Reklama

19 dôležitých otázok o očiach: Lekár prezradil, čo zanedbávame a kde robíme najväčšie chyby

Oči sú brána do našej duše.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Oči sú brána do našej duše. Treba si na ne dávať pozor po celý rok, v lete obzvlášť. Primára očnej kliniky NeoVízia MUDr. Radovana Piovarčiho sme sa opýtali, ako si chrániť oči v lete a ako sa starať o zrak po celý rok.

1 Ako sa máme my ženy starať o oči?

Do starostlivosti očného lekára nepatria len oči samotné, ale aj ich okolie - obočie, mihalnice. Pre očného lekára je okolie oka dôležité z hľadiska výskytu prejavov niektorých celkových ochorení, ako sú napríklad hypercholesterolémia (zvýšená hladina cholesterolu v krvi), alergie, niektoré autoimunitné ochorenia, ochorenia obličiek, prípadne nádorové ochorenia. Pri očiach sa treba mať na pozore pred nadmerným vystavovaním sa všetkým druhom žiarenia: infračervenému, intenzívnemu viditeľnému svetlu aj ultrafialovému žiareniu.

2 Čo vplýva na ich kvalitu?

Kvalitu zraku ovplyvňujú viaceré faktory. V letných mesiacoch je to najmä klimatizácia. Tá spôsobuje vysychanie sliznice oka – oči môžu byť suché, slzia, pália, režú. V zimných mesiacoch sú to zasa prekúrené miestnosti, ktoré vyvolávajú podobné ťažkosti. Riešením môže byť kvap- kať si do očí takzvané umelé slzy, ktoré povrch oka zvlhčujú. Únava a nedostatok spánku tiež prispievajú k tomu, že oči nezaostria, pretože aj ony potrebujú oddych a spánok. Zrak zlepšuje pobyt v prírode s množstvom zelene, vtedy preostrujeme do diaľky a uvoľňujeme očné svaly, ktoré sú po sedení pri počítači a zaostrovaní do blízka napäté a unavené.

3 Na čo si dávať pozor?

Infračervené svetlo môže mať za následok predčasný vznik sivého zákalu, niektoré zložky viditeľného svetla môžu z dlhodobého hľadiska poškodiť oblasť žltej škvrny. Oko je dobre chránené pred UV žiarením, ale nadmerná expozícia často spôsobuje predčasné starnutie kože v okolí oka, vrásky. Spojovkové tkanivo oka môže degenerovať a v očnej štrbine tak vznikajú belavo-žltasté fliačky. UV žiarenie však môže naštartovať aj proces malignizácie pigmentového névu (znamienka) na zhubný melanóm so všetkými rizikami. V posledných rokoch je veľký problém kombinácia práce pri počítači v klimatizovanom priestore pod umelým osvetlením, čo môže vyvolať rezanie očí, začervenanie a únavu. V neposlednom rade sú to aj úrazy oka.

Zdroj: Shutterstock

Ako sa máme my ženy starať o oči?

4 Čo je pre oči nebezpečné práve v letnom období?

Jar a suché leto je pre alergikov so sennou nádchou najťažšie obdobie. Druhú skupinu sezónnych ťažkostí tvoria zápaly spojoviek z kúpania sa v prírodnej vode a v bazénoch. Nebezpečnejšie sú zápaly rohov- ky najmä u používateľov kontakt- ných šošoviek. Častejšie sú aj úrazy, najmä športové.

5 Ako na zrak pôsobí chlórová či špinavá voda?

Dezinfekcia v bazénoch často vyvoláva podráždenie, začervenanie a rezanie očí. Vtedy postačuje vypláchnutie očí upokojujúcimi kvapkami. Ideálne je plávať s plaveckými okuliarmi. Najčastejšími infekciami sú bakteriálne hnisavé zápaly spojoviek, ktoré veľmi dobre reagujú na lokálne podané antibiotiká. Menej časté sú vírusové infekcie. Na oku u nositeľov šošoviek alebo s poruchou imunity sa však môže objaviť plesňová alebo parazitárna infekcia s nutnou zdĺhavou a komplikovanou liečbou. Pri používaní kontaktných šošoviek treba dodržiavať všetky odporúčania výrobcu a lekára.

