Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Očami lekára: Ako odhaliť zákernú rakovinu prsníka? 12 varovných znakov, že sa s vaším telom niečo deje!

Žena

Zdroj: iStock

Reklama

Našťastie, dnes je možné rakovinu liečiť aj vyliečiť. V niektorých prípadoch môžeme dokonca ovplyvniť jej vznik. Skúsený lekár radí, ako sa jej vyhnúť.

Po srdcovocievnych chorobách je rakovina druhou najčastejšou príčinou úmrtí v krajinách OECD (organizácia 34 ekonomicky najvyspelejších štátov sveta). Podľa údajov z roku 2015 pripadá na100-tisíc obyvateľov Slovenska 277 nových prípadov rakoviny ročne, čo zhruba zodpovedá priemeru. Zarážajúce však je, že máme tretiu najvyššiu úmrtnosť.

Neodkladajte prehliadky. NAOZAJ!

Vďaka obrovskému pokroku v medicíne sa dnes dá rakovina celkom dobre liečiť a označenie smrteľné ochorenie sa postupne mení na chronické. Pri mnohých typoch existujú dokonca veľké šance na úplné vyliečenie, ale predpokladajú VČASNÚ DIAGNOSTIKU. V týchto prípadoch hrá čas naozaj veľkú rolu. Ak je nádor ešte malý a lokálne ohraničený, sú šance väčšinou vysoké.

PRSIA

Doc. MUDr. Vladimír Bella, PhD.,

primár mamologického oddelenia Onkologického ústavu svätej Alžbety, odborník na Linke pomoci Ligy proti rakovine

Najvyššou rizikovou skupinou rakoviny prsníka sú ženy, práve ona je najčastejšou príčinou úmrtia slovenských žien spomedzi rakovinových ochorení. Podľa mamológa zvyšuje riziko okrem genetickej predispozície aj vek, nerodenie, nedojčenie, obezita po prechode a užívanie alkoholu. Nezabúdajte na pravidelné preventívne prehliadky u lekára a svojim prsiam venujte pozornosť aj samy. Vysvetlíme vám, na ktoré zmeny prsníkov si treba dávať pozor.

Zdroj: Shutterstock

Dávajte si na seba pozor.

Kontroluje vám lekár aj prsia?

Súčasťou preventívnej prehliadky u gynekológa má byť aj vyšetrenie prsníkov. ,,Pozostáva z rodinnej a osobnej anamnézy, pohľadu, pohmatu prsníkov, pazúch, v oblasti nad a pod kľúčnou kosťou a pri expresii sa stisnutím dvorca prsníka a bradavky pátra po výtoku z prsníka,“ vysvetľuje MUDr. Bella. Po vyšetrení prsníkov gynekológ odporučí možnosť vyšetrenia prsníkov ultrazvukom u ženy do 40 rokov a mamografické vyšetrenie u ženy nad 40 rokov. Tie by pravidelné mamografické vyšetrenie mali absolvovať raz za dva roky.

Čo si treba všímať?

✤ Asymetriu prsníkov

✤ asymetriu a zmenu veľkosti bradaviek

✤ vtiahnutie kože prsníka

✤ bolestivosť v prsníkovej žľaze a okolí

✤ začervenanie a opuch

✤ zmenu farby kože

✤ tumorózne zmeny kože

✤ vtiahnutie bradavky

✤ ekzém a iné kožné zmeny na bradavke

✤ sekrét z bradavky

✤ zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší alebo v oblasti kľúčnej kosti

✤ rozšírenie žilnej pletene.

Ako si robiť samovyšetrenie prsníkov?

Ideálny čas je podľa lekára jeden až dva dni po skončení menštruácie. Prsia sú vtedy bez výrazných hormonálnych vplyvov a ľahšie sa vyšetrujú. Ženám v klimaktériu sa odporúča vykonávať ho každý prvý deň v mesiaci.

Zdroj: Shutterstock, RCA

Čo by mala vedieť každá žena?

1. krok: Samovyšetrenie pohľadom

V stoji pred zrkadlom treba zmeny na prsníkoch pozorovať v týchto polohách:

– ruky voľne spustené pozdĺž tela

– ruky za hlavou

– ruky v bok

– ruky v predklone, keď visia voľne spustené

Následne si dajte ruky za hlavu a prezrite si prsníky spredu a z oboch strán.

2. krok: Samovyšetrenie pohmatom

Začnite v stoji. ,,Každý prsník treba vyšetriť bruškami troch stredných prstov, krúživými pohybmi, od horného vonkajšieho kvadrantu, v smere hodinových ručičiek, smerom k bradavke. Odporúča sa najprv jemným tlakom vyšetriť povrchové vrstvy žľazy a druhýkrát výraznejším tlakom hlbšie vrstvy žľazy,“ uvádza onkológ. Nezabudnite si vyšetriť aj oblasť pod i nad kľúčnou kosťou a tiež aj oblasť pazuchy, všímať si každú zmenu, ktorá pri predchádzajúcich vyšetreniach nebola prítomná.

3. krok: Na rade sú bradavky

Po prehmataní prsníkov jemne zatlačte na bradavky a zistite, či z nich niečo nevyteká. ,,Pri sprchovaní si treba po namydlení kože zdvihnúť pravé rameno, ľavou rukou si vyšetriť pravý prsník a pravou rukou ľavý.“

4. krok: Ešte raz poležiačky

Pri vyšetrovaní prsníkov poležiačky si podložte vyšetrovanú stranu malým vankúšom a opäť si bruškami troch stredných prstov vyšetrite prsník po jednotlivých kvadrantoch. Na záver si poležiačky vždy prehmatajte uzliny v podpazuší a v oblasti kľúčnych kostí.

Čo si treba všímať?

Ako možné rizikové príznaky karcinómu prsníka uvádza lekár asymetriu prsníkov, asymetriu a zmenu veľkosti bradaviek, vtiahnutie kože prsníka, bolestivosť v prsníkovej žľaze a okolí, začervenanie a opuch kože, zmenu farby kože, tumorózne zmeny kože prsníka, vtiahnutie bradavky jedného alebo oboch prsníkov, ekzém a iné kožné zmeny na bradavke, sekrét z bradavky, zväčšené lymfatické uzliny v podpazuší alebo v oblasti kľúčnej kosti či rozšírenie žilnej pletene.

Nie každý z týchto príznakov je jednoznačne spojený s karcinómom prsníka. Veľmi často sa vyskytujú pri benígnych, teda nezhubných ochoreniach prsníka. Preto skôr, ako začnete panikáriť, počkajte si na vyjadrenie lekára.

Vyberáme pre vás niečo PLUS