Reklama

21 varovných signálov tela, ktoré vám môžu zachrániť život: TOTO by ste nikdy nemali ignorovať!

Varovné príznaky nepodceňujte.

Zdroj: Shutterstock

Reklama

Bolieva vás často hlava, brucho, chrbát? Máte suché pery, pri stúpaní po schodoch lapáte po dychu? Pozor na to! Možno vás telo upozorňuje, že máte vážny problém.

Čo vám chce povedať vaše telo? Dobre si všímajte tieto dôležité signály!

1. Bolieva vás hlava?

Niekedy trpíme bolesťami hlavy, lebo sme sa málo vyspali alebo je na vine migréna. Ale veľmi silné bolesti a k tomu vracanie či strnutie šije znamenajú aj niečo omnoho vážnejšie – napríklad mozgovú aneuryzmu. Pri nej sa cieva v mozgu vyduje a ak praskne, krv sa rozlieva do mozgu. Až polovica pacientov to neprežije, štvrtina má trvalé následky. Aneuryzmy lekári zistia zväčša náhodne. Pritom počítačová tomografia a magnetická rezonancia dokážu výdute spoľahlivo odhaliť, stav sa dá zastaviť operáciou.

Čo ešte: Hlava bolieva aj pri zápale mozgových blán, toxoplazmóze, borelióze, zápale prínosových dutín alebo pri nádore na mozgu.

Zdroj: Shutterstock

Nepodceňujte ani obyčajné bolesti hlavy, najmä

2. Cítite tlak na hrudníku?

Infarkt srdca nemusí sprevádzať priamo bolesť. Mnohí pacienti, ktorí infarkt prekonali, cítili skôr veľký tlak na hrudnom koši, akoby im tam sedelo niečo ťažké. Bolesť pri infarkte môžete prekvapivo pociťovať v oblasti krku, ľavého ramena či paže. Dokonca vás môže bolieť aj čeľusť a brucho. Pri týchto príznakoch volajte záchranku.

Čo ešte: Bolesti hrudníka niekedy sprevádzajú pľúcnu embóliu - krvná zrazenina sa dostane do pľúcnej tepny a dýchanie je veľmi namáhavé.

3. Ťažkosti v oblasti brucha?

Dosť závažných zdravotných komplikácií signalizujú práve tieto bolesti. Rýchlo reagujte najmä vtedy, ak sa bolesti zjavia v pravom podbrušku, čo býva pri zápale slepého čreva. Vtedy treba ísť ihneď na vyšetrenie, otáľanie môže skončiť prasknutím slepého čreva a smrťou.

Čo ešte: Brucho bolí aj vtedy, ak trpíme meteorizmom – nadmernou tvorbou plynov, Crohnovou chorobou či žalúdkovými vredmi, problémami so žlčníkom, ak sme intolerantné na lepok či precitlivené na mliečne výrobky.

4. Ste stále unavená?

Únava je bežná po strese či vypätých obdobiach. Aj po chorobe bývame unavenejšie, ale ak tento stav pretrváva, hoci dostatočne oddychujeme, môže byť príčinou chudokrvnosť, teda málo železa v krvi. Kyslík sa primerane nedostáva do orgánov a tkanív.

Čo ešte: Permanentná únava je príznakom hypotyreózy, čiže zníženej funkcie štítnej žľazy, cukrovky, skrytej infekcie močových ciest, dehydratácie, chorôb srdca, neodhalenej alergie na jedlo či osteoporózy.

Zdroj: Shutterstock

Varovné príznaky nepodceňujte.

5. Trápi vás chrbtica?

Ak vás pobolieva medzi lopatkami, býva to sprievodný jav pri bežných ochoreniach chrbtice aj svalov chrbta. No v niektorých prípadoch môžu byť tieto bolesti signálom srdcového infarktu alebo nebezpečnej ruptúry, teda prasknutia aorty. Vylúčiť však nemôžeme ani zápal žlčníka - vtedy bolesť často vystreľuje medzi lopatky. Vo všetkých týchto prípadoch urýchlene vyhľadajte lekára alebo volajte prvú pomoc.

Čo ešte: Bolesti krížov môžu signalizovať zápal obličiek, obličkové kamene aj peptický vred.

