Ja som vybrala krásy toho dolného v okolí Prešova, kde nájdete mnoho hradov, jaskyňu či jedinečné opálové bane, ktorých krása vyráža dych.

1. Jaskyňa Zlá diera

Jaskyňa pri obci Lipovce je jediná známa a sprístupnená (od roku 1999) jaskyňa na území Prešovského okresu. V miestnom dialekte ju nazývajú aj Zla džura. V jaskyni sa tajuplným podzemím prechádza so sprievodcom, ale bez elektriny, preto si návštevníci svietia tradičnými jaskyniarskymi lampami. Zá­kladná trasa trvá približne 40 minút. Nie je fyzicky náročná a je vhodná aj pre malé deti. V jaskyni je teplota sedem stupňov Celzia.

Jaskyňa pri obci Lipovce je jediná známa a sprístupnená (od roku 1999) jaskyňa na území Prešovského okresu.
Jaskyňa pri obci Lipovce je jediná známa a sprístupnená (od roku 1999) jaskyňa na území Prešovského okresu.
Zdroj: www.slovakiaopal.com

2. Konkatedrála svätého Mikuláša

Do tretieho najväčšieho mesta na Slovensku – Prešova – prichádzajú tisíce turistov z Litvy, Česka, Francúzska, Poľska a Ruska. Obdivujú tu aj jeden z najstarších a najvýznamnejších kostolov na Slovensku – Konkatedrálu sv. Mikuláša. Od 13. storočia stál na jej mieste kostol nemeckej osady. Viackrát vyhorel, naposledy v roku 1887. Oltár v konkatedrále pochádza zo 17. storočia. Z veže je prekrásny výhľad na celé mesto a okolie. Vstupné je jedno euro.

Oltár v konkatedrále pochádza zo 17. storočia.
Oltár v konkatedrále pochádza zo 17. storočia.
Zdroj: www.slovakiaopal.com

3. Šarišský hrad

Hrad vyhľadávajú obyvatelia Prešova a okolia ako miesto vhodné na prechádzky. Vedie k nemu spevnená asfaltová cesta a dá sa tam dostať aj na bicykli. Prístupová cesta slúži ako náučný chodník. Celý hradný vrch je národnou prírodnou rezerváciou. Opevnenie hradu vrátane bášt sa zachovalo. Centrálna veža poskytuje krásny výhľad na okolie – Vysoké Tatry, Levočské vrchy, Čergov a Slanské vrchy. Dobre vidno aj zrúcaniny ďalších stredovekých hradov – Kapušianskeho a Kamenického.

4. Gigantická socha Krista

Na túto sochu vysokú 3,3 metra sa pýtajú najmä Slováci a Česi. Patrí medzi najväčšie na svete a stojí v centre mesta pri parčíku. Výroba bronzového modelu trvala takmer rok a Prešov zdobí od júna 2009.

Na túto sochu vysokú  3,3 metra sa pýtajú najmä Slováci a Česi.
Na túto sochu vysokú 3,3 metra sa pýtajú najmä Slováci a Česi.
Zdroj: www.slovakiaopal.com

5. Najstaršie opálové bane na svete

V Slanských vrchoch sa nachádzajú najstaršie opálové bane na svete. Pochádza odtiaľ aj najväčší známy opál. Našli ho v roku 1775 a vážil neuveriteľných 594  gramov. Umiestnený je v Prírodovednom múzeu vo Viedni a patrí medzi 10 top atrakcií. Slovenský opál sa vyznačuje špecifickou farbohrou a iskrivosťou a podľa odborníkov je jedným z najkrajších opálov na svete. V baniach možno absolvovať zážitkový hodinový okruh. Počas letnej sezóny je pre zvýšený nápor turistov lepšie rezervovať si vstupenky telefonicky deň vopred. Viac informácií nájdete na: www.slovakiaopal.com.

V Slanských vrchoch sa nachádzajú najstaršie opálové bane na svete.
V Slanských vrchoch sa nachádzajú najstaršie opálové bane na svete.
Zdroj: www.slovakiaopal.com