5 najčastejších otázok o atopickom ekzéme: Prečo vzniká, dá sa vyliečiť a čo naozaj pomáha? Taká je pravda
24. 5. 2016, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 11:56)

Zdroj: Shutterstock
Každý, kto trpí týmto nepríjemným kožným ochorením, si kladie tieto a podobné otázky. Prinášame vám odpovede na ne.
Ktoré otázky najviac trápia postihnutých niektorou z foriem atopickej dermatitídy a ako na ne odpovedajú dermatológovia?
1. Je atopický ekzém choroba na celý život?
Väčšina postihnutých detí z atopického ekzému vyrastie, približne u 5% tento problém pretrváva až do dospelosti. Ale tento ekzém sa môže objaviť v akomkoľvek veku. Postihnutí by si mali preto veľmi dobre zvážiť, aké povolanie si vyberú, aby sa prejavy ekzému nezhoršili vinou nevhodného pracovného prostredia či zaradenia. Pre ekzematika je napríklad absolútne nevhodná profesia kaderníka, automechanika a podobných povolaní, pri ktorých sa pracuje s chemickými prípravkami a dráždivými látkami.
2. Je atopický ekzém akýmsi druhom alergie?
Atopický ekzém sa často vyskytuje spolu s alergickou reakciou na pele alebo potraviny, či ide ruka v ruke s astmou. Jeho základom je genetická porucha v stavbe kože. Atopik má kožu suchú, ľahko sa podráždi a intenzívne svrbí. Opakované umývanie a časté používanie čistiacich prostriedkov vedie k ďalšiemu odmasťovaniu a podráždeniu kože.
3. Pomáhajú mastné krémy?
Mastnejšie krémy umožňujú udržať v koži vodu a zabraňujú jej stratám, čiastočne tiež nahradzujú poškodenú kožnú bariéru. Pri voľbe krému sa riadime teplotou okolitého prostredia a všeobecne poveternostnými podmienkami (vlhkosť vzduchu, vietor a pod.). V zime používame mastnejšie krémy, v letnom období, ktoré je predo dvermi, ľahšie prípravky, ktoré sú menej mastné.
Zdroj: Shutterstock
Typickými znakmi ekzému sú suchá, zhrubnutá koža
4. Majú atopici na koži príliš veľké množstvo baktérií?
Narušená kožná bariéra a funkcie kože sú príčinou premnoženia baktérií na koži postihnutých atopickým ekzémom, najmä zlatého stafylokoka. Škriabanie situáciu ešte viac zhoršuje, pretože uľahčuje prienik do kože, dochádza k mokvaniu a komplikáciám v podobe zápalov. Takýto stav sa musí liečiť lokálnymi aj celkovými antibiotikami.
5. Je sklon k atopickému ekzému dedičný?
Dedičnosť tu zohráva svoju úlohu, ale nedá sa to hodiť na jeden konkrétny gén. Vedci majú podozrenie na viacero génov, ktoré medzi sebou spolupracujú na vzniku ekzému a jeho pretrvávaní. Našťastie však v tomto smere nie je vplyv dedičnosti obzvlášť veľký. Dokonca, ak aj sú postihnutí obaja rodičia, má dieťa viac ako 50% šancu, že tieto sklony nezdedí.