5 nebezpečných mýtov o znamienkach: Na toto radšej hneď zabudnite!
16. 5. 2014, 9:00
Pravidelnou kontrolou a sledovaním zmien na koži môžete rakovine kože predchádzať alebo ju zachytiť v čase, keď sa ešte dá liečiť. Tomuto však neverte.
5 nebezpečných mýtov
1. Keď si poraním znamienko, vznikne z neho melanóm.
Jedno náhodné poranenie znamienka rakovinu kože nespôsobuje. „Je vhodné dať si ho skontrolovať u dermatológa, ale po poranení nie je nutné ho okamžite vyrezať. Nebezpečné však je opakované mechanické dráždenie jedného znamienka,“ vysvetľuje MUDr. Chudíková, ktorá ho v takom prípade odporúča radšej vybrať.
2. Keď si dám znamienko vyoperovať, dostanem z toho rakovinu kože.
Vyrezanie zdravého znamienka neznamená riziko vzniku rakoviny kože. Tam, kde rakovinové bunky v znamienku nie sú, nemôže vzniknúť ani rakovina. K jej šíreniu môže dôjsť po vyrezaní len vtedy, ak vyrezaný útvar už s malígne zmenenými bunkami nevyrezali kompletne s ochranným lemom zdravej kože. Alebo by bol vyrezaný neskoro.
3. Vypuklé znamienka sú nebezpečnejšie ako ploché.
Omyl. „Často sú práve svetlo sfarbené vypuklé znamienka menej rizikové ako tie tmavé ploché. Na potvrdenie rizikovosti však treba dermatoskopické vyšetrenie.“
4. Znamienko, ktoré mám od narodenia, je bezpečné.
Omyl. Väčšie vrodené névy sú často rizikové, treba ich pravidelne sledovať, prípadne vyrezať.
5. Melanóm vzniká u starších.
„Veková hranica výskytu zhubného melanómu sa posúva do nižších vekových skupín. Nie je vzácnosťou diagnostikovať tento druh zákernej rakoviny aj u 20-ročných či malých detí,“ upozorňuje doktorka Chudíková. Preto je preventívna onkoprehliadka životne dôležitá!
Chráňte si kožu
Zdroj: Shutterstock
Ilustračná fotografia
„Rôzne zmeny môže na koži vyvolať UV žiarenie. K akútnym patrí solárna dermatitída či fotoalergické a fototoxické reakcie. Chronické zmeny sú predčasné starnutie kože, pigmentácie a vznik nezhubných alebo zhubných novotvarov. Predchádzať sa im dá prevenciou a dôslednou ochranou kože pred nadmerným slnením,“ radí špecialistka. Kvalitný opaľovací prípravok má filtrovať UVA aj UVB žiarenie, musí byť stabilný, odolný voči vode a potu. „Aj systémové užívanie vitamínov a antioxydantov, napríklad betakaroténu, posilňuje ochranu proti nežiaducim účinkom slnka a pripravuje kožu na slnko znútra. Preventívne by sme ich mali začať užívať mesiac pred sezónou,“ vysvetľuje lekárka.