Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

1 vec vám pri nákaze omikronom môže zachrániť život: Lekárka Kalavská radí, TOTO majte doma!

Na snímke je Andrea Kalavská počas rozhovoru na lôžkovom oddelení na Kramároch, kde sa liečia pacienti chorí na Covid-19.

Zdroj: MARTIN DOMOK

Reklama
Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

Jedna vec vám pri omikrone môže zachrániť život. Zoženiete ju v lekárni.

Zdieľať

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Lekárka Andrea Kalavská radí: TÁTO vec vám pri covide môže zachrániť život, treba ju mať doma!

    S koronavírusom bojujeme už takmer dva roky, no mnohí ľudia doteraz nevedia, čo majú robiť, keď im vyjde pozitívny test a tápajú, ako sa doma liečiť. Andrea Kalavská, ktorá sa po odchode z ministerstva, vrátila k povolaniu lekárky, radí, čo by vám doma nemalo chýbať. Jednoduchý prístroj zoženiete v lekárni, môže vám zachrániť život, píše Pluska.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako zvládnuť liečbu doma?

    S omikronom sa podľa odborníkovo pár dní, prípadne týždňov stretneme všetci. Je síce infekčnejší, ale zdá sa, že jeho priebeh je miernejší. Väčšina infikovaných ochorenie zvládne s domácou liečbou. Pacienti by si mali všímať najmä to, či dokážu prijímať jedlo, tekutiny, či sa zadýchavajú už pri chôdzi alebo bežnom rozprávaní. Základným opatrením by malo byť aj pravidelné sledovanie telesnej teploty, tlaku krvi a pulzu.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako zvládnuť liečbu doma?

     

    Lekára by ste mali kontaktovať hneď ako sa dozviete pozitívny výsledok testu. Kedy ale zavolať záchranku? Napovie vám jednoduchý prístroj, ktorí mnohí Slováci stále nemajú v lekárničke. „Je vhodné si kúpiť pulzný oxymeter, ktorý meria saturáciu kyslíkom, teda okysličenie organizmu. Spozornieť by ste mali, keď saturácia klesne pod 95 a pod 90 by ste už určite mali volať záchranku alebo kontaktovať lekára,“ radí lekárka Kalavská.

    Kalavská radí ako prevenciu užívať zinok, vitamín D, vitamín C a imunoglukán. Pri chorobe predpisovala pacientom antivirotiká izoprinozín, antibiotiká sumamed, protizápalový liek kolchicín či clexane na zabránenie tvorby krvných zrazenín.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako zvládnuť liečbu doma?

    Na čo pulzný oxymeter slúži?

    Pulzný oxymeter slúži na meranie saturácie kyslíka a na meranie tepu. Používaie je jednoduché. Treba si ho nasadiť na prst a už o pár sekúnd zisíte, na čom ste. Saturáciu by ste si mali merať aspoň 3x za deň, napríklad ráno, na obed, večer. Oxymeter zoženiete v lekárni, jeho cena sa pohybuje okolo 20 eur.

    Ako zvládnuť liečbu doma? Pozrite si postup v GALÉRII.

    Zdroj: Shutterstock

    Ako zvládnuť liečbu doma?

    Vyberáme pre vás niečo PLUS

    Autor článku

    Logo Čas pre ŽenyLogo Čas pre Ženy

    Online magazín pre štýlové ženy. Venuje sa najmä témam ako krása, móda, životný štýl, vzťahy, domácnosť a rodina.