4 Čo je pre oči nebezpečné práve v letnom období?

Jar a suché leto je pre alergikov so sennou nádchou najťažšie obdobie. Druhú skupinu sezónnych ťažkostí tvoria zápaly spojoviek z kúpania sa v prírodnej vode a v bazénoch. Nebezpečnejšie sú zápaly rohov- ky najmä u používateľov kontakt- ných šošoviek. Častejšie sú aj úrazy, najmä športové.

5 Ako na zrak pôsobí chlórová či špinavá voda?

Dezinfekcia v bazénoch často vyvoláva podráždenie, začervenanie a rezanie očí. Vtedy postačuje vypláchnutie očí upokojujúcimi kvapkami. Ideálne je plávať s plaveckými okuliarmi. Najčastejšími infekciami sú bakteriálne hnisavé zápaly spojoviek, ktoré veľmi dobre reagujú na lokálne podané antibiotiká. Menej časté sú vírusové infekcie. Na oku u nositeľov šošoviek alebo s poruchou imunity sa však môže objaviť plesňová alebo parazitárna infekcia s nutnou zdĺhavou a komplikovanou liečbou. Pri používaní kontaktných šošoviek treba dodržiavať všetky odporúčania výrobcu a lekára.

Slnečné okuliare nás majú chrániť pred všetkými druhmi žiarenia.
Zdroj: Shutterstock

6 Vraj sú slnečné okuliare zbytočné, oko sa dokáže pred slnkom chrániť samo...

Slnečné okuliare nás majú chrániť pred všetkými spomínanými druhmi žiarenia. Oko sa do určitej miery vie chrániť samo, ale okuliare nám jednoznačne uľahčujú život v prípade nadmernej svetloplachosti. Umožňujú tráviť dlhší čas v extrémnejších podmienkach (hory, sneh, more) a zabraňujú predčasnému starnutiu citlivej kože mihalníc. V istých prípadoch je nosenie kvalitných tmavých okuliarov nutnosťou.