Hei–hei sa nesie ulicami, obchodmi aj pamätihodnosťami. Nóri zdravia všetkých a všade. Navyše si tykajú bez ohľadu na vek. Výnimkou je len kráľovská rodina. Nedajú dopustiť na kráľa Haralda V.

Keď kráľ zdraví občanov

Kým počas všetkých sviatkov v roku domáci využívajú voľné dni na útek z metropoly, 17. mája sú všetci oblečení v krojoch a nastúpení pred kráľovským palácom. Práve v ten deň oslavujú samostatnosť. Kráľovská rodina máva prítomným z balkóna zámku, odkiaľ vidieť najdrahšiu ulicu v meste – Karl Johan. Ak nenavštívite nórsku metropolu v máji, možno na členov najváženejšej nórskej rodiny budete mať šťastie na kopci Holmenkollen. V prestížnej severozápadnej štvrti Osla majú jednu z rezidencií. Z centra vedie metro až na vrchol. Až 280-metrové prevýšenie spôsobuje, že snehová pokrývka sa drží dlhodobo. Preto tu usporiadali zimné olympijské hry už v roku 1952.

Takto vyzerá kráľovský palác.
Takto vyzerá kráľovský palác.
Zdroj: Lucia Lukušová

Spomienky sú stále živé

Na skokanský mostík, na ktorom predvádzala výkony svetová športová špička, sa dá vyšliapať po schodoch alebo výťah vedie až na štartovaciu rampu. Adrenalínoví nadšenci sa môžu spustiť dolu na zipline. Stojí za to vychutnať si výhľad nielen na mesto, ale aj na jedno z takmer 350 jazier, ktoré k metropole patria. Svetový šampionát pripomína tiež múzeum lyžovania. Nedívam sa len na historické kúsky lyžiarskeho výstroja, ale dozvedám sa čo-to aj o meteorológii. Silu vetra snehovej búrky cítim na vlastnej koži. Ledva lapám po dychu. Pocit úzkosti ma však obchádza, lebo stlačením gombíka môžem simulátor kedykoľvek zastaviť.

Na skokanský mostík sa môžete dostať po schodoch alebo výťahom.
Na skokanský mostík sa môžete dostať po schodoch alebo výťahom.
Zdroj: Lucia Lukušová

Milujú grilovačky

Nóri sú známi výrobou špičkového zimného oblečenia. Vlastnia ho hádam všetci, lebo na počasie sa nikto nesťažuje. A to i napriek tomu, že škandinávske leto je krátke a zima, naopak, trvá väčšinu mesiacov v roku. Vybrať sa v januári o deviatej ráno do ulíc znamená ísť ešte za tmy. Ale od jari do konca leta je o deviatej večer jasno ako popoludní. Dlhé dni prajú grilovačkám. Nóri chodievajú napríklad do parkov, kde majú k dispozícii verejné grily. Tie sú aj na pláži Fiskevollen. Útulné miesto na kúpanie poznajú len domáci. Len čo teplota vzduchu vystúpi nad 20 °C a voda sa blíži tiež k tejto hranici, s labuťami a kačkami už plávajú prví otužilci. Ani im neprekáža, že je neskorá jeseň. Najlepší prehľad o plavcoch má Anne, majiteľka jediného bufetu široko-ďaleko. Robí vraj najlepšiu kávu v meste a pečie domáce koláče.

Losos pripravený na grile sa rozplýva na jazyku.
Losos pripravený na grile sa rozplýva na jazyku.
Zdroj: Lucia Lukušová

S varením si ťažkú hlavu nerobia

Nájsť tu typickú gazdinú je skôr rarita. Životná úroveň krajiny je síce vysoká, ale nezáleží im až tak na tom, čo jedia. Polotovary hrajú prím. Jednorazové tácky s mäsom patria hádam k najpredávanejšiemu tovaru. Rodinnú večeru majú síce bohatú, no pre vysoké ceny v reštauráciách jedávajú doma. A na počudovanie zas len polotovary. Ale ochutnať nórskeho lososa je takmer povinnosť. Pripravený na grile sa rozplýva na jazyku. Je možné, že ryba ešte ráno plávala v Severnom mori.

Najluxusnejšia ulica – Karl Johan.
Najluxusnejšia ulica – Karl Johan.
Zdroj: Lucia Lukušová

Náš tip: Relaxujú na ostrovoch

Cestovať mestskou hromadnou dopravou neznamená voziť sa len električkou, autobusom alebo metrom. Nastupujem aj na loď. Celodenný lístok na všetko stojí v prepočte 25 eur. Vystupujem na ostrove Gressholmen, ktorý zväčša pokrýva borovicový háj. Stáli obyvatelia tam nežijú. Mnohí však vlastnia drevené chatky, kam chodievajú odpočívať. Najväčšou ozdobou je biely kostolík. Loď tu pristáva každú hodinu, a kým sa dostane späť, zastavuje ešte na troch susedných ostrovoch.

Ostrov Gressholmen pokrýva zväčša borovicový háj. Miestni tu chodia oddychovať.
Ostrov Gressholmen pokrýva zväčša borovicový háj. Miestni tu chodia oddychovať.
Zdroj: Lucia Lukušová