To, čo nám ešte nedávno pripadalo nemožné, je dnes pre nás úplne normálne. Počas nákupov sme začali nosiť rúška, namiesto večerov v kine sedíme doma pred televíziou a výučbu našich detí máme pod palcom práve my.

Z rodičov sa na neurčitú dobu stali učitelia, ktorí musia dohliadať na školské povinnosti svojich ratolestí. Okrem času, ktorí trávia na internete v rámci výučby je však potrebné dohliadnuť aj na ten voľnočasový. Efektívnou a užitočnou pomôckou pre rodičov aj deti môže byť stránka www.detinanete.sk, ktorá ponúka množstvo cenných rád od detskej psychologičky Márie Tóthovej Šimčákovej, testy, videá či edukatívne komiksy, ktoré zaujmú aj tých najmenších.

Čas na prácu aj zábavu

Pre väčšinu detí sú vzorom práve ich rodičia. Ak teda počas dňa vidia, že sme neustále pri počítači alebo s telefónom v ruke, nemôžeme od nich žiadať, aby to oni nerobili.

„Situácia, s ktorou sme nepočítali, nám dala oveľa väčší dôraz na digitálne technológie. Platí to pre dospelých aj pre deti. Cez mobily, PC a tablety deťom funguje učenie, zábava či šport, ale aj sociálne interakcie s kamarátmi. Technológie sa pre ich prístup k svetu stali nevyhnutné,“ prezrádza detská psychologička Mária Tóthová Šimčáková.

Samozrejme si treba určiť, koľko času deti strávia na internete štúdiom a koľko zábavou, obzvlášť, ak ide o rodiny, kde je viac detí, no len jeden počítač. „Deti potrebujú patriť medzi rovesníkov a držať ich od technológií bokom teraz nepôjde. Mali by ste sa s nimi porozprávať a dohodnúť si pravidlá a limity. Užitočné rady nájdete v prehľadnej brožúre na stránke programu Deti na nete,“ dodáva psychologička.

Spolu a zodpovedne

Odporúčania ako sa vyvarovať nástrahám digitálneho sveta, ale aj všetky opatrenia a formy pomoci Orangeu a Nadácie Orange v súvislosti s aktuálnou situáciou nájdete na www.orange.sk/spoluazodpovedne.