech sa nedá, pretože ide o pocit. Niektorej k takémuto pocitu stačí málo, iná potrebuje veľa. Ak viete, že robíte veci správne, prichádzajú aj očakávané výsledky. Napriek tomu existuje mnoho vecí, ktoré vám cestu k nemu môžu uľahčiť. Tu sú overené rady koučov!

Spoznať svoje túžby

Viete, čo je základ úspechu? Vedieť si definovať, čo chcete. Je to prvá a najdôležitejšia vec, ktorú robia úspešní ľudia. Keď viete, po čom vaše srdce piští, aby ste boli spokojná, môžete sa sústrediť na to, čo k tomu potrebujete. V prípade, že si nie ste istá, snažte sa urobiť si vo veciach jasno.

1. Plán = úspech

Ak máte plán, môžete na ňom pracovať. Úspešní ľudia plánujú svoj deň, týždeň a mesiac dopredu. Musia sa dopracovať k zoznamom úloh, aby boli dôslední a disciplinovaní v práci. Predovšetkým to znamená, že ich čas, ako aj čas ich milovaných je pre nich cenný. Až 1 440 minút denne treba starostlivo zvážiť a využiť naplno a s vášňou.

Zdroj: Shutterstock

2. Pamätajte na cieľ

Bez ohľadu na to, koľko prekážok vám stojí v ceste, zvládnete ich. Vzdať sa neprichádza do úvahy. Navyše k cieľu vždy vedie niekoľko ciest. Ak budete mať toto na mysli, môžete dosiahnuť cieľ a úspech. Pamätajte ešte na dve veci, a to, že vytrvalosť sa vypláca a chyby, ktoré na ceste urobíte, vás len posilnia.

3. Nelamentujte

Poznáte to, buď je málo teplo, alebo priveľmi teplo. Keď je sucho, lamentujeme, že nezaprší, a keď prší, zasa je počasie pod psa. Ani z voza, ani na voz. Úspešní ľudia by takéto veci nikdy nepovedali. Rozprávajú o veciach, ktoré ich zaujímajú, nadchýnajú, hovoria o svojich víziách a o tom, čo je v ich živote úžasné, a hlavne, čo funguje, a nie, čo nefunguje. Len jeden deň myslite pozitívne, zažeňte všetky ostatné myšlienky a uvidíte, ako sa život začne meniť.

Zdroj: Shutterstock

4. Oplatí sa riskovať

Ak stále budete robiť to isté, nebudete sa ďalej rozvíjať. Mnoho ľudí sa jednoducho bojí urobiť niečo nové, inak ako doteraz, niečo neočakávané či bláznivé. Bojíte sa vykročiť do neznáma? Treba si uvedomiť, že vždy sa môže niečo pokaziť. Nemáme čarovnú vešteckú guľu, aby sme poznali budúcnosť. Ale môžeme si budovať úspešný život podľa svojich predstáv a rátať s tým, že nie vždy všetko pôjde hladko. Z chýb, ktoré na ceste za úspechom urobíme, sa musíme po­učiť a snažiť sa ich neopakovať. Ak skúsite niečo nové, nepoznané, prekročíte hranice svojej komfortnej zóny, budete sa cítiť skvelo, lebo ste práve prekonali samu seba, a to vám dodá úplne novú úroveň sebavedomia.

5. Len pozitívni priatelia

Vo svojom okolí zrejme nájdeme aspoň jedného alebo hneď niekoľkých frflošov. Tí na všetkom  nájdu niečo zlé. Rozlúčte sa s nimi! Okrem sťažovania a prínosu negatívnej energie z ich vlastného nešťastia od nich nečakajte nič iné. Aj oni môžu zmeniť postoj a pohľad na vec. Toto je v ich rukách a na ich pleciach, nie na vašich! Čo najviac sa obklopujte pozitívne zmýšľajúcimi ľuďmi, ktorí vám dodajú nielen kopu energie, odvahy, ale predovšetkým inšpiráciu na ďalšie úspešné rozhodnutia.