Preskočiť na hlavný obsah
Reklama

Už zase chrápe?! Šesť najlepších trikov, ako sa toho zbaviť!

Archív

Zdroj: Archív

Reklama

Chrápanie niektorého z partnerov je priam nočnou morou spoločných spální. Ak nezaspíte skôr ako vaša polovička, asi sa vám to už ani nepodarí.

Búchanie, mľaskanie či poštuchovanie zaberie len na chvíľu. Problém ale má niekoľko dobrých riešení. Tu sú.

1. Neľahnite si na chrbát

Najhlasnejšie a najsilnejšie je chrápanie, keď človek leží na chrbte. Protivné zvuky vznikajú vibráciou mäkkého podnebia, ktoré je navyše pri spánku povolené a ochabnuté. Keď si ľahnete na bok, dýchacie cesty sa viac uvoľnia a "rezanie pílou" sa upokojí. Podľa odborníkov sa poloha na boku dá doslova naučiť. Tak na to myslite, už keď idete spať, a rovno sa uložte na bok.

2. Vetrajte

Chrápanie zhoršuje aj to, keď zaspávame v nevyvetranej a zatuchnutej miestnosti. Sliznica dýchacích ciest vysychá, prekáža aj prílišná suchosť a prach. Takže vetrajte, kúpte si do spálne aspoň dva vhodné izbové kvety, ktoré dokážu vzduch zvlhčiť.

3. Obmedzte cigarety

Fajčenie zvyšuje v nose a hrdle aj v ďalších častiach dýchacieho ústrojenstva tvorbu hlienu, ktorý chrápanie podporuje, a navyše dráždi sliznicu. Keď fajčíte doma, nikdy si nezapaľujte v miestnosti, kde potom spíte. A nielen kvôli chrápaniu.

4. Skvelé cviky pred spaním

Pomáhajú aj naťahovacie cviky pred spaním. Ľahnite si na tvrdú podložku, ruky a nohy rozpažte do bokov a úplne uvolnite celé telo. Pritom kontrolujte svoje dýchanie - pomaly, zhlboka a rytmicky sa nasycujte a vydychujte aspoň štyri minúty. Potom choďte spať.

5. Kúpte si kvapky

Niektorí ľudia, ktorí majú problémy s chrápaním, si nemôžu vynachváliť špeciálne kvapky. Obsahujú aromatické rastlinné oleje, ktoré silne prekrvujú tkanivá a spôsobujú ich napätie. To potom chrápanie obmedzuje. Používajú sa tak, že si ich pár nakvapkáte priamo na vankúš. Zohnať sa dajú v lekárňach a na internete. Podobnú službu urobí aj ústny sprej, ktorý zvlhčuje sliznicu v ústach, zmierni tým vibrácie mäkkého podnebia a takzvaného čípku. Z týchto lekárenských vychytávok môžete vyskúšať aj špeciálne pásky. Fungujú na princípe pružiny, ktorá mechanicky roztvorí nosové cesty. Vzduch potom lepšie prúdi nosom.

6. Pomoc laserom

Táto technika liečby pomôže od nepríjemného problému 90 percentám ľudí. Ide v podstate o plastiku mäkkého podnebia laserovým lúčom pri miestnom znecitlivení. Celý zákrok trvá asi 10 minút, nebolí a vy môžete po ňom ísť hneď domov.

Vyberáme pre vás niečo PLUS