Od útleho veku sa učíme osobným hygienickým návykom. Akých chýb sa môžeme dopúšťať pri čistení zubov, umývaní vlasov a sprchovaní? To sa budete čudovať!

Čo už môže byť zlé na sprchovaní? Budete prekvapení, ale s najväčšou pravdepodobnosťou ani túto každodennú rutinu nevykonávate správne!

1. Zakrývate si ústa rukami, keď kýchate alebo kašlete?

Na verejnosti ide o automatickú reakciu, ktorou chránime okolie pred nákazlivými ochoreniami. V skutočnosti však robíme jediné – baktérie a vírusy sa dostávajú na naše ruky a tvár, kde spôsobujú vyrážky a začervenania, no môžu viesť aj k nebezpečným zápalom viečka a oka.

Ako to robiť správne?

Noste pri sebe papierové vreckovky, ktorými v prípade potreby zakryjete ústa a nos. Po použití zahoďte. Ak ich náhodou nemáte poruke, priložte tvár k ohybu lakťa. Dôležité je nepoužiť ruky!

2. Striháte si nechty klieštikmi?

Ideálne je dať si ošetriť nechty u manikérky, ale čo ak na to nemáme čas ani peniaze? Klieštiky na nechty nie sú ideálnym riešením na ich skracovanie. Necht tvorí doštička zrohovatenej bielkoviny, ktorá sa odstrihnutím začne strapatiť. Následkom je lámanie a štiepenie nechtov.

Ako to robiť správne?

Namiesto klieštikov používajte pilník na nechty. Ak ich potrebujete ostrihať, urobte to, ale ponechajte ich dlhšie, ako ste chceli. Následne použite pilník a vyformujte ich do želaného tvaru.

3. Robíte si vnútornú očnú linku?

S kajalkou alebo očnou linkou vyzerajú naše oči veľké a sexi, ale pozor! Konček ceruzky a štetček linky je plný baktérií. Ak sa dostanú príliš blízko sliznice oka, môžu spôsobiť infekciu. Slzy tento problém len zhoršujú, lebo zmiešané s líčidlom vytvárajú ideálne prostredie pre množenie baktérií.

Ako to robiť správne?

Na zvýraznenie dolného viečka použite namiesto linky očný tieň. Buďte precízni a nanášajte ho štetčekom v línii korienkov spodných rias. Váš pohľad bude okúzľujúci a vaše oči v bezpečí!

4. Špárate sa v nose?

Neľahko sa to priznáva, ale nerobia to len deti! To, čo na verejnosti vyzerá ako nevychovanosť, je zlé aj pre zdravie. Prsty máme plné baktérií, a ak sa dostanú dnu, ľahko chytíme infekciu. Ešte horšie je rýpať sa v nose, ak sme chorí – infekt sa môže rozšíriť do vedľajších nosných dutín.

Ako to robiť správne?

Do dlane si dajte trochu vody z vodovodu a vsiaknite najprv jednou, potom druhou dierkou. Tiež sa dajú zakúpiť špeciálne kanvičky určené na výplach nosa.

5. Používate sprchovací gél každý deň?

Zahalia nás do krásnej vône a starajú sa o našu pokožku. Je to naozaj tak? V skutočnosti je časté používanie sprcháčov nezdravé. Naša koža je osídlená užitočnými baktériami, ktoré ju chránia pred infekciami. Sprchovacie gély narúšajú túto ochrannú bariéru a koža stráca svoju prirodzenú obranyschopnosť. Je suchšia a citlivejšia, čo môže viesť k ekzémom a iným kožným problémom.

Ako to robiť správne?

Mydlo alebo sprchový gél používajte denne len na ruky, podpazušie a chodidlá. Ostatné partie tela umývajte mydlom/gélom každý druhý deň.

6. Koľko pasty si vytláčate na kefku?

Ktorá z nás by nechcela mať svieži dych a zúbky ako perličky? Myslíte si, že čím viac pasty, tým lepší účinok? Pozor, toto neplatí! Priveľa pasty znemožňuje kĺzanie kefky po povrchu zuba, čím sa znižuje kvalita čistenia zubov.

Ako to robiť správne?

Dospelí si na kefku majú naniesť kúsok pasty vo veľkosti hrášku. A deťom stačí množstvo zodpovedajúce ryžovému zrnku!

7. Aké množstvo balzamu na vlasy používate?

Balzamy, masky a kondicionéry majú splniť sen o dokonalých vlasoch. Nedajte sa nachytať! Tieto produkty majú hutnú textúru vďaka obsahu silikónov a iných látok, ktoré zanechávajú vlasy hladké a lesklé, no zároveň spôsobujú aj rýchle mastenie vlasov. Ak sa dostanú na pokožku, upchávajú póry, čo vedie k ešte väčšej mastnote a oslabenému rastu vlasov.

Ako to robiť správne?

Vystačíte si s množstvom vo veľkosti drobnej mince, ktorú nanesiete LEN na suché konce vlasov!