6. Sú vaše pery suché?

Suchosť pier a nechtov je prejavom dehydratácie a horúčky, ale tiež viacerých kožných ochorení, ako atopický ekzém, ichtyóza, xerodermia. Suchosť tiež hovorí o tom, že by ste mali jesť viac pečienky, kvasnicových nátierok a rýb, pretože vám chýbajú vitamíny skupiny B, najmä B2 a tiež vitamín C.

Čo ešte: Vysúšanie pier a lámavosť nechtov býva aj reakciou na nový kozmetický prípravok a precitlivenosť na niektorú zložku.

Zdroj: Shutterstock

Varovné príznaky nepodceňujte.

7. Tečie vám krv z nosa?

Väčšinou je to neškodné a príčinou je prechladnutie, chrípka či senná nádcha. No ak vám nos krváca príliš často, môže za tým byť vysoký krvný tlak, nádor v hlave alebo ateroskleróza.

Čo ešte: Aj nádor v nosohltane alebo leukémiu ohlasuje krv z nosa. Choďte k špecialistovi, ak krv bez viditeľnej príčiny tečie z oboch nosných dierok.

8. Utrpeli ste viacero úrazov?

Ak sa vám v poslednom čase „darí“ – vyvrtli ste si členok, porezali si prst, mali by ste sa nad sebou zamyslieť. Môže to byť signál, že trpíte nadmerným napätím, pretože keď je človek v strese, horšie koordinuje svoje pohyby.

Čo ešte: Dlhodobé napätie a stres sa môžu prejaviť aj zabúdaním a stratou sebadôvery – porozmýšľajte, či ste si na plecia nenaložili príliš veľa a niečo z toho vypustite.

9. Opúchajú vám prsty?

V určitých situáciách, napríklad ráno, alebo keď je vám veľmi teplo, je opúchanie prstov normálne. Ak však prsty napúchajú často a nepravidlene, telo vysiela varovný signál, že niečo nie je zrejme v poriadku s pečeňou, lymfatickým systémom alebo neliečenou boreliózou.

Čo ešte: Opuchy prstov hovoria o hromadení vody v organizme a poruche obličiek.

10. Krúti sa vám hlava?

Ak to býva len zriedkavo, nič sa nedeje. No v prípade, že mávate závraty bez nejakej príčiny, dajte sa radšej vyšetriť. V tom lepšom prípade ide o nízky tlak krvi, v horšom o roztrúsenú sklerózu, epilepsiu alebo sú závraty predzvesťou mozgovej príhody.

Čo ešte: Na vine môže byť aj slabosť žíl a niektoré lieky.

11. Rýchlo chudnete alebo priberáte?

Nechcená mimovoľná strata viac ako 10 % hmotnosti môže signalizovať zvýšený stres a problémy, ale aj nerozpoznané nádorové ochorenie, Crohnovu chorobu či príliš rýchle fungovanie štítnej žľazy. Tú si dajte skontrolovať aj v prípade, že naopak, bez príčiny priberáte. Chudnutie môže vyvolať aj tuberkulóza, cirhóza, AIDS, cukrovka alebo leukémia.

Čo ešte: Priberanie, ale aj chudnutie môžu byť sprievodným znakom depresie.

12. Bolieva vás noha?

Ak vám jednostranne napuchne lýtko a cítite v ňom bolesti, môže to byť tiež veľmi nebezpečné a mali by ste čím skôr zájsť k odborníkovi. Prejavuje sa tak totiž hlboká žilová trombóza, ktorá niekedy vyústi do srdce a život ohrozujúcej pľúcnej embólie.

Čo ešte: Opuchnuté nohy signalizujú aj problémy s krvným obehom a lymfatickým systémom.

13. Myká vám v zuboch?

Zjete niečo studené alebo teplé a vaše zuby na to reagujú bolesťou? Začnú vám tŕpnuť, trhá vám v sánke alebo ďasnách? Potom to vyzerá na prasknutú sklovinu, zápal zuba alebo odumierajúci nerv. S týmito vecami sa nežartuje – ihneď sa vyberte k zubárovi. Baktérie totiž môžu infikovať nielen nervy v ústnej dutine a preniesť sa aj na ostatné zuby, ale dokonca zvyknú zasiahnuť aj ostatné orgány. Zápal sa rozšíri na srdce, pľúca... V žiadnom prípade to nepodceňujte!

