11 zákerných signálov rakoviny, ktorej podľahol Vašo: Tento príznak máva po jedle skoro každý
22. 8. 2023, 12:23 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:20)

Zdroj: Miro Miklas
Bolieva vás brucho na tomto mieste? Možný signál rakoviny, na ktorú zomrel Vašo...
Zdroj: Facebook Vašo Patejdl
Zdroj: Facebook Vašo Patejdl
Zdroj: Facebook Vašo Patejdl
Galéria k článku

Slovensko zasiahla smutná správa. Navždy nás opustila jedna z najobľúbenejších a najpopulárnejších osobností súčasnosti. Spoluzakladateľ legendárnej skupiny Elán Vašo Patejdl zomrel po náhlej a ťažkej chorobe. Mal 68 rokov. Informovala o tom samotná kapela v sobotu 19. augusta na sociálnej sieti.
„S nekonečnou bolesťou a prázdnotou v našich srdciach vám oznamujeme, že dnes 19. augusta 2023 v nočných hodinách nás po krátkej a ťažkej chorobe navždy opustil mimoriadny a vzácny človek, náš celoživotný priateľ, výnimočný a geniálny hudobník a hudobný skladateľ megahitov svetovej úrovne, pán Vašo Patejdl. Vašo, ďakujeme Ti za všetko! Odpočívaj v pokoji, modlíme sa za Teba a drž nám tam hore miesto...,“ zverejnila na svojom Facebooku skupina Elán, ktorej bol Vašo členom.
Podľa pôvodných informácií Plus 7 dní mal podľahnúť rakovine pankreasu.
Patejdlova manželka Miluša zverejnila prvé oficiálne informácie o pohrebe na spevákovom Instagrame v pondelok večer. "Posledná rozlúčka sa uskutoční v stedu 30. augusta 2023 od 14.00 v Bazilike Nanebevzetí Panny Marie na pražskom Strahove. Vašo si nesmierne vážil svojich priateľov, ale i fanúšikov a priaznivcov. Možnosť rozlúčiť sa s ním tak budú mať jeho najbližší a kolegovia, ale aj široká verejnosť, pre ktorú bude vyhradený priestor na nádvorí Strahovského kláštora. Ďakujeme všetkým, ktorí Vašovi venujú tichú spomienku. S úctou Miluše Patejdlová."
Vdova po zverejnení detailov o pohrebe na Instagrame upresnila aj príčinu úmrtia Vaša Patejdla. "Môjho manžela zasiahla nečakane, a predovšetkým úplne skryto, veľmi zákerná choroba. Jeho odchod bol zapríčinený dôsledkom celkového vyčerpania organizmu pri progresii zákerného zhubného ochorenia slinivky brušnej. Diagnózu mu lekári oznámili 14 dní predtým, než nastal onen osudný deň. Najprv o svojej chorobe vedel iba sám Vašo a ja, následne potom jeho traja synovia."
Ako môže mať rakovina pankreasu taký rýchly priebeh a čo si treba všímať, aby sa dokázala včas odhaliť? Informuje magazín ZDRAVIE.
Únava a slabosť
Pretrvávajúca únava a slabosť, ktoré sa odpočinkom nezlepšujú, môžu byť príznakom rôznych zdravotných problémov vrátane rakoviny pankreasu. Vplyv rakoviny na funkciu pankreasu môže viesť k zníženiu úrovne energie a celkovej vitality.
Strata chuti do jedla
Výrazné zníženie chuti do jedla sprevádzané pocitom plnosti po konzumácii len malého množstva jedla môže byť príznakom rakoviny pankreasu.
Nevysvetliteľný úbytok hmotnosti
Jedným z charakteristických príznakov rakoviny pankreasu je nevysvetliteľný a neúmyselný úbytok hmotnosti. Ak náhle zhodíte kilá bez toho, aby ste výrazne zmenili svoj jedálniček alebo cvičebný režim, buďte ostražití a zvážte konzultáciu s lekárom.
Všetky aktuálne informácie o nečakanej smrti Vaša Patejdla (reakcie najbližších na jeho posledné chvíle, posledná FOTO pred smrťou, zaujímavosti o jeho živote, osudových ženách a deťoch) nájdete zhrnuté v jednom článku tu:
Bolesť a nepohodlie
Bolesť brucha alebo chrbtice môže signalizovať rakovinu pankreasu. Tieto nepríjemné pocity môžu vzniknúť, keď nádor rastie a začne tlačiť na okolité orgány a tkanivá.
Svrbenie kože
Svrbenie kože, medicínsky známe ako pruritus, môže byť dôsledkom rakoviny pankreasu.
Počuli ste už náš podcast?
Nevoľnosť, zvracanie a zmeny v trávení
Rakovina pankreasu môže viesť k pretrvávajúcej nevoľnosti a vracaniu. Okrem toho sa môžu vyskytnúť zmeny farby stolice, napríklad bledá alebo svetlá stolica alebo tmavý moč.
Žltačka
Žltnutie kože a očí, známe ako žltačka, je spôsobené blokáciou kanálikov, ktorými prúdi žlč do tráviaceho traktu. Jej hromadenie potom môže vyvolať zafarbenie očných bielok a kože.
Príznaky rakoviny pankreasu môžu zahŕňať aj potenie, úzkosti, závraty a cukrovku. V počiatočných štádiách, kedy sa dá ešte pacient zachrániť, sa zvyčajne neprejavuje nijak. Asi sedem z desiatich pacientov lekára vyhľadá pre bolesti krížovej chrbtice. Často sa odhalí až v terminálnom štádiu, kedy má už veľmi rýchly priebeh.
Preto treba dbať na všetky zdravotné prehliadky a nenechať nič na náhodu. Na preventívku máte nárok raz za dva roky.