Poupratujte v mysli aj v chladničke

Aby vaše telo pracovalo ako má, potrebuje pestrú a vyváženú stravu, v ktorej sú optimálne  zastúpené bielkoviny, sacharidy, tuky aj vláknina. Častou chybou sú práve rýchle riešenia a radikálne obmedzenia pri strave, kedy na nejaký čas cielene vynecháme istý typ potravín. Cieľom je zhodiť pár kilogramov. No po tom, ako sa po očiste vrátite do starých koľají, kilá sú nielen späť, pribudne ich aj zopár navyše. V ešte horšom prípade je telo vnútorne rozhodené, pretože mu chýbajú živiny. Bez strachu môžete obmedziť sladkosti, vysmážané jedlá alebo nezdravé nočné prejedanie sa. Čo by v chladničke nemalo chýbať, sú vitamíny. A tie najlepšie doplníte cez čerstvú zeleninu, ovocie, zdravé tuky, pečivo bohaté na vlákninu či chudšie mäso. A čo je tiež dôležité, pohár s vodou majte po ruke.

Ilustračné foto
Zdroj: Philip Morris

Začnite sa hýbať

Nemusíte denne zabehnúť polmaratón. Na začiatok stačí aj obyčajná chôdza, alebo iný pohyb, ktorý vám je prirodzený a príjemný. Cieľom je nielen rozhýbať sa, ale najmä nastaviť si z tejto činnosti pravidelnú dennú rutinu. Zdravý pohyb pomáha regulovať váhu, udržať telo v optimálnej kondícii, odbúrať stres a pomáha aj s udržiavaním dobrej nálady. Zaradiť by ste ho mali najmä ak máte sedavé zamestnanie. Dobrý je však aj pre kvalitný spánok. Ten by ste si mali denne dopriať počas sedem až deväť hodín.

Ilustračné foto
Zdroj: Philip Morris

Postupne sa zbavujte zlozvykov

Zmena životného štýlu si žiada odhodlanie, vytrvalosť a správne návyky. Zvoľte si postupne kroky, ktoré vás dovedú k vytúženému cieľu. To platí aj pri fajčení. Dospelí fajčiari často nedokážu prestať zo dňa na deň. Východiskom pre nich môže byť bezdymová alternatíva. Vedeli ste, že jedným z pretrvávajúcich mýtov je, že ochorenia spojené s fajčením, a to i rakovinu, spôsobuje samotný nikotín. Existuje pritom všeobecný vedecký konsenzus, že príčinou zdravotných ťažkostí sú škodlivé látky vznikajúce pri spaľovaní tabaku. Takto vzniká decht – zvyšok dymu po zhorení cigarety, ktorý je zmesou chemických zlúčenín s obsahom karcinogénnych a toxických látok. Nikotín teda nie je hlavnou príčinou chorôb spojených s fajčením. Tou sú škodlivé chemické látky v cigaretovom dyme, ktoré vznikajú pri horení tabaku. Nikotín ako stimulant síce vyvoláva závislosť, a preto nie je bez rizika, avšak jeho účinky nie sú karcinogénne.

Ilustračné foto
Zdroj: Philip Morris

Fajčíte? Skúste to radšej bez dymu

Klasické cigarety sťažujú dýchanie. Aj v tomto prípade sú bezdymové alternatívy vhodnejším riešením, čo dokazujú aj najnovšie štúdie. ​Po úplnom prechode na IQOS bezdymové zariadenia môžete lepšie dýchať, ako keby ste pokračovali vo fajčení klasických cigariet, čo dokazuje aj šesťmesačná klinická štúdia vykonaná v USA s 984 dospelými fajčiarmi. Dôvodom je to, že IQOS tabak nespaľuje, ale len nahrieva, a nevytvára tak škodlivý dym. A aj keď je najlepšie prestať s fajčením a užívaním nikotínových výrobkov úplne, nie vždy je to jednoduché rozhodnutie. Čo tak nadýchnuť sa voňavej jari namiesto cigaretového dymu? V predaji je najmodernejšie bezdymové zariadenie IQOS ILUMA, bez čepele a potreby čistenia, v pekných farebných prevedeniach a štýlovom dizajne.
  
Bezdymové zariadenia IQOS nie sú bez rizika. Dodávajú nikotín, ktorý je návykový. Sú určené len pre dospelých, ktorí by inak pokračovali vo fajčení alebo užívaní iných nikotínových výrobkov.