Reklama

Dr. Bubán odhalil 15 príčin, prečo vás bolí brucho: Tieto príznaky nepodceňujte, môže to byť veľmi vážne!

MUDr. Miloš Bubán

Zdroj: Cas.sk

Reklama

Aj vy občas cítite tlak, pálenie,rezanie či ostrú bolesť v oblasti brucha a neviete, čo tieto problémy spôsobuje? Zistite to čím skôr!

Môžu byť krátkodobé, zrazu prídu a hneď aj odídu, alebo sa bolesti ukážu len po jedle či nalačno. Neraz sa zjavia po diétnej chybe, keď to preženieme s mastným či s alkoholom. Ktorý orgán v bruchu, a je ich tam dosť, máme za to viniť?

Na možné príčiny sme sa opýtali gastroenterológa a primára odborných ambulancií v železničnej nemocnici a poliklinike v Bratislave MUDr. Miloša Bubána.

1. Žlčové kamene

Tvoria sa v žlčníku, malom vačku pod pečeňou, kde sa hromadí-skladuje žlč podľa toho, ako to trávenie potrebuje. Žlčové kamene spôsobujú rôzne ťažkosti bolesťou počnúc až po zablokovanie odtoku žlče, najmä keď sa dostanú do vonkajších žlčových ciest a nedovolia odtekať žlči do čreva. Vtedy už človek aj ožltne. Nespôsobuje to však vírus ako pri vírusových hepatitídach, príčinou je prekážka v žlčových cestách. Bolesť spôsobenú žlčníkom cítime zväčša na pravej strane brušnej dutiny hore, pod pravým rebrovým oblúkom a niekedy vyžaruje až smerom dozadu a pod pravú lopatku. Najčastejšie to býva po konzumácii mastných jedál. Takéto jedlá dráždia žlčník, a ten sa môže aj zapáliť, čo tiež býva sprevádzané bolesťou. V každom prípade vyhľadajte lekára a dajte sa vyšetriť.

2. Pankreatitída

Zápal pankreasu môže vyvolať pálčivé bolesti v hornej časti v strede brucha. Niektorí ľudia majú dokonca vystreľujúce bolesti až do chrbta. Niektorí pacienti sa nakláňajú dopredu alebo si ľahnú na chrbát, aby sa im od bolesti uľavilo. Hľadajú tzv. úľavovú polohu. Bolesť sa zvykne zmeniť na tupú alebo prejde do pocitu na vracanie či samotného vracania.

Vinníka treba hľadať neraz aj v nadmernom pití alkoholu. Pankreasu neprospieva ani fajčenie. A to vlastne neprospieva žiadnemu orgánu v našom tele. Zápal pankreasu je veľmi vážny a často si vyžaduje hospitalizáciu.

3. Reflux

Žalúdkovo-pažerákový reflux môže vyvolať pálčivé bolesti v hornej časti brucha a spodnej časti hrudného koša. Príčina? Záklopka, ktorá oddeľuje žalúdok od pažeráka, je slabá a prepúšťa jedlo aj kyseliny zo žalúdka smerom hore do pažeráka. Keď jete priveľa nezdravých potravín (mastné), môžete túto situáciu ešte viac zhoršiť.

Čo zaberá? Schudnúť pár kíl, dávať si pozor na to, čo jeme, nepracovať v predklone, mať pri spaní uloženú vyššie hornú časť tela, nielen hlavu a antacidá či niektoré zásadité minerálky. No a v ponuke je v súčasnosti veľké množstvo účinných liekov.

Zdroj: iStock

Hýbte sa nie je len otrepané klišé, je to základ nášho zdravia.

