Východ Slovenska je okrem množstva zaujímavostí známy veľkým počtom drevených kostolíkov. Ďurkovec nad obcou Runina je môj najobľúbenejší vrch. Tentoraz som sa však kochala krásou pod ním a navštívila som dedinky, ktoré majú veľké čaro.

Vyberte sa spolu s Ankou a objavte krásu Polonín.
Zdroj: Anna Paľunová

Kostolíky očaria aj vás

Drevené kostolíky v obciach Jalová a Topoľa sú výnimočné samy osebe. Oba patria medzi národné kultúrne pamiatky Slovenska. Kostolík v obci Jalová z  roku 1792 bol zasvätený svätému Jurajovi. Oficiálny názov je Gréckokatolícky drevený chrám svätého veľkomučeníka Juraja. Nie je ohradený žiadnym plotom, jeho poloha na miernom kopci umožňuje pekné výhľady na okolie.

Kostolík v Jalovej je ako z rozpávky.
Zdroj: Anna Paľunová

Cerkva archanjela Michala v Topoli bola postavená okolo roku 1700. Obklopuje ju cintorín a umiestnená je na strmom kopci nad dedinou. V areáli sa nachádza samostatná zvonica postavená v 20. storočí na mieste staršej.

A tento krásavec v Topoli je ešte krajší.
Zdroj: Anna Paľunová

Kaplnka a vojenský cintorín

V Topoli nájdete aj vojenský cintorín z 1. svetovej vojny, kde je pochovaných 240 vojakov. Známych podľa mien je 27 rakúsko-uhorských vojakov a neznámych je 213.

Cintorín z 1. svetovej vojny je raritou. Nájdete ho v dedine Topoľa.
Zdroj: Anna Paľunová

Ďalšia obec je Runina - zapadnutá dedinka na okraji Bukovských vrchov asi s 50 obyvateľmi. Bola založená približne v rovnakom čase ako dnes už vyľudnená obec Ruské (na konci 16. storočia). Dnes tu stojí pravoslávny kostol z roku 1956, ktorý nahradil pôvodný drevený kostol z roku 1796 a vedľa ktorého sa nachádza aj klasická drevená kaplnka. V obci sú ruiny murovaného kaštielika z 20. storočia. V ich blízkosti sa nachádza najzachovalejší židovský cintorín v Poloninách.

Aj Runina ma svoju drevenú zvoničku.
Zdroj: Anna Paľunová

Zázračné Tri studničky

Nad obcou Runina je pútnické miesto s liečivou vodou Tri studničky. Hovorí sa, že v roku 1927 sa 9-ročnému chlapcovi pri pasení kráv zjavila Panna Mária a odvtedy má voda v studničkách liečivé účinky. Do začiatku druhej svetovej vojny si ju chodievali naberať ľudia z okolitých dedín. Na zázračné miesto sa však na dlhé roky zabudlo.

Tri studničky, pútnické miesto s magickou atmosférou.
Zdroj: Anna Paľunová

Pútnické miesto obnovili až v roku 1991, v roku 2012 tam postavili kaplnku a neskôr k nej pribudla zvonica.

Tri studničky, Poloniny. Kaplnka, ktorú postavili dodatočne aj zvoničku.
Zdroj: Anna Paľunová

Poloniny sú miesto, kde si každý príde na svoje. Tentoraz to neboli nádherné kopce a výhľady, ale niečo aj pre milovníkov histórie. No naprázdno nevyjdú ani nároční turisti. Pre mňa je tento kút krajiny malý zázrak na zemi.