10 nepriateľov chudnutia: Prečo sa ručička na váhe nehýbe
21. 4. 2010, 10:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 13:27)

Zdroj: Shutterstock
Driete ako kôň a ručička na váhe sa nehýbe? Frustrujúce. Sníva sa vám o bravčovom pečenom, žujete brokolicu na pare a ručička na váhe sa čo? Nehýbe.
Frustrujúce. Možno ste obeťou skrytého nepriateľa každej diéty.
1. Málo vitamínov
Keď sa snažíte schudnúť, podarí sa vám z jedálneho lístka dostať aj potraviny, ktoré vás potajomky dotovali vitamínmi, o akých sa vám ani nesnívalo. Vylúčili ste zemiaky a telu zrazu chýba vitamín C? Presne tak to funguje. V rámci teórie „ani kalóriu navyše“ ste si prestali na mrkvový šalát kvapkať obligátne tri kvapky oleja? Chyba. Provitamíny A a D, obsiahnuté v mrkve, dokážeme spracovať len rozpustené v tukoch. Príkladov je veľa a dôvod neúspechu diétneho programu môže naozaj tkvieť v nedostatku vitamínov. Telo bude na tento stav reagovať a záchvatmi hladu si bude žiadať doplnenie živín nástojčivejšie, ako keď ste žiadnu diétu nedržali.
Riešenie: Ako poistku zaraďte do zredukovaného jedálnička vitamíny a minerály. Je na vás, akú formu zvolíte. Sú aj prírodné varianty a kombinácie multivitamínových doplnkov v tabletách, ktoré kúpite v predajniach so zdravou výživou. Okrem spomínaných dvoch vitamínov často absentuje vitamín B, ktorý sa považuje za diétneho strašiaka, lebo B12 sa injekčne podáva pri podvýžive. Opak je však pravda. 700 mg vitamínu B, užitého raz denne s jedlom, zvýši spaľovanie tukov a eliminuje stres. V prírodnej forme ho nájdete v banánoch, fazuli a rybách.
2. Obézni priatelia
Prepáčte, je to tak. Priateľov si určite nevyberáte podľa toho, ako vyzerajú, ale podvedome reagujete na podnet, ktorý vysielajú. Sú pre vás akýmsi vzorom správania a vy mu skôr či neskôr podľahnete. Vedci z Harvardovej univerzity dokázali, že človek má v 57 % sklon opakovať správanie sociálnej skupiny, ktorej je členom. Neznamená to, že si máte z telefónneho zoznamu vymazať všetky osoby s konfekčnou veľkosťou 44+. To v žiadnom prípade. Majte sa len viac na pozore a nespadnite do kolobehu starých dobrých zvykov svojich priateľov.
Riešenie: Neobjednajte si dezert, hoci to vaši priatelia pri spoločnom obede urobia. Keď to prejde bez vášho komentára, ani si to nevšimnú. Prípadné poznámky zdôvodnite nevinnou lžou, že vás z cukru bolieva hlava a polovičnú porciu si dávate pre záhu, ktorá vás po celej pravidelne páli. Keď sa vám nedarí stiahnuť k športu kamarátov, nič vám nebráni, aby ste športovali sama. Napokon, prítomnosť kamarátov nie je záruka, že vás cvičenie, beh či tanec bude baviť a napĺňať.
3. Kalorický marketing
Roky jete niečo, o čom si myslíte, že je zdravé a nízkokalorické? Znamená to, že vám ani nezíde na um skontrolovať, či staré dobré cereálie, ktoré si s chuťou dávate na raňajky a olovrant, „nepribrali“. Na zlepšenie chuti sa do produktov zdravej výživy pridávajú skryté ochucovadlá, ktoré zdravé stravovanie elegantnou okľukou obchádzajú. Jednoducho, keď si skontrolujete, koľko kalórií majú ochutené ovsené vločky, vyjde vám, že ste sa mohli „nadlabnúť“ aj chutnejšie, s tou istou kalorickou hodnotou.
Riešenie: Kontrolujte a porovnávajte. Nemusíte behať po potravinách s lupou a otrocky čítať etikety. Spravte si prehľad kalorickej hodnoty potravín, ktoré jedávate často, najmä keď sa zrazu niečo zmenilo na „fit“ alebo „light“. Výrobcovia môžu byť poctiví, ale na druhej strane znížený obsah tuku nahradia pridaním soli alebo sladidiel, aby výrobok nestratil chuť.
4. Fluór vo vode
Spomínate si na pravidelnú školskú fluorizáciu zubov? Tým pádom by mala byť výhra, že z kohútika tečie voda s flórom. Ale nie je to celkom tak. Fluór vo veľkých množstvách zabraňuje prirodzene absorbovať jód, ktorý je potrebný pre zdravé fungovanie štítnej žľazy. Keď je oslabená štítna žľaza, poriadne vám to rozhasí metabolizmus. Jej poruchy z nedostatku jódu spôsobujú okrem nadmerného priberania aj nervozitu a nízku odolnosť proti chladu.
Riešenie: Voda je zdravá. Verme a dúfajme, že správy o tom, že sa na Slovensku do vody fluór nepridáva, sú pravdivé. Aj keď, v roku 1969 bola zavedená celoplošná fluorizácia vody, ktorá tečie z kohútikov. Ak tomu neveríte a máte výhrady aj voči chlóru, ktorý tam zaručene je, kúpte si domáci vodný filter a nechajte ním prejsť vodu, ktorú sa chystáte piť. Bolo by krátkozraké úplne nahradiť vodu z vodovodu minerálkami v petfľašiach, ktoré absolvovali neznáme cesty a pobyty, kým sa dostali na náš stôl. A navyše, hromadiť plastový odpad je neekologické.