4. Divertikulitída

Je zápal balónikovitej vydutiny na čreve. Na stene čreva, najmä hrubého, sa tvoria balónikovité vydutiny – divertikuly, najmä tam, kde je stena čreva oslabená. Vekom sa výskyt divertikulov zvyšuje. Keď sa tieto miesta infikujú, nastáva zápal čreva. Je to dôsledok nedostatku vlákniny v strave – jeme málo zeleniny, celozrnného pečiva či čerstvého ovocia. Zápal tiež podporuje dehydratácia a nedostatok pohybu. Príčiny sú aj v obezite, chronickej zápche, užívaní niektorých liekov. Ak sa zapálená vydutina prederaví, obsah čriev sa dostane do brušnej dutiny a vyvolá to zápal pobrušnice, ktorý je veľmi nebezpečný, lebo ohrozuje život človeka. Brucho je vtedy na dotyk tvrdé, napnuté a veľmi bolestivé, môže dôjsť k vracaniu a zvýšeniu teploty. Tento stav si vyžaduje okamžitú návštevu lekára, postihnutí sú často hospitalizovaní. A perforácia, samozrejme, prináša neodkladný, život zachraňujúci, operačný zákrok.

5. Intolerancia na laktózu

Na túto intoleranciu trpia milióny ľudí na celom svete. Vyvoláva mierne bolesti brucha, nadúvanie, plynatosť, hnačky či nevoľnosť.

Riešenie? Z jedálneho lístka treba vyradiť mlieko a mliečne výrobky s laktózou. Nahradiť ich môžete napríklad kefírom, kyslým mliekom a v obchodoch dostanete už aj bezlaktózové mlieka aj mliečne výrobky.

6. Intolerancia na glutén

Niektorí ľudia reagujú na glutén – proteín z pšenice, jačmeňa a raže, hovoríme, že majú celiakiu. Glutén spôsobuje poškodenie v tenkom čreve, ktoré potom nepracuje normálne – nedokáže prijímať živiny. Ak si postihnutí nedajú pozor, stav sa môže skončiť chudokrvnosťou, chronickou hnačkou, stratou hmotnosti či dokonca podvýživou. U žien nastanú aj poruchy menštruácie až neplodnosť. Liečba je, našťastie, jednoduchá – vylúčiť úplne lepok z prijímanej potravy.

Zdroj: iStock

Čerstvá zelenina a ovocie
patria k najzdravším
jedlám.

7. Endometrióza

Postihuje len ženy a to vtedy, keď sa bunky z maternice dostanú do iných častí tela, obvykle do panvy, a tam začnú rásť. Bolesti, nepravidelné krvácanie sú dôsledkom. Endometriózu je ťažké diagnostikovať, ženu musí dôkladne vyšetriť gynekológ. Pomôže chirurgická operácia, ale lieči sa aj podávaním hormónov a liekov proti bolestiam.

8. Štítna žľaza

Čudujete sa, čo má štítna žľaza spoločné s bruchom, keď je v krku? Nuž, je toho veľa. Tento malý motýlik v hrdle totiž reguluje mnohé činnosti tela a pravdou je, že pôsobí na každú bunku nášho organizmu. Ak štítna žľaza funguje príliš rýchlo, zrýchľuje sa aj činnosť v tráviacom trakte a to môže vyvolávať bolesti brucha a kŕče s hnačkami, chudnutím, výraznou potivosťou a celkovým nepokojom. Ak, naopak, funguje príliš pomaly, trávenie sa spomalí a to vedie k bolestiam a zadržiavaniu plynov, zápche. Pacienti majú pocit chladu, sú spomalení a neraz ich posielajú aj k psychiatrovi. V každom prípade treba dodržiavať pokyny endokrinológa, jesť veľa ovocia a zeleniny, vlákninu a dodržiavať zdravý životný štýl s primeraným oddychom.

Video Player is loading.
Stream Type LIVE
Advertisement
Current Time 0:00
Duration 0:00
Remaining Time 0:00
Loaded: 0%
    • Chapters
    • descriptions off, selected
    • subtitles off, selected
    Štítna žľaza je nenahraditeľná, má obrovský vplyv na zdravie: Čo sa deje, keď nefunguje správne?

    9. Žalúdkové vredy

    Vredy v žalúdku a na dvanástniku sú častou príčinou bolestí brucha. Väčšinou postihujú stred a hornú časť brucha. Niekedy sa zjavia po jedle (žalúdkové vredy) alebo nalačno (vredy dvanástnika). Ľudia, ktorí majú dvanástnikové vredy, sa od bolesti môžu budiť aj v noci. V etiológii môže hrať dôležitú úlohu aj baktéria Helicobakter pylori. Na liečbu sa často používajú antibiotiká v kombinácii s ďalšími liekmi a prípravkami proti kyslosti žalúdka.

