Životné poistenie: Myslieť do budúcnosti sa oplatí
15. 4. 2008, 2:03 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:06)

Zdroj: Archív
Jeden nikdy nevie, a tak je na mieste poistiť seba, deti alebo partnera. Viete, aké životné poistenie si vybrať a na čo máte prihliadať?
Zdroj: Karol Hlávka
Zdroj: Karol Hlávka
Zdroj: Karol Hlávka
Galéria k článku
Dobrý deň, môžem vás na chvíľku vyrušiť? Asi takto nejako znie veta poistného poradcu, ktorý vám náhodne zavolá do práce či na mobil. Ak ste sa už poistili, má, takpovediac, smolu, ale je ešte veľa ľudí, ktorí stále odolávajú životnému poisteniu. Myslia si, že ho nebudú potrebovať, no opak môže byť pravda.
Dajte si poradiť
Ak ste sa rozhodli, že uzavriete životnú poistku, dohodnite si schôdzku s poistným poradcom. Jasno by ste mali mať aspoň v tom, do akej spoločnosti chcete „vrážať“ svoje financie. Ak to neviete, spravte si prehľad tak, že si dohodnete schôdzky s poradcami niekoľkých spoločností, ktorí vám zodpovedajú vaše otázky. Spoločne by ste sa mali prepracovať k tomu, ktorý typ životného poistenia by bol pre vás ten najlepší a finančne najvýhodnejší. Všetko závisí nielen od vašich požiadaviek, ale aj od poistných podmienok.
Tradičné či investičné?
Pre niekoho je to veru ťažká otázka, a preto je dobré vedieť, aký je medzi nimi rozdiel. Tradičné životné poistenie sa zväčša navrhuje tak, aby vám ponúklo maximum výhod pri prijateľnej cene poistného, ktorá zodpovedá výške dohodnutej cieľovej poistnej sumy. Toto životné poistenie sa navrhuje ako kapitálové poistenie s garantovanou výškou úrokov. Jednou poistnou zmluvou môžete poistiť nielen seba, ale aj svojho partnera, inú dospelú osobu či deti. Ak nezahŕňa presne to, čo chcete, zväčša sa môžete pripoistiť podľa želania.
Ak sa chcete poistiť a lákajú vás výhodné investície, uzavrite investičné životné poistenie. Skvelé je, že poistné máte rozdelené na dve zložky – a to na poistenie a na investičnú časť, kde si šetríte peniaze na dôchodok. Sporiť môžete napríklad tak, že peniaze investujete do finančných fondov, kde výšku odvádzaných peňazí, ako aj samotné fondy môžete meniť počas lehoty poistenia. Máte tak vo vlastných rukách mieru rizika a možných výnosov, ktorú si regulujete v závislosti od situácie na finančných trhoch. Flexibilita poistenia je aj v tom, že si môžete zvyšovať alebo znižovať cieľovú poistnú sumu, teda aj výšku poistného. Keďže každoročná inflácia ovplyvňuje reálnu poistnú sumu, niektoré spoločnosti ponúkajú tzv. protiinflačný program, aby inflácia neznížila vašu cieľovú sumu. Rovnako ako pri tradičnom poistení aj tu sa môžete dodatočne pripoistiť na konkrétne riziká.
Poistné krytie
Stať sa môže všeličo a okrem smrteľného úrazu sa môžete poistiť aj proti trvalým následkom po úraze, kritickému ochoreniu (slepote, hluchote, rakovine, vírusu HIV, skleróze a iným), proti hospitalizácii, poúrazovej hospitalizácii, ďalej je to úrazové pripoistenie, poistiť možno invalidný dôchodok následkom úrazu a mnoho iných. Poistné sa platí pravidelne, a to v mesačných, štvrťročných, polročných splátkach. Výhodou poistencov je aj to, že pri ročnom zúčtovaní dane si môžu znížiť svoj daňový základ až do výšky 12-tisíc slovenských korún.