5. Mobil
Keď si myslíte, že do kategórie skrytých nepriateľov chudnutia patrí preto, lebo si ním aj o jedenástej večer môžete objednať pizzu, nie je to tak. Používanie mobilu pred spaním môže spôsobiť nespavosť. Signály, ktoré telefón vysiela, podporujú aktivitu mozgových buniek, a keď mozog podáva výkon, zaspáva sa ťažko. Nedostatok kvalitného spánku nijakej diéte neprospeje. Keď nespíme, hľadáme iné spôsoby uspokojenia svojich potrieb, čo môže skončiť bielením chladničky... lebo veď je noc a nikto vás nevidí.
Riešenie: Odporúča sa nechať mobil v inej miestnosti aspoň hodinu pred spaním. Ak sa odvolávate na to, že máte na mobile budík, nie je nič jednoduchšie, ako kúpiť si klasické hodiny s budíkom za pár eur.
6. Kokteily na chudnutie
Nápoje na chudnutie vyzerajú ako zázrak. Sľubujú, že vás na istý čas zasýtia, že ich možno piť namiesto večere. O to väčšie je vaše prekvapenie, keď vás pol hodiny po dopití pochytí vlčí hlad? Tieto zázraky obsahujú množstvo umelých náhrad všeličoho možného a hlavne umelé sladidlá. Po výdatnej dávke aspartanu a sacharínu sa tráviaci trakt pripravuje na masu potravy, ktorá by logicky mala byť spojená s týmito objemami sladidiel. Keď ju nedostane, vyšle signál v podobe vlčieho hladu, vy zjete, na čo dosiahnete, a telo nevládze spaľovať.
Riešenie: Zabudnite na zázraky. Všetko, čo znie príliš dobre na to, aby to bola pravda, väčšinou pravda nie je. Pite radšej zelený alebo biely čaj, prípadne si dajte kvalitnú čiernu kávu. A vo všeobecnosti sa radšej vyhnite potravinám a nápojom s umelými sladidlami. Tie dokonale zmätú váš metabolizmus.
7. Lenivá pečeň
Pečeň je jedna z hlavných továrni na spracovávanie tuku v tele. Ak ju však prepĺňate a vyčerpávate alkoholom a toxínmi z nezdravej stravy, nie je už schopná plniť si svoju základnú funkciu a spracovávať tuky z potravy. U 15 % neúspešne diétujúcich má na svedomí priberanie práve lenivá pečeň. Dobrá správa je, že sa tomu dá pomôcť.
Riešenie: Odstráňte zo svojho príjmového lístka alkohol a nadmerné množstvá nasýtených mastných kyselín, ktoré sa tak rady usádzajú v pečeni. Pätnásť minút pred každým jedlom alebo po nadmernej konzumácii alkoholu si doprajte čajovú lyžičku oleja z ostropestreca mariánskeho. Je to bodliak, z ktorého sa lisovaním za studena získava fantastický, metabolizmus ovplyvňujúci olej čistiaci pečeň.
8. Stravovanie mimo domu
Väčšina pracujúcich je viac-menej odsúdená na stravovanie mimo domu. Už sme aj zabudli, ako vyzerá normálna porcia, a často zjeme viac, ako by sme si naložili samy. Nehovoriac o tom, čo jeme. Výber je oklieštený denným menu. A keď si dáte cestoviny s bazalkou a so sušenými paradajkami, dostanete ich taký tanier, aký by stačil na večeru vám aj priateľovi. A predsa to tam nenecháte! Chyba. Nikto už nad vami nestojí s prísnym pohľadom a nekontroluje, či zo stola odnášate prázdny tanier.
Riešenie: Doma si naložte jedlo na menší tanier. Je to síce placebo efekt, ale zaberá. Keď sa stravujete mimo domu, snažte sa, aby na vašom tanieri boli 2/3 zeleniny a 1/3 mäsa alebo syra. Efekt pri vynechaní „univerzálnych“, pšeničnou múkou zahustených omáčok bude ešte väčší.
9. Črevné baktérie
V tráviacom trakte sídli veľké množstvo telu prospešných baktérií, ktorých úlohou je upraviť potravu tak, aby živiny mohli putovať ďalej. Keď ich máte nedostatok, napríklad preto, že ste zmenili stravovanie, telu trvá dlhšie, kým potravu spracuje a zvykne si na zmenu. Výsledkom bývajú zápchy alebo opačný extrém – hnačky.
Riešenie: Okrem množstva zeleniny, ktorá je prírodným zdrojom vlákniny, nezabúdajte ani na laktobacily. Ich počet v tele môžete zvýšiť nielen užívaním v tabletách, ale aj potravinami, ktoré ich buď priamo obsahujú, alebo podporujú ich aktivitu. Medzi dobrých „provokatérov“ patria pór, cibuľa, cesnak a banány.
10. Mozog
Úspech akejkoľvek diéty sa začína pozitívnou motiváciou a myslením. Ak chcete chudnúť, ale ste presvedčená, že sa vám to aj tak nepodarí, že zlyháte alebo znova priberiete, vysielate protichodnú informáciu. Tak sa sama diskvalifikujete v boji proti nadváhe. A aby vám nebolo tak mizerne, dáte si čokočíno a tvarohový koláč
Riešenie: Každý večer si povedzte: som krásna a štíhla. Neuveriteľne to funguje! Musíte byť o tom na 120 % presvedčená a myslieť pozitívne. Hneď ako sa kolotoč vo vašej hlave roztočí tým správnym smerom, zistíte aj to, že ste si za tie roky nevšimli fitko, ktoré má vchod hneď vedľa vašej obľúbenej kaviarne.