Zdroj: Shutterstock

Slnečné okuliare nás majú chrániť pred všetkými druhmi žiarenia.

6 Vraj sú slnečné okuliare zbytočné, oko sa dokáže pred slnkom chrániť samo...

Slnečné okuliare nás majú chrániť pred všetkými spomínanými druhmi žiarenia. Oko sa do určitej miery vie chrániť samo, ale okuliare nám jednoznačne uľahčujú život v prípade nadmernej svetloplachosti. Umožňujú tráviť dlhší čas v extrémnejších podmienkach (hory, sneh, more) a zabraňujú predčasnému starnutiu citlivej kože mihalníc. V istých prípadoch je nosenie kvalitných tmavých okuliarov nutnosťou.

7 Ako na náš zrak vplýva klimatizácia?

Ak si predstavíme, ako často klimatizačné zariadenia čistia, tak rovnaký „čistý“ vzduch dýchame a taký sa nám dostáva aj do očí. Vzduch, ktorý prúdi do tváre a očí, spôsobuje zrýchlené odparovanie sĺz, častejšiu potrebu žmurkania, zvýšenú tvorbu sĺz až nekontrolovateľné slzenie. Ochrana je v tomto prípade komplikovaná. Účinnou pomôckou v prípade ťažkostí pri dlhodobom pobyte v takomto priestore je použitie umelých ochranných sĺz a v aute si nenastavovať prúdenie vzduchu priamo na tvár.

Zdroj: Shutterstock

Po každej hodine sa vzdiaľte od počítača, pozerajte sa von oknom.

8 Kedy ísť na operáciu očí?

Najčastejšou operáciou oka je odstránenie sivého zákalu a refrak-čné operácie na odstránenie potreby nosenia okuliarov, no rozsah očnej chirurgie je omnoho širší. Môže ísť o ochorenia mihalníc s nedostatočným priliehaním k povrchu oka: entropium alebo ektropium. Oslabenie až prevísajúca koža hornej mihalnice so zúžením zorného poľa. Nádorové ochorenie okolia oka. Samostatnú skupinu tvoria operácie proti škúleniu. Je to široká téma.

9 Veľa žien sa operácie očí bojí. Čo sa pri nej deje?

Operácia je posledný krok celého procesu od rozhovoru s pacientom o jeho ťažkostiach cez detailné vyšetrenia a diagnostický záver. Až na jeho podklade vieme ponúknuť aj chirurgické riešenie. Príprava na operáciu je rovnako dôležitá ako samotný zákrok. Ak niekto z medicínskeho hľadiska nie je na určitú operáciu vhodný, nemal by ju nikdy podstúpiť. Žiaľ, nie všade sa táto zásada dodržiava.

Samotná výmena šošovky z dôvodu sivého zákalu alebo aj refrakčná výmena šošovky (PRELEX) sú krátke, približne 10-minútové bezbolestné zákroky v lokálnej anestézii. Skúsený chirurg so zohratým operačným tímom, ktorý vykonáva takéto operácie denne, je zárukou bezpečnosti a pooperačnej spokojnosti operovaného. Predoperačná príprava, priebeh operácie aj pooperačná starostlivosť tvoria vysoko prepracovaný systém, ktorý sa drží najnovších trendov a poznatkov svetových centier. Aj keď opatrnosti nikdy nie je dosť, tohto zákroku sa naozaj netreba báť.

10 Ako sa správa oko po operácii napríklad sivého zákalu?

Oko je do nasledujúceho dňa prelepené. Na druhý deň po operácii často ani nevidno, že sme niečo operovali. Po operácii však môže byť oko dočasne podráždené, červené, mierne opuchnuté. Kvalita videnia štandardne už prvé dni po operácii dosahuje okolo 80-100 %. No proces hojenia, stabilizácie a zlepšenia videnia je veľmi individuálny a závisí od mnohých faktorov.

