7 tipov na lepšiu imunitu v škole: Čo robiť, aby nástup prežili deti v zdraví? Toto je ZÁKLAD!
12. 9. 2021, 6:00 (aktualizované: 31. 5. 2024, 7:00)

Zdroj: shutterstock
V čase korony je pohyb detí v kolektíve ešte väčšia výzva než po iné roky. Ale kolektív je veľmi dôležitý. Imunita sa trénuje najmä postupným rozvíjaním kontaktov a s nástupom do detských škôlok a škôl.
Nehovoriac o dôležitosti sociálnych návykov a vplyve na psychický rozvoj dieťaťa. Čo teda robiť, aby nástup prežili v zdraví?
Radí Dominika Duchová, lekárka z Nemocnice v Spišskej Novej Vsi
Zdroj: archív
Dominika Duchová, lekárka z Nemocnice v Spišskej Novej Vsi
1. Ako deťom posilniť imunitu, keď sa vrátia do kolektívu?
Detská imunita dostáva s príchodom do kolektívu po prázdninách poriadne zabrať. Kontakt s novými ľuďmi znamená aj kontakt s novými patogénmi. To slabší imunitný systém nezvládne a výsledkom je upchatý nos, soplík, kašeľ, teploty. Chorobnosť detí, ktoré nie sú na kolektív zvyknuté, prípadne sa doň vracajú po prázdninách, je vysoká. Ale pobyt v kolektíve je dôležitý, imunita sa trénuje najmä postupným rozvíjaním kontaktov a s nástupom do detských kolektívov. Keďže veľké percento imunitných buniek sa nachádza v črevách, mali by mať vyvážené, pestré stravovanie s dostatočným obsahom minerálov, vitamínov, enzýmov či probiotík, dostatočnú, ale nie prehnanú hygienu, dostatok pohybu, kvalitný spánok, treba sa vyvarovať stresových situácií a v niektorých prípadoch i podporiť imunitné funkcie prírodnými prípravkami.
Zdroj: shutterstock
Nezabudnite deťom pribaliť rúško. Je stále povinnou výbavou.
2. Aké potraviny sú na posilnenie imunity najvhodnejšie?
Základom je strava bohatá na bielkoviny s prevahou tých živočíšnych a tuky. Zo živočíšnych preferujte chudšie mäso, ryby a vajíčka. Z mliečnych výrobkov sú vhodné fermentované produkty s obsahom probiotík alebo polotučné mliečne výrobky. Netreba zabúdať ani na rastlinné tuky, ako sú oleje lisované za studena, oriešky či semiačka. Strava dieťaťa by mala obsahovať dostatok sacharidov z potravín ako zemiaky, ryža, cestoviny, minerálov, vitamínov, enzýmov a probiotík. Nemenej dôležité je ovocie a zelenina pre vitamín C, antioxidanty a vlákninu. Podstatný je i prísun tekutín.
Zdroj: shutterstock
K vyváženej strave patria aj mliečne výrobky či ovocie a zelenina.
3. Netreba sa báť umelých vitamínov, minerálov a výživových doplnkov?
Rôznorodá strava je veľmi dôležitá, no nastanú situácie, keď treba zvýšiť príjem vitamínov a minerálov. Siahnuť môžete po podporných prírodných prípravkoch. V prípade, že imunitný systém nefunguje dostatočne alebo nastane napríklad chrípkové obdobie, treba podporiť jeho funkcie alebo pomôcť ich úprave. Vhodný je napríklad vitamín C, vitamín D, bylinkové čaje alebo prípravok s obsahom aktívnych polysacharidov – imunoglukán.
Zdroj: shutterstock
Vitamíny pre deti vyzerajú ako cukríky a deťom ich veľmi núkať netreba.
4. Aké nepovinné očkovania absolvovať na posilnenie imunity?
Okrem povinných pravidelných očkovaní, ktoré vyplývajú zo zákona, máte možnosť dieťa zaočkovať aj proti chrípke, rotavírusovým ochoreniam, tuberkulóze, meningokokovým infekciám, ovčím kiahňam či kliešťovej encefalitíde. Niektoré vakcinácie plne hradí zdravotná poisťovňa, iné len čiastočne a zvyšné si musíte zaplatiť sami. Očkovanie proti chrípke sa odporúča pre deti od šiestich mesiacov do 12 rokov. Treba ho absolvovať pred chrípkovou sezónou. Na všetky očkovania by vás mal upozorniť pediater. Ale je aj vo vašom záujme požiadať o informácie detského lekára o povinnosti i možnosti očkovať svoje dieťa. Čo sa týka očkovania na COVID-19, deti od 12 do 16 rokov sú očkované vakcínou Pfizer, s dieťaťom a mladistvým do 18 rokov musí prísť na očkovanie aj zákonný zástupca.
5. Aké hygienické opatrenia odporúčate na posilnenie imunity?
Dieťa treba naučiť správne hygienické návyky už v útlom detstve. Nezabezpečia síce lepší imunitný systém, ale znížia riziko infekčných ochorení. Hovoríme napríklad o umývaní rúk po príchode zvonku, po použití WC, čistenie zubov, nosenie čistého oblečenia, vetranie či kúpanie. Na druhej strane, všetkého veľa škodí. Hygiena je dôležitá, ale nesmie sa preháňať. Poskytnite deťom vyvážený kontakt aj so „znečisteným“ prírodným svetom. Už umývanie rúk je najefektívnejší a najjednoduchší spôsob, ako vo veľkej miere predísť šíreniu respiračných infekcií, rovnako ako hnačkových alebo parazitárnych ochorení či žltačky typu A. Nesnažte sa deťom doma vytvoriť sterilné prostredie, nepriamo im tak imunitu oslabujete.
Zdroj: shutterstock
Je dôležité, aby dieťa odbúralo stres hrou
6. Ako môžem zvýšiť imunitu dieťaťa okrem stravy a hygieny?
Nielen detský, ale každý imunitný systém oslabuje nevhodné stravovanie, prehnaná hygiena, ale aj neprimeraná životospráva, a to nedostatok spánku, telesného pohybu spojeného s nadváhou, nedoliečené choroby a stres. Zvýšené množstvo stresového hormónu kortizolu a adrenalínu oslabuje imunitu. Detský stres odbúravajú hry, kreatívne činnosti, čítanie, ale aj objatie a dostatok rodičovskej pozornosti. Nezatvárajte deti doma, pobyt na čerstvom vzduchu im len prospeje.
7. Ako zistím, že má dieťa oslabenú imunitu?
Oslabená imunita sa prejavuje nielen častými ochoreniami, ale aj rôznymi príznakmi, ako je dlhodobá únava, psychická nepohoda, afty, herpesy, zapálené kútiky úst, zápaly očí, kožné ochorenia, ťažší priebeh ľahkých ochorení ako napríklad nádcha.