Raj na Zemi! Takto vyzerajú vychýrené švajčiarske kúpele: Dali by ste si povedať?
2. 12. 2017, 14:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:56)

Zdroj: Lucia Lukušová
Jedno z najvyššie položených švajčiarskych miest St. Gallen bolo kedysi na hlavnej trase pútnikov do portugalského Santiago de Compostela.
Okrem toho, že už roky je centrom čipiek a finančníctva, objavujú ho i cudzinci. Rovnako tak aj neďalekú termálnu oblasť Bad Ragaz.
Blízko hraníc s Rakúskom a Lichtenštajnskom kedysi vybudovali jednoduchú stavbu na prenocovanie pre pocestných. Írsky mních Gallus ju postupne rozšíril na kláštor. Dnes v opátstve v St. Gallen nežije žiaden rehoľník, ale chodia doň milovníci baroka a obdivovatelia stredovekej literatúry. Od roku 1983 je aj na zozname svetového dedičstva UNESCO.

Zdroj: Lucia Lukušová
V stredoveku bol St. Gallen centrom kultúry a vzdelania.
Čipky na svetových mólach
Vyzdobená je nielen vonkajšia fasáda katedrály s dvoma takmer sedemdesiat metrov vysokými vežami, ale aj interiér. Bohaté fresky sú aj na stenách dvojposchodovej knižnice. Mimochodom, má najväčšiu stredovekú zbierku kníh. Je ich v nej viac ako 170 000 a vyše 2 100 rukopisov. Autori sú zoradení podľa abecedného poradia. Pre ľahšiu orientáciu sú pri každom písmene umiestnené sošky, ktoré znázorňujú druh literatúry. Mnísi si okrem modlenia a pomáhania druhým v minulosti tkali aj oblečenie. V regióne sedemsto metrov nad morom sa darilo ľanu. Šatstvo ozdobovali výšivkami a čipkami, ktoré sa preslávili po celom svete. Pracovníčky textilnej fabriky ich dodnes navrhujú a vyšívajú pre svetoznáme módne značky po celom svete.
Zdroj: Lucia Lukušová
V dvoch vežiach katedrály je deväť zvonov.
Zdroj: Lucia Lukušová
Knižné bohatstvo v St. Gallene si vážia natoľko, že turisti majú vnútri zákaz fotografovania.
Bolesť krku, ale nie nôh
Pri potulkách po meste vás môže bolieť krk. Dôvodom je, že niektoré názvy ulíc visia nad hlavami prechádzajúcich. Tiež mnohé historické domy krášlia zdobené balkóny. Čím viac ornamentov na nich je, tým bohatší majiteľ v nich býval. Aby vás však pri chodení neboleli nohy, neďaleko železničnej stanice na Merkur ulici zdarma požičiavajú špeciálnu obuv s elastickou podrážkou. Najviac si topánky vychutnáte na takzvanom Červenom námestí, kde je namiesto dlažby gumový koberec. Pri chodení po ňom tak budete mať pocit, akoby ste sa vznášali. Z pružnej hmoty sú vytvorené aj sedačky, na ktorých domáci radi oddychujú. Aj preto túto časť mesta volajú – obývačka.
Zdroj: Lucia Lukušová
Ozdobené fasády domov dodávajú švajčiarskym mestečkám rozprávkový ráz.
Zdroj: Lucia Lukušová
Červené námestie nemajú len v Moskve, ale aj vo východnej časti Švajčiarska v St. Gallene.
Prameň uprostred rokliny
Osemdesiat kilometrov vzdialené mesto Bad Ragaz zas preslávil prírodovedec a lekár Paracelsus. O termálnom prameni, ktorý vyviera uprostred lesa v neďalekom Bad Pfäfers, napísal nejednu knihu. Zájsť do úzkej rokliny Tamina medzi sedemdesiat metrov vysoké skaly vám zaručí príjemnú prechádzku. Voda s teplotou 36,5 stupňa pomáha pri kožných problémoch, ale tiež na kosti a krvný obeh. Nie je však len na kúpanie. Silu minerálov si treba vychutnať i na jazyku. Vraj jeden pohár vody denne každému zaručí zdravie na celý rok.
Zdroj: Lucia Lukušová
Vyše 700 metrov dlhý chodník roklinou Tamina vedie k prameňu termálnej vody.
Klobásy bez horčice
Kto sa chce čo najviac priblížiť Švajčiarom, v St. Gallene by mal určite ochutnať bielu klobásu. Zásadou jedenia výrobku z teľacieho mäsa, korenia a mlieka je – nejesť ju s horčicou. Povolený je len chlieb. Ročne jej skonzumujú 45 miliónov kusov. V regióne Bad Ragaz zas pestujú najchutnejší špenát. Zelené listy kuchári najčastejšie plnia mäsom z kohúta a dochucujú ho syrovou omáčkou.
Zdroj: Lucia Lukušová
Špenátové listy plnené kohútím mäsom patria medzi ľahšie regionálne jedlá.
Bad Ragaz centrom hviezd
Z liečivých účinkov termálneho prameňa v okolí Bad Ragaz ťažia najmä hotelieri. Najväčší zamestnávateľ Grand Resort Bad Ragaz zamestnáva sedemsto ľudí a uprednostňuje dedinčanov. Voda plná minerálov je nielen v bazénoch, ale fontány na pitie sú i v okolitom parku. Najlepšie chýry o areáli má na svedomí aj hotelová cukrárka, ktorá pečie vraj najchutnejšiu orechovú tortu. Recept na dobrotu z masla, múky, cukru, medu a orechov prevzala z regiónu Engadin. V ponuke majú tiež pivo vyrobené z termálnej vody. Rozmaznávať sa sem chodí nejedna svetová hviezda. Pravidelným hosťom je napríklad tenistka Martina Hingisová. Nedávno tam zas oddychoval spevák Justin Bieber.
Zdroj: Lucia Lukušová
Súčasťou kúpeľov Bad Ragaz je aj park. Termálna voda tečie nielen z kohútikov, ale je aj vo všetkých bazénoch.