Čo ešte: Citlivé zuby môžu tiež poukazovať na odhalené krčky.

Zdroj: Shutterstock

Varovné príznaky nepodceňujte.

14. Tŕpnu vám prsty?

Pravdepodobne ide o problém s chrbticou, ktorý neradno podceňovať. Môžu za to tlaky na nerv miechy a platničky. Odborníci jednoznačne odporúčajú venovať sa prevencii, najlepšie je každodenné cvičenie – joga, pilates a špeciálne cviky na chrbticu. Poraďte sa s lekárom a fyzioterapeutom.

Čo ešte: Mravčenie v prstoch sa spája aj so syndrómom karpálneho tunela, najčastejšie ochorenie ruky vyvolané opakovanou činnosťou a preťažením ruky. Ale niekedy to býva aj sprievodným javom sklerózy multiplex.

15. Ste už dlhšie apatická?

Ľahostajnosť môže byť príznakom viacerých ochorení, napríklad nádorov, cýst, krvácania do mozgu, najčastejšie je to však sprievodný znak depresie. Ak trvá dlhší čas, vyhľadajte odbornú pomoc.

Čo ešte: Stav neprimeraného smútku ohrozuje viac ženy ako mužov. Choroba sa už dnes dá dobre liečiť aj v pokročilejšom štádiu, hoci sa postihnutému zdá nemožné znovu prežívať radosť a tešiť sa z každého dňa.

16. Zjavil sa vám ekzém?

Trápi čoraz viac ľudí a nemusí to byť len prejav alergie. Môže byť príznakom vážnejšieho ochorenia, ako zápalu dutín, kvasinkových infekcií a svrabu. Ekzémy treba riešiť čo najskôr.

Čo ešte: Ekzémy bývajú aj dôsledkom stresov a psychického napätia.

17. Mávate často kŕče?

Tak vám zrejme chýbajú minerály, najmä horčík alebo soľ. Kŕče bývajú aj sprievodným znakom epilepsie či zápalu nervov. V prípade, že bývajú silné a častejšie sa opakujú, určite vyhľadajte lekára.

Čo ešte: Pri svalových kŕčoch je obzvlášť potrebné dodržiavať správny pitný režim.

18. Tvoria sa vám lupiny?

Až 40 % populácie údajne trpí problémom menom lupiny. Ak ich však máte enormne veľa a v epicentrách vám vypadávajú vlasy, pravdepodobne ide o lupienku, mali by ste určite zájsť k dermatológovi.

Čo ešte: Príčinou lupín býva aj nedostatok minerálov a vitamínov, napätie a znížená imunita.

19. Bývate malátna?

Tento problém býva často spojený s dehydratáciou, zrejme nedodávate telu toľko tekutín, koľko si žiada. Nie je však vôbec výnimočné, že malátnosť je príznakom intoxikácie, chronického únavového syndrómu.

Čo ešte: V najhoršom prípade môže ísť o slabú formu mŕtvice.

20. Opúchajú vám prsty?

V určitých situáciách, napríklad ráno alebo keď je vám veľmi teplo, je opúchanie prstov normálne. Ak však prsty napúchajú často a nepravidlene, telo vysiela varovný signál, že niečo nie je v poriadku s pečeňou, lymfatickým systémom alebo neliečenou boreliózou.

Čo ešte: Opuchy prstov hovoria o hromadení vody v organizme a poruche obličiek.

21. Trasiete sa bez príčiny?

Reaguje vaše telo aj na tú najmenšiu telesnú slabosť, nervozitu, vyčerpanie alebo dehydratáciu trasom? Tento ošemetný a zradný symptóm však môže byť aj príznakom Parkinsonovej choroby alebo obrny, zvýšenej činnosti štítnej žľazy, sklerózy multiplex, užívania liekov – antidperesív a kortikoidov.
Čo ešte: Tras môže byť aj genetický, ktorý sa dedí z jednej generácie na druhú.