1 + 7 najčastejších chýb, ktorých sa dopúšťame pri používaní tampónov: Aj vy TO robíte ZLE!
24. 5. 2015, 9:00 (aktualizované: 11. 7. 2024, 12:23)

Zdroj: profimedia.sk
Zdá sa, že užívanie tampónov je jednoduchá vec. Dajte si ale pozor, lebo pri nesprávnom použití si môžete fatálne ublížiť. A prekvapí vás, čo robíte zle.
Tých pár dní z celého mesiaca by určite každá žena vo svojom živote najradšej vymazala. Lenže samotná menštruácia nám pôsobí nielen nejeden problém, ale pri nedôkladnej hygiene nám môže aj privodiť zdravotné problémy. Špeciálne kvôli nesprávnemu užívaniu tampónov. Vyhnite sa týmto najčastejším chybám, aby ste predišli gynekologickým zápalom.
Ruky si umývate až po záchode
Je pekné, že si po použití toalety a zavedení tampónu umyjete ruky. Ale umývate si ich aj pred touto procedúrou? Uvedomte si, že smerom na toaletu siahnete na kľučku, kde sa nachádza veľa baktérií, a potom si rovnakou rukou siahnete medzi nohy. Áno, vaše intímne partie nie sú síce úplne sterilné, ale nie je nutné to zhoršovať ďalšími baktériami, ktoré si do ženských orgánov môžete zaviesť. To totiž môže viesť až k infekcii.
Užívate iba jeden druh tampónov
Niektoré ženy môžu pri užívaní tampónov trpieť takzvaným syndrómom toxického šoku, ktorý môže byť v extrémnych prípadoch aj smrteľný. Syndróm sa prejavuje hlavne v prípade extra absorpčných tampónov, ktoré by mala žena užívať iba pri skutočne silnom krvácaní, ktoré býva najčastejšie v prvé dva dni. Inak je to úplne zbytočné a postačia klasické.
Meníte ich po dlhej dobe
Pokiaľ nemá žena silné krvácanie, môže to zvádzať k tomu, že si tampóny mení až po dlhšej dobe, než sú odporúčané štyri až osem hodín. Pritom ale nezáleží na intenzite menštruácie. Ide o to, že tampón nasiakne tekutinou, ktorá sa zahreje, čo je skvelé miesto pre rozmnožovanie baktérií. Čím dlhšie ho necháte zavedený, tým väčšie riziko syndrómu toxického šoku vám hrozí.
Užívate tampóny pri výtoku
Aj keď je to normálne, že v priebehu cyklu prejde krvácania k silnejšiemu výtoku, nemali by ste v tejto chvíli ďalej užívať tampóny. Mohli by ste tým totiž narušiť prirodzenú rovnováhu vo vašej vagíne, čo vedie k infekčným ochoreniam. Ak dlhodobo trpíte silnými výtokmi, radšej než tampóny užívajte vložky, ale hlavne si zájdite k svojmu gynekológovi.
Po plávaní si tampón nechávate stále zavedený
Prečo si meniť tampón, keď ste si boli zaplávať v bazéne, keď ho máte zavedený len dva hodiny? Úplne z jednoduchého dôvodu. Do pošvy sa dostane chlór, ktorý nasiakne do tampónu. To rozhodne nie je nič zdravé pre vaše intímne zdravie, mohol by vám tam nepekne podráždiť pokožku. To neplatí ale iba o plávaní v bazéne, ale aj o kúpaní v jazere alebo mori.
Nie každý tampón je dobrý
Keď otvoríte dámsku kabelku, okrem šminiek, peňaženky, hromady účteniek a ďalších nevyhnutností pravdepodobne na dne nájdete povaľovať sa niekoľko tampónov, ktoré pamätajú možno viac ako tá kabelka. S najväčšou pravdepodobnosťou budú mať aj narušený obal. Aj pri najmenšom natrhnutí by ste ho mala okamžite vziať a zahodiť do koša. Pravdepodobne sa do neho dostala nejaká nečistota, ktorú si spolu s tampónom zavediete do pošvy.
Nezavádzame dostatočne ďaleko
Môže sa to zdať trochu ako veda, ale nič na tom nie je. Tampón treba zaviesť hlboko, ináč vás bude dráždiť. Ak ho máte iba na okraji vagíny, pravdepodobne budete cítiť nepríjemnú bolesť. Než na tampóny úplne zanevriete, skúste si ho posunúť o kúsok ďalej. Nebojte sa, vytiahnuť sa dá vždy.
Užívate vonné tampóny
S vôňou ruží, margarét, harmančeka ... Ak užívate tampóny, ktoré voňajú, nerobíte tým priamo chybu. Ale v niektorých prípadoch nemusí vnútorné prostredie vagíny tento odér prijať, čo sa prejaví svrbením alebo podráždením. Ak teda aj vy máte dojem, že pri menštruácii cítite tam dole nepríjemné pocity, ktoré nie sú spojené s bolesťou "tých dní", skúste vymeniť parfumované prípravky za tie bez zápachu.