    Zdroj: iStock

    Zdravý životný štýl, pohyb a štíhla postava zabraňujú vzniku mnohých komplikácií.

    10. Žuvačky bez cukru

    Ak konzumujete priveľa sorbitolu, ktorý sa nachádza v mnohých výrobkoch bez cukru, môže to vyvolať bolesti brucha. Nežujte priveľa žuvačiek bez cukru či iných potravín so sorbitolom.

    11. Stres

    Môže vyvolať bolenie hlavy, vysoký tlak, nespavosť aj problémy so žalúdkom. Depresia a aj iné poruchy psychiky môžu byť spojené s tráviacimi ťažkosťami ako aj so symptómom dráždivého čreva. Inými slovami, aj depresia môže vyvolať bolesti brucha, ale platí to tiež naopak, bolesti brucha dokážu vyvolať depresiu.

    12. Zápal slepého čreva

    Správne je zápal červovitého prívesku, ktorý zo slepého čreva vyrastá. Väčšina postihnutých pociťuje náhle bolesti, ktoré vznikajú zväčša v hornej strednej časti brucha a postupne sa prenesú do pravého podbruška, silnejú, až treba volať prvú pomoc. Najčastejšie apendititída postihuje deti a tínedžerov. Bolesti môže sprevádzať teplota a iné príznaky. Slepé črevo môže aj prasknúť a ohroziť život pacienta – vtedy je vždy nutná operácia. Ale neraz je potrebná len konzervatívna liečba a v poslednom čase sa dokonca začína preferovať.

    Video Player is loading.
    Stream Type LIVE
    Advertisement
    Current Time 0:00
    Duration 0:00
    Remaining Time 0:00
    Loaded: 0%
      • Chapters
      • descriptions off, selected
      • subtitles off, selected
      Zápal slepého čreva? Zistite, kedy bolesť v bruchu znamená vážny problém!

      Zdroj: iStock

      Nič nenechávajte na náhodu a dajte sa vyšetriť, aby ste v prípade potreby mohli začať so skorou liečbou.

      13. Crohnova choroba

      Zápalové ochorenia čriev postihujú tenké aj hrubé črevo. Crohnovu chorobu aj ulceróznu kolitídu vyvoláva zápal, ktorý spôsobuje zjazvenie či blokovanie čriev a to zasa spôsobuje bolesti brucha, ako aj krvácanie z tráviaceho traktu a môže sliznicu pacienta postihovať v rozličnom rozsahu. Symptómy sú chronické, ale môžu sa objavovať v cykloch, čo sťažuje diagnózu. Tieto ťažkosti sa nesmú podceňovať a patria do rúk lekárov – v neskorších štádiách môžu bez liečby ohroziť život.

      14. Rakovina

      Zdá sa to nepravdepodobné, ale rakovina ktoréhokoľvek orgánu v brušnej dutine môže vyvolávať bolesti brucha, ale väčšinou len v neskorých štádiách. A sú tam aj iné príznaky, ako strata apetítu, chudnutie a zmeny stolice. Ak je niekto zvyknutý chodiť na veľkú potrebu raz za deň a počas niekoľkých týždňov sa to výrazne zmení – ide len každý tretí deň, vyžaduje si to zvýšiť pozornosť a okamžite vyhľadať lekára. A hlavne sa nebáť kolonoskopického vyšetrenia, ktoré je pri diagnostike stále zlatým štandardom. Jedine včasná diagnostika je korunovaná úplným vyliečením rakoviny!!!

      15. Nepriechodnosť čreva

      Veľmi významný dôvod bolesti brucha je aj ileus, ľudovo mizerére, teda črevná nepriechodnosť. Tá tiež spôsobuje bolesť brucha, a to prudkú a kolikovitú, ktorá postupne rastie, môže mať rôzne príčiny: mechanickú prekážku, cievne poškodenie výživy čreva a mnohé iné. Riešením je neraz operačný zákrok.

      Zdroj: iStock

      Príčinou mnohých ochorení
je stres, naučte sa vypnúť
a venovať čas len a len sebe.