11 Čo signalizuje očné problémy?

Príznakov je veľa. Od zhoršenia videnia jedného alebo oboch očí cez začervenanie, slzenie, opuch, bolesť okolia oka alebo oka samotného, zmena postavenia očí, veľkosti a tvaru zrenice, farby dúhovky...

12 Kedy sa meria vnútroočný tlak a prečo?

Meranie vnútroočného tlaku je súčasťou každého oftalmologického vyšetrenia a zmena jeho hodnoty je vždy podozrením pre zelený zákal (glaukóm). Príčin vzostupu tlaku je viacero a všetky si vyžadujú rôzne diagnostické a liečebné postupy.

Zdroj: Shutterstock

Ak vidíte v ráme na mieste, ktoré je rovné, trhlinky a zakrivenia, urýchlene choďte k očnému lekárovi.

13 Rozdiely medzi sivým a zeleným zákalom sú...

Sivý zákal je zákal šošovky v oku a dá sa odstrániť výmenou šošovky za umelú, pričom sa videnie vráti do pôvodného stavu. Takto sa môžete pri operácii zbaviť aj všetkých okuliarov. Pri zelenom zákale dochádza k dlhodobému poškodeniu zrakového nervu s poklesom periférneho videnia zo zvýšeného tlaku v oku.

14 Prečo chodiť na preventívne prehliadky?

Nie všetky ochorenia oka sa od začiatku prejavujú ťažkosťami. Preventívne vyšetrenia vedia odhaliť skoré štádium ochorenia oka, začať liečbu a zabrániť rozvoju ochorenia do pokročilého štádia.

15 Aké ďalšie zdravotné problémy môže odhaliť očné vyšetrenie?

Príkladom sú cukrovkové zmeny na očnom pozadí, ktoré u diabetika odzrkadľujú úspešnosť liečby. Podobne je to s vysokým krvným tlakom a aterosklerózou. Cievy v oku sú jediné voľne viditeľné cievy v našom tele a ich obraz v oku odzrkadľuje ich stav napríklad v mozgu aj srdci. Ďalšou skupinou sú niektoré auto­imunitné a infekčné ochorenia.

16 Ako často si môžeme kvapkať očné kvapky?

Dĺžku aj frekvenciu používania očných kvapiek vždy konzultujte s očným lekárom, väčšina kvapiek môže mať vedľajšie účinky.

Zdroj: Shutterstock

Dĺžku aj frekvenciu používania očných kvapiek vždy konzultujte s očným lekárom.

17 Pomáha mrkva zraku?

Aj keď je mrkva pre správnu funkciu oka dôležitá, okuliarov nás nezbaví. Jej pôsobenie je na úrovni sietnice vnútri oka. Dôležité sú však aj ostatné druhy zeleniny: listová, kukurica, citrusy. Ďalej sú to ryby a nenasýtené omega-3 mastné kyseliny. Význam má aj správny pitný režim. Roky sa vedú diskusie, či káva oku škodí alebo pomáha. No oku určite neprospieva fajčenie.

18 Dajú sa oči trénovať?

Počas práce v kancelárii si robte krátke pauzy. Po každej hodine sa vzdiaľte od počítača, pozerajte sa von oknom alebo sa prejdite a rozhliadajte po okolí aspoň päť minút. Veľmi pomáhajú cviky. Zatvorte na chvíľu oči, gúľajte nimi pod viečkami a následne nimi opisujte pomyselný štvorec, obdĺžnik alebo kruh a pritom zrak v jednotlivých jeho polohách na pár sekúnd zadržte.

Zdroj: Shutterstock

Pravidelné preventívne očné prehliadky môžu odhaliť ochorenia v počiatočnom štádiu.

19 Vaša rada na záver...

Oči sú bránou do duše a krásne oči sú významným prvým kontaktom. Chráňte si ich a starajte sa o ne. Krásne a slnečné leto!

Vyberáme pre vás niečo PLUS