1 Vdychujte ľavou nosnou dierkou

Táto metóda pochádza z jogy, znižuje krvný tlak a upokojuje. Holistický terapeut Peter Smith hovorí: „Ležte na ľavej strane, položte prst na pravú nosnú dierku, aby ste ju zatvorili. Začnite pomaly a hlboko dýchať ľavou nosnou dierkou. „Táto technika je mimoriadne účinná najmä pri menopauze, keď spánku bránia návaly tepla.

2 Snažte sa zostať hore

Rozhodnite sa, že nezaspíte – a vaša myseľ začne rebelovať! Nazýva sa to paradox spánku, hovorí psychoterapeutka Julie Hirstová: „Majte oči otvorené, sústreďte sa na seba. Držte sa predsavzatia, že nebudete spať. Mozog dobre nespracováva negatíva a interpretuje ich často ako inštrukciu na spánok.

3 Predstavujte si deň

Spomienka na detaily z prežitého dňa môže pomôcť vyčistiť myseľ od zbytočných obáv. „Predstavujte si rozhovory, ktoré ste cez deň viedli, vybavte si zvuky, ktoré ste počuli, keď ste kráčali po ulici. To pomáha dosiahnuť mentálny stav, keď sme pripravené na spánok.

4 Šťastné miesto

Predstavivosť pomáha najviac vtedy, keď zapojíte najmenej tri zmysly. Predstavte si, že sa nachádzate vo vysokých horách, plavíte sa pokojnými vodami, prechádzate sa po záhrade plnej kvetov alebo nejakým iným, podobným miestom, na ktorom by ste sa mohli cítiť šťastné. Potom pridajte k predstave aj vôňu kvetov, žblnkanie vody, pocit piesku pod nohami. Mali by ste sa začať cítiť uvoľnene a pokojne, čo je najlepšia cesta k spánku.

5 Eliminujte hluk

Akýkoľvek druh hluku v noci môže spôsobiť, že sa budete prehadzovať z boku na bok a z hlbokého spánku vás vytrhne do ľahšieho cyklu. Pokúste sa doma odstrániť všetky zdroje hluku, ak to nejde inak, tak aj nosením zátky do uší.