Zbaviť sa navždy prebytočných kíl nepomôže žiadna zázračná diéta, ale doživotná zmena stravovacích návykov. Skúste si osvojiť aspoň niektoré z našich tipov a trikov. Uvidíte, že váha pôjde dole aj bez nejakého prísneho diétneho programu.

1. Stopujte si čas pri jedle

Nastavte si časovač na dvadsať minút a jedzte tak pomaly, aby vám jedlo vydržalo až do konca časového limitu. Naučiť sa jesť pomaly je základným návykom, ktorý vám pomôže zhodiť nejaké to kilo bez toho, aby ste museli dodržiavať špeciálny diétny plán. Dajte vášmu žalúdku čas, aby stihol mozgu oznámiť, že je plný. Odnaučíte sa tak prejedaniu.

2. Spite minimálne 7 hodín denne

Podľa vedcov z univerzity v Michigane stačí pridať denne jednu hodinu spánku k obvyklému počtu, a ročne môžete schudnúť až 6,5 kg. Vedci sledovali vzorku žien, ktoré denne skonzumovali okolo 10 000 kJ denne, čo je bežný príjem človeka, ktorý nedrží diétu. Zistili, že spánok nahradil iné aktivity, napríklad zobkanie pri televízii, a preto znížil celkový kalorický príjem sledovaných osôb o 6%. Je navyše preukázané, že ak spíte menej ako 7 hodín denne, máte výrazne väčší sklon k prejedaniu.

3. Servírujte veľa zeleniny

Ku každej večeri si dajte minimálne 100 g čerstvej surovej zeleniny. Skúste servírovať viac druhov, je potom väčšia pravdepodobnosť, že ju zjete. Vyhýbajte sa tučným dresingom. Miesto nich skúste zeleninu len trochu pokvapkať citrónom, olivovým olejom a posypať tekvicovými semienkami. Hneď vám bude chutiť lepšie.

4. Jedzte polievky

Zaraďte do svojho denného menu polievky typu vývar. Majú len málo kilojoulov, ale zasýtia vás, a vy potom zjete menej kaloricky výdatnejšieho hlavného chodu. Pozor však na polievky krémové. Tie zahusťované zápražkou a smotanou vydajú za hlavný chod.

5. Dajte si cereálie

Cereálie ako je prírodná hnedá ryža, ovsené vločky, jačmeň, pohánka a ďalšie celozrnné obilniny vám pomáhajú zaplniť žalúdok a na dlhší čas zamestnať váš organizmus. Ale aj s nimi zaobchádzajte opatrne. Pokiaľ máte okolo 40, mali by ste zjesť maximálne jednu štandardnú porciu pečiva (viaczrnný rožok, krajec chleba) denne.

6. Pite bez cukru

Vyraďte z jedálnička všetky sladené nápoje a nahraďte ich vodou ochutenou napríklad citrónom alebo pomarančom a mätou. Skúste ľadový sypaný ovocný čaj alebo zelený čaj s ľadom a citrónom. Všetky sladené nápoje obsahujú veľa cukru, ktorý je pre vás úplne zbytočný. Keď ho vyradíte z nápojov, ušetríte svoj organizmus denne okolo 10 čajových lyžičiek cukru. Čas od času si potom môžete dopriať malý dezert podľa chuti.

7. Alkohol len s mierou a bez pridaných cukrov

Alkohol má pomerne dosť kalórií a tiež cukrov. Pokiaľ teda chcete schudnúť, musíte s ním počítať do celkového denného kalorického príjmu. Vyhýbajte sa všetkým sladeným drinkom, koktailom a pivu. Naopak, víno si čas od času doprajte, má menej cukru, než väčšina nízkokalorických limonád.

8. Jedzte doma

Ak je to len trochu možné, jedzte čo najviac doma vami pripravené jedlo. Len tak budete mať kontrolu, z akých surovín je jedlo pripravené. Navyše pri varení sa načucháte a naochutnáváte dosť, takže vám budú stačiť menšie porcie. Navyše si môžete vziať na druhý deň jedlo do práce, takže ušetríte.

9. Jedzte len polovicu, druhú si schovajte na neskôr

Ak ste odkázaní na stravovanie v reštauráciách a podnikových jedálňach, kde zvyčajne servírujú veľké porcie a nie vždy práve diétne menu, naučte sa jesť len polovicu. Kúpte si malú uzatvárateľnú plastovú krabičku a hneď ako vám prinesú jedlo na stôl, polovicu porcie do nej odložte a nechajte si ju na večeru. Uvidíte, že vám polovica veľkej porcie bude stačiť. A ak nie, dojete ju popoludní namiesto desiaty.

10. Servírujte si jedlo na menších tanieroch

Vymeňte klasické taniere za dezertné. Zmestí sa na ne menej a budete mať pocit, že ste jedli dosť. Podľa dietológov môžete tým, že budete jesť na objem menej, zhodiť až 20 kg za rok.

11. Objednávajte si, čo naozaj chcete

V reštaurácii si objednávajte jedlo, tak ako vám vyhovuje. Nehanbite sa požiadať o výmenu prílohy, napríklad knedlí, za menej kalorické zemiaky či ryžu. Ako hlavný chod si dajte polievku a predjedlo, alebo požiadajte o detskú porciu. O predjedlo a dezert sa pokojne podeľte s priateľom či kamarátkou. Požiadajte o malý zeleninový šalát, aj keď nie je v menu. Jesť to budete vy a na reštaurácii je vám vyhovieť. Ak s tým má obsluha problém, choďte inam. Konkurencia je dnes obzvlášť v mestách obrovská.

12. Doprajte si bezmäsité dni

Aspoň jeden deň v týždni si dajte bez mäsa. Nahraďte proteíny menej tučnými mliečnymi výrobkami alebo strukovinami. Dajte odpočinúť zažívaniu a ušetríte na kalóriách aj na mäse. Navyše môžete objavovať nové a nové druhy zeleniny. Nebojte sa experimentovať.

13. Spáľte denne o 100 kalórií viac

Tým, že denne spálite o 100 kalórií viac, môžete za rok zhodiť až 4,5 kg. Pritom k tomu stačí denne 30 minút pohybu. Skúste napríklad:

prechádzka 1,5 km (20 minút)
práca v záhrade (20 minút)
kosenie trávnika (20 minút)
upratovanie domácnosti (20 minút)
jogging